آناتومی دستگاه تناسلی زنان بهمراه عکس

دستگاه تولید مثل زنان

دستگاه تناسلی یا تولید مثل زنانه از اعضای اصلی در عمل جنسی و بارداری و زایمان محسوب می شود. در مجله پزشکی ماماچه، با مطالعه این مقاله با نام و کار برخی از اعضا که در روند بارداری و زایمان دخیل هستند، آشنا می شوید. دستگاه تولید مثل زنانه دارای ۲ بخش است. بخشی از آن در حفره استخوانی لگن قرار دارد که قابل مشاهده نیست و بخش دیگر در بیرون از بدن قرار میگیرد که می توان آن را دید.

 

لبیا ماژور و مینور (لبهای بزرگ و کوچک)

لبهای بزرگ در چین گرد، از بافت چربی یا مخاطی و پوشیده از مو است که از برجستگی عانه به سمت پایین و عقب کشیده شده و روی لبهای کوچک قرار میگیرد. لبهای کوچک در چین بافتی صاف به رنگ قرمز مشابه غشاء مخاطی و فاقد مو است که در برخی زنان از میان لب های بزرگ بیرون زده است.

 

پرده بکارت

پرده بکارت بافت ارتجاعی است و اشکال متفاوت دارد. سوراخ این پرده معمولا هلالی یا حلقوی است و قطر آن از اندازه ته سنجاق تا نوک یک انگشت متفاوت است. خون قاعدگی از این سوراخ خارج می شود. پرده بکارت، با اولین مقاربت یا مقاربت های بعدی پاره می شود که میزان پارگی و خونریزی بر حسب شکل آن متفاوت است. دهانه مهبل در قسمت پایین مجرای ادرار قرار گرفته که توسط پرده بکارت احاطه شده است. در زنان باکره لب های کوچک روی هم خوابیده و دهانه مهبل را مخفی میکند.

 

 

دستگاه تولید مثل زنان

 

مهبل (واژن)

مهبل ساختمان عضلانی لوله ای شکل است که از سطح خارجی ناحیه تناسلی تا دهانه رحم امتداد دارد. مهبل بین مثانه و راست روده قرار دارد. این عضو وظایف بسیاری دارد. مجرای دفعی رحم است و از راه آن ترشحات رحم و خون قاعدگی خارج می شود. عضو مقاربت در زنان است و بخشی از مجرای زایمان نیز محسوب می شود. طول آن بطور متوسط بین ۷ تا ۱۰ سانتیمتر است.

پیشنهادی  کاپ قاعدگی و فواید آن

 

میان دوراه (پرینه)

فاصله بین ناحیه تناسلی و مقعد را میان دوراه میگویند.

 

رحم

رحم عضوی عضلانی و گلابی شکل با طول حدود ۶ تا ۸ سانتیمتر و وزن آن حدود ۵۰ تا ۷۰ گرم است. در زمان غیر بارداری، خونریزی قاعدگی از دیواره رحم اتفاق می افتد. رحم محل نگهداری جنین است و ابعاد آن بتدریج در بارداری افزایش می یابد. از هفته ۱۲ بارداری از حفره لگن خارج شده و از روی شکم قابل لمس است.

 

دستگاه تولید مثل زنان

 

دهانه رحم (سرویکس)

سرویکس قسمتی از رحم است که به مهبل متصل می شود. دهانه رحم از بافت ارتجاعی تشکیل شده که در طول زایمان باز و نرم می شود.

 

لوله های رحم

در دو طرف رحم اعضای لوله ای شکل و عضلانی به طول ۸ تا ۱۴ سانتیمتر وجود دارد که به آنها لوله های رحمی گفته می شود. مهمترین کار آنها، انتقال تخمک بارور شده به داخل رحم است.

 

تخمدان ها

تخمدانها اعضای بادامی شکل به طول ۲/۵ تا ۵ سانتیمتر هستند که در دو طرف رحم و در نزدیکی لوله های رحم قرار دارند. وظیفه تخمدان، تخمک گذاری و ساخت و ترشح هورمونهای زنانه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا