تعداد دفعات نرمال ادرار و مدفوع در نوزادان

بسیاری از تازه مادران در مورد الگوی ادرار و مدفوع نوزادشان سؤالاتی دارند. ممکن است از خودتان بپرسید که نوزاد شما باید روزانه چند پوشک خیس داشته باشد یا یک نوزاد سالم چند بار در روز باید مدفوع کند؟ در این مقاله به این سوالات شما پاسخ می دهیم.

دفعات نرمال ادرار در نوزادان

نوزادان هر ۱ تا ۳ ساعت یا به ندرت هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار ادرار می کنند. در صورت بیماری یا اگر هوا بسیار گرم است، ممکن است خروجی ادرار به نصف کاهش یابد و همچنان طبیعی باشد. بطور کلی نوزادان معمولاً ۱۵ تا ۲۰ بار در روز ادرار می کنند. شمردن پوشک های خیس یک راه عالی برای به والدین است که مطمئن شوند نوزادشان مقدار شیری را که نیاز دارد دریافت می کند و آنهایی که شیشه شیر می‌خورند تعداد شیشه های شیر خورده شده را در نظر بگیرند.

ادرار نوزاد، هرگز نباید دردناک باشد. اگر در هنگام ادرار کردن نوزادتان، متوجه علائم ناراحتی وی شدید، به متخصص اطفال خود اطلاع دهید چون ممکن است نشانه عفونت یا مشکل دیگری در دستگاه ادراری باشد. در یک نوزاد سالم، ادرار طبیعی به رنگ زرد روشن تا تیره است. هرچه رنگ تیره‌تر باشد، ادرار غلیظتر می‌شود؛ زمانی که نوزاد شیر زیادی نمی‌نوشد، ادرار غلیظتر می‌شود. وجود خون در ادرار یا لکه‌ای خونی روی پوشک طبیعی نیست و باید به متخصص اطفال خود اطلاع دهید. اگر این خونریزی با علائم دیگری مانند درد شکم یا خونریزی در نواحی دیگر رخ دهد، نیاز به مراجعه فوری به متخصص اطفال است.

دفعات ادرار نرمال بعد از هفته اول، چه در حال تغذیه با شیشه شیر باشید چه از شیر خودتان نوزادتان را تغذیه کنید، نوزاد شما باید در هفته دوم زندگی خود به الگوی تغذیه و تغذیه خوب عادت کند. شما باید حداقل ۶ تا ۸ پوشک خیس را هر روز ببیند، اما فرزند شما می تواند تا ۱۰ یا بیشتر ادرار داشته باشد که این هم نرمال است چون مثانه کوچک یک نوزاد حدود یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) ادرار را در خود جای می دهد، بنابراین ممکن است اغلب آن را تخلیه کند. برخی از نوزادان تا ۲۰ بار در ۲۴ ساعت ادرار می کنند و این مشکلی ندارد. اگر کودک شما خواب است، لازم نیست او را برای تعویض پوشک از خواب بیدار کنید.

پیشنهادی  3 تا از بیماری های شایع پوستی نوزادان

دفعات نرمال مدفوع در نوزادان

تعداد دفعاتی که نوزادان مدفوع می کنند از یک روز در میان تا ۶ یا ۸ بار در روز متغیر است. مدفوع در میان شیرخواران از نظر تعداد دفعات، رنگ و قوام بسیار متفاوت است. بسته به ماهیت هر نوزاد و محتویات رژیم غذایی آنها،  قوام مدفوع از سفت و فرم گرفته تا نرم و روان متغیر است. رنگ مدفوع از زرد خردلی تا قهوه ای تیره متغیر است. مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند نرم‌تر و رنگ روشن‌تر از مدفوع نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می‌شوند.

چگونه بفهمم نوزادم دفعات ادرار و مدفوع غیرطبیعی دارد؟

نوزادان تا روز ششم باید به ازای سن خود، ادرار و مدفوع داشته باشند؛ مثلا روز ۴، کودک باید ۴ بار ادرار و مدفوع داشته باشد. دفعات ادرار و مدفوع نوزادان تازه متولد شده، پس از ۶ روز، ۶ تا ۸ پوشک خیس در روز دارند، اما ممکن است بیشتر باشد. برخی از نوزادان در هر شیردهی یک پوشک خیس دارند (نرمال). شیرخواری که با سن کمتر از ۲ ماه، کمتر از ۶ تا ۸ پوشک خیس در یک روز دارد غیرطبیعی تلقی می شود.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا