مدفوع نرمال در شیرخواران

حرکات روده نوزادان و مدفوع ایشان در چند روز اول پس از تولد، تغییرات زیادی در رنگ و قوام خواهد داشت و مهم است که والدین حواسشان به مدفوع نوزادشان باشد. برخی از مواردی که باید به آنها دقت کنید عبارتند از:

رنگ مدفوع

اولین اجابت مزاج نوزاد تازه متولد شده معمولاً از یک ماده غلیظ، سیاه یا سبز تیره به نام مکونیوم تشکیل می شود. پس از دفع مکونیوم، مدفوع، زرد مایل به سبز می شود. مدفوع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به رنگ زرد خردلی با ذرات دانه مانند به نظر می رسد.

 

قوام مدفوع

تا زمانی که شیرخوار شروع به خوردن غذاهای جامد کند، قوام مدفوع می تواند از خیلی نرم تا شل و آبکی متغیر باشد. شیرخوارانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند معمولاً مدفوع‌هایی به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد یا زرد و سفت‌تر از مدفوع شیرخوارانی دارند که از شیر مادر تغذیه می‌کنند دارند. چه کودک شما با شیر مادر تغذیه شود یا با شیشه شیر، مدفوع سفت یا بسیار خشک ممکن است نشانه کم آبی بدن باشد.

از آنجایی که مدفوع نوزاد به طور معمول نرم و کمی آبکی است، تشخیص اینکه چه زمانی یک نوزاد، اسهال خفیف دارد، همیشه آسان نیست. علامت اصلی، افزایش ناگهانی تعداد دفعات مدفوع آبکی است.اسهال می تواند نشانه عفونت روده باشد یا ممکن است در اثر تغییر رژیم غذایی مادر ایجاد شود. اگر شیرخوار در حال تغذیه با شیر مادر باشد، اسهال می تواند در اثر تغییر در رژیم غذایی مادر ایجاد شود.

نگرانی اصلی در مورد اسهال، احتمال بروز کم آبی (دهیدراتاسیون) است. اگر تب نیز وجود داشته و نوزاد شما کمتر از ۲ ماه سن داشته باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نوزاد بیش از ۲ ماه سن دارد و تب بیش از یک روز طول می کشد، برون ده ادرار و دمای یدن نوزاد را بررسی کنید و با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن باشید شیرخوارتان تغذیه مرتب داشته باشد. چون با تغذیه منظم احتمال بروز کم آبی کاهش می یابد.

پیشنهادی  چگونه می توانم بفهمم که کودکم آلرژی غذایی دارد؟

 

تعداد دفعات مدفوع

شیرخورانی که غذاهای جامد می خورند اگر غذاهای یبوست آور زیادی بخورند، مانند غلات یا شیر گاو، قبل از اینکه سیستم گوارش آنها بتواند آنها را هضم کند، ممکن است دچار یبوست شوند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و آکادمی اطفال آمریکا (AAP) شیر گاو را برای نوزادان زیر ۱۲ ماه توصیه نمی کنند.

از حدود سن ۳ تا ۶ هفتگی، برخی از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، تنها یک بار در هفته اجابت مزاج دارند و این طبیعی است زیرا شیر مادر مواد زائد جامد بسیار کمی را برای عبور از دستگاه گوارش باقی می گذارد. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند باید حداقل یک بار در روز اجابت مزاج داشته باشند. اگر نوزادی که با شیر خشک تغذیه می‌شود دفعات دفع مدفوع کمتری از این مقدار داشته باشد و به نظر می‌رسد که به دلیل مدفوع سفت اغلب زور می‌زند، ممکن است یبوست علت آن باشد. در صورت وجود هرگونه تغییر یا مشکلی در اجابت مزاج نوزاد، با پزشک خود مشورت کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا