جمع آوری وسایل پیشگیری از بارداری ناخواسته از مراکز بهداشت

به نقل از گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان، سرپرست مرکز بهداشت،در راستای سیاست های جمعیتی جدید گفت: ارتقاء پویایی و بالندگی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی (حداقل داشتن دو فرزند توسط زوجین) و به دنبال آن تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش های عمومی درباره فرزند پروری هدف اصلی در راستای سیاست های کلی جمعیت بوده است.

مریم محمودی، کارشناس مسوول جمعیت و سلامت خانواده افزود: کارشناسان امور دارویی و سلامت باروری،  در راستای سلامت فرزند آوری، اقدام به جمع آوری اقلام پیشگیری از بارداری ناخواسته،  از مراکز جامع سلامت شهری ، روستایی، خانه های بهداشت و پایگاههای سلامت نموده و در انبار مرکز بهداشت نگهداری گردید. او تاکید کرد: در راستای سیاست های جمعیتی و با توان بیشتر آموزش ، مشاوره و ارائه مراقبت های سلامت باروری به گروه هدف، توسط پرسنل مجرب مراقب سلامت و بهورز در حال انجام است.

از جمله موارد بحث بر‌انگیز دیگر در این طرح که اکنون تبدیل به قانون شده است، ارائه دارو‌های هورمونی جهت جلوگیری از بارداری در داروخانه‌ها محدود شده است. روزنامه دنیای اقتصاد، درباره اینکه اکنون ‌باید منتظر ابلاغ دستورالعمل‌های ممنوعیت فروش دارو و لوازم پیشگیری از بارداری، باشیم یا خیر به سراغ دو نماینده موافق این قانون رفته و از آن‌ها در این باره سوال کردند.

محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت در مجلس در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» در پاسخ به پرسش مذکور، اظهار کرد: «بله خیلی وقت است، تحت کمیسیون اصل ۹۰ هم تصویب شد و مدت زمان زیادی‌ است که دستورالعملش ابلاغ شده است.»

از آن سوی دیگر اما احمد‌حسین فلاحی نماینده همدان در مجلس در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» اظهارات کاملا متفاوتی با احمدی داشت. او درباره ابلاغ شدن بحث ممنوعیت فروش دارو و لوازم پیشگیری از بارداری، گفت: «خیر قانونی که تصویب شده بیشتر ماهیت تشویق به فرزندآوری دارد و این وسایل را هم ممنوع نمی‌کند، ولی سیاست‌های تشویقی در این رابطه تجدید نظر می‌شود. ما بیشتر دنبال این هستیم که مردم به سمت فرزندآوری بروند آن هم نه از سر اجبار بلکه روح این قانون تشویقی است.»

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیست و ششم بارداری بدانید

فلاحی در پاسخ به این پرسش که پس از ابلاغ و اجرایی شدن این قانون، وسایل پیشگیری از بارداری در داروخانه‌ها به راحتی در دسترس است، گفت: «بله به هر حال همه جامعه که یک شکل نیستند. عده‌ای مشکلات جنسی و جسمی دارند و نمی‌توان برای همه ممنوعیت ایجاد کرد. در این قانون ممنوعیتی وجود ندارد و سیاست این قانون تشویقی است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا