هر آنچه باید از روابط زناشویی در دوران بارداری بدانید

دوران بارداری، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوران برای زوجین است. تغییرات بدن زن در دوران بارداری سرعت بالایی دارد و بخاطر تغییرات هورمونی، تغییرات وزن جنین و مادر و مسائل روحی زوجین مانند اضطراب، افسردگی و وسواس در طول دوره بارداری، بهتر است که با دقت بیشتری به رابطه جنسی در این دوران نگاه شود و سوالات متعددی برای زوجین پیش می آید مثل اینکه آیا نزدیکی در بارداری مجاز است؟ در صورت تمایل به داشتن نزدیکی در طول بارداری باید چه شرایط خاصی را رعایت کرد؟ آیا نیاز است که در این دوران از برخی پوزیشن‌های جنسی خاص اجتناب شود؟ برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری، یک قسمت کاملا طبیعی از رابطه زناشویی است و نزدیکی در دوران بارداری در اکثر موارد مشکلی ندارد. نزدیکی در دوران بارداری مانند ورزش در دوران بارداری به شما کمک می کند عضلات قوی تری داشته باشید و به بدن خود درتغییرات حاملگی کمک کنید. در مجله پزشکی ماماچه، بر آن شدیم که به سوالات شایع زوجین پاسخ دهیم.

 

محتوا پنهان

آیا امکان رابطه جنسی در بارداری وجود دارد؟

اصولا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است مگر اینکه پزشک یا ماما به شما گفته باشد که این کار را نکنید. رابطه جنسی به جنین شما آسیب نمی رساند زیرا آلت تناسلی مرد نمی تواند فراتر از واژن نفوذ کند. از طرفی، جنین در حال رشد توسط مایع آمنیوتیک رحم و همچنین عضلات قوی رحم محافظت می شود؛ بنابراین تا جای ممکن فعالیت جنسی تأثیری بر جنین شما نخواهد داشت، به شرطی که عوارضی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت و … نداشته باشید.

 

آیا نزدیکی در بارداری خطرناک است؟

اگر بارداری طبیعی باشد و پزشک زنان یا مامایی که شما را تحت نظر دارند مانعی برای نزدیکی زوجین عنوان نکنند حرکات و دخول نمی‌تواند به جنین شما آسیب برساند و نزدیکی بلامانع است و بویژه در سه ماهه سوم که باید با نظر پزشک زنان یا مامایی که بارداری را پیگیری می‌کنند نزدیکی را ادامه دهند. توجه داشته باشید در بارداری به خصوص ماه‌های آخر باید پوزیشن و وضعیت مناسبی در حین نزدیکی در نظر گرفته شود که به شکم خانم باردار فشاری وارد نشود.

 

آیا رابطه زناشویی در دوران بارداری از نظر شرعی گناه محسوب می شود؟

رابطه زناشویی در دوران بارداری از نظر دین  اسلام منع نگردیده است ولو اینکه سبب ایجاد آسیب به زن و یا جنین شود. جهت اطمینان خاطر از اینکه نزدیکی آسیبی به همسر یا جنین وارد نخواهد کرد حتما با پزشک زنان مشورت کنید. با تایید پزشک و در صورت موافقت همسرتان بر اساس وضعیت روحی و جسمی ایشان، نزدیکی با وی اشکال ندارد. اگر همسرتان سابقه سقط یا لکه بینی در دوران بارداری داشته باشد بهترین کار این است که به هیچ وجه مقاربت صورت نگیرد و آمیزش باید تا زمانی که عوامل فوق از بین برود یا با تایید پزشک بی خطر شود ترک گردد.

 

آیا نزدیکی در دوران بارداری باعث افزایش صمیمیت زوجین می شود؟

اگر شما با همسر خود در دوران بارداری رابطه جنسی خوبی داشته باشید نه تنها باعث افزایش صمیمیت شما در دوره می شود بلکه صمیمیت ایجاد شده تا مدت‌های طولانی‌تری بعد از بارداری ماندگار خواهد بود. بعضی ها فکر می کنند که زنان در دوران بارداری سرد و بی احساس می شوند، ولی این درست نیست. رابطه جنسی و نزدیکی در دوران بارداری که باعث تولید و آزاد شدن اکسی توسین می شود، دلسردی و کم حسی زنان را از بین برده و باعث با محبت تر شدن و با اعتماد به نفس تر شدن مادر باردار می شود.

 

 هورمون عشق در روابط جنسی دوران بارداری

هورمون اکسی توسین یا همان هورمون عشق، حین رابطه جنسی در بدن شما آزاد می شود. این هورمون به شما کمک می کند تا تنش های بدن و روان خود را از بین ببرید و فشار خون طبیعی و سالمی در دوران بارداری داشته باشید.

 

عشق و بارداری

خانم های باردار چگونه می توانند آمیزش راحتی را در دوران بارداری داشته باشند؟

خانم های باردارهنگام نزدیکی باید پوزیشن خود را برای راحتی بیشتر تغییر دهند چرا که ممکن است بطور مثال پس از ماه چهارم، وقتی که به پشت دراز میکشند احساس سرگیجه و یا حالت تهوع داشته باشند و این به دلیل فشار خونی است که به دلیل وزن رحم متحمل می شوند. در این موارد برای راحتی بیشتر نزدیکی در آب توصیه می شود. گفتگو و برقراری ارتباط با شریک زندگیتان در مورد اینکه چطور نزدیکی بهتر و راحت تری برقرار کنید می تواند عمده نگرانی های شما را برطرف کند. اگر در طول مقاربت، انقباض های دردناکی را احساس می کنید و یا خونریزی واژینال دارید باید مقاربت را متوقف کرده و بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هفتم بارداری بدانید

 

آیا حتما باید دخول داشته باشم تا لذت ببرم؟

به خاطر داشته باشید فعالیت جنسی تنها به مفهوم دخول به واژن نیست. بوسیدن، نوازش کردن و در آغوش گرفتن ، همه می توانند فعالیت های جنسی خوشایندی باشند که جایگزین روابط همراه با دخول می شوند. به خاطر داشته باشید پس از تولد نوزاد دلبندتان، روابط شما و همسرتان حال و هوای جدیدی به خود خواهد گرفت بنابراین از هم اکنون برای فعالیت جنسی پس از زایمان، روش های پیشگیری از بارداری و افزایش لذت جنسی خودتان باید برنامه ریزی کنید.

 

آیا دخول آلت تناسلی مرد در دوران بارداری خطرناک است؟

آلت تناسلی تقریبا در تمام موارد، فراتر از واژن نمی رود و به رحم نمی‌رسد که بتواند به جنین یا رحم آسیب بزند. اما بهتر است که برای اطمینان آلت تا انتها وارد واژن نشود. جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یک کیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک قرار دارد. این کیسه حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است که جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می کند. به علاوه یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند که مانع از انتقال عفونت نیز می شود. توجه شود در شرایطی که پزشک از شما خواسته باشد که نزدیکی نداشته باشید، قطعا باید به هشدار ایشان توجه کنید.

 

عشق

 

آیا ارگاسم برای جنین خطرناک است؟

از آنجایی که انقباضات جهت ارگاسم با انقباضات مربوط به زایمان متفاوت است، نباید نگران باشید و از این بابت مشکلی وجود ندارد. بسیار بعید است که به دلیل وجود رابطه جنسی طبیعی، سقط اتفاق بیفتد. مگر اینکه حالت بدن زن در هنگام برقراری رابطه جنسی نامناسب بوده و باعث فشار بیش از حد روی جنین بشود و مسائل ساده‌ای که برای محافظت از جنین وجود دارد رعایت نشود و یا مادر باردار به تشخیص متخصص زنان یا ماما از انجام فعالیت جنسی منع شده باشد.

 

چه پوزیشنی برای نزدیکی در ماه های آخر بارداری بهتر است؟

در ماه‌های آخر باید پوزیشن و وضعیت مناسبی در حین نزدیکی داشته باشید تا به شکم خانم باردار فشاری وارد نشود. با پیشرفت بارداری متوجه می شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای نزدیکی ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد. از حدود ۱۶ هفتگی توصیه می شود که از خوابیدن به پشت (طاقباز) خودداری کنید چرا که در این حالت ممکن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود.

 

درد سینه ها درنزدیکی در خانم های چندزا تا کی طول می کشد؟

برخی از خانم های چندزا در نیمه اول بارداری درد پستان را تجربه می کنند. بهتر است از وضعیتی در هنگام نزدیکی استفاده شود که فشار کمتری بر سینه ها وارد شود. این درد موقتی است و معمولا پس از سه ماهه اول برطرف می شود.

 

آیا تکان خوردن جنین بعد از نزدیکی خطرناک است؟

ممکن است چندی بعد از نزدیکی و اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد. در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب و همچنین ترشح هورمون اندورفین است نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است.

 

آیا نزدیکی باعث سقط جنین می شود؟

ترس از سقط ، یکی از عواملی است که زوج ها را ناچار به چشم پوشی از روابط جنسی می نماید. نگران نباشید این مسئله که ممکن است نزدیکی باعث سقط جنین شود باعث نگرانی خیلی از افراد به خصوص در سه ماهه اول بارداری می شود. اما خوشبختانه سقط جنین معمولا به دلیل اختلالات کوروموزومی و یا سایر مسائل مربوط به رشد جنین می باشد و نه بدلیل رابطه زناشویی در این دوران، مگر در شرایط خاص. مسلما لذت ناشی از فرایند آمیزش سبب انقباض رحمی می شود، اما این انقباض با انقباض مربوط به زمان وضع حمل فرق می کند. شما در سه ماهه دوم معمولا می توانید با خیال راحت براساس توصیه پزشک زنان و یا ماما به مقاربت بپردازید. بنابراین در طی این دوره، روابطتتان را با ماساژ و بوسه با همسرتان حفظ کنید.

 

نزدیکی

آیا نزدیکی باعث زایمان زودرس می شود؟

اگر بارداری شما کاملا به صورت طبیعی است، نزدیکی و لذت جنسی نمی تواند باعث زایمان زودرس، حتی در ماه های آخر بارداری شود اما اگر متخصص زنان شما را منع کرده باشد نباید مقاربت انجام شود.

 

آیا نزدیکی در ماه های آخر بارداری مجاز است؟

پزشکان معتقدند که نزدیکی در ماه‌های آخر بارداری ترجیحا نباید انجام شود به این دلیل که ممکن است هورمون‌های موجود در مایع منی انقباضات رحم را تحریک کنند.

 

آیا انزال مایع منی در اواخر بارداری موجب زایمان زودرس می شود؟

برخی از پزشکان بر این باورند که هورمون‌های مایع منی می‌تواند مانند ژل‌ برای رسیدن به زمان زایمان مورد استفاده قرار گرفته و باعث تسریع در روند زایمان در بارداری‌ شود.

 

آیا ریختن اسپرم در دوران بارداری ضرر دارد؟

تحریک پستان، ارگاسم زنانه و وجود برخی هورمون ها در مایع منی به نام پروستاگلاندین ها می توانند باعث انقباضات رحمی شوند. به همین دلیل، پزشک شما ممکن است به محض مشاهده علائم زیر شما را از برقراری رابطه جنسی در بارداری منع کند: ۱.خونریزی غیر قابل توضیح واژن  ۲.نشت مایع آمنیوتیک که می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

 

آیا تهوع در بارداری باعث کاهش میل جنسی زن می شود؟

شاید بعضی خانم‌ها در حین بارداری به خصوص سه ماهه اول با کاهش میل جنسی روبه‌رو شوند که برخی این مساله را به خستگی و تهوع ناشی از مراحل اولیه رشد جنین و جفت نسبت می‌دهند اما در برخی از خانم‌ها این مساله درست برعکس اتفاق می‌افتد و به افزایش تمایلات جنسی زن در سه ماهه اول منجر می‌شود.

 

آیا ارگاسم در دوران بارداری رخ می دهد؟

بله؛ در برخی موارد، یک زن در دوران بارداری برای اولین بار به اوج لذت جنسی می رسد و یا چند بار اوج لذت را تجربه می کند. این موضوع به دلیل افزایش فعالیت هومورنی و بیشتر شدن گردش خون لگن است.

 

آیا کاهش میل جنسی در بارداری اول طبیعی است؟

مادر باردار مخصوصا در بارداری اول، در حال یادگیری مسائل مربوط به بارداری است و امکان دارد که این مسئله باعث اضطراب مادر شود و میل جنسی وی را کاهش دهد. تجربه بارداری نیز می‌تواند برای بسیاری از زنان استرس‌زا باشد و طبیعتا بهتر است زن و مرد احساساتشان را مستقیم باهم درمیان بگذارند تا این دوران برای هر دوی آنها آسان ترو شادتر سپری شود.

 

دعوا زن و شوهر

 

آیا کاهش میل جنسی در طول بارداری طبیعی است؟

به طور معمول کاهش میل جنسی طی سه ماهه اول به علت تهوع و ضعف و طی سه ماهه دوم و سوم به علت افزایش وزن، بزرگ شدن شکم، حساسیت سینه ها و سایر مشکلات مشاهده می شود. این حالت طبیعی است.

 

با کاهش میل جنسی در طول بارداری چه کنیم؟

خانم های باردار باید در مورد حس خودتان با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید راهی بیابید که برای هر دوی شما رضایت بخش باشد.  بطور کلی اگرچه منعی برای رابطه جنسی در بارداری نیست ولی تعامل و تماس و معاشقه لازم است و نوازش کردن خانم‌ها در دوران بارداری به آرامش فکری و روانی آنها کمک می‌کند و موجب می‌شود فرزند شادتری به دنیا بیاورند و پس از زایمان می توانند زودتر به زندگی زناشویی خود بازگردند. برخی خانم های باردار فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید، درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند. گاهی در بارداری بعضی از مردان، خانم باردار خود را جذاب تر از هر وقت دیگر می بینند و گروهی دیگر از شدت نگرانی برای سلامت مادر و جنین تمایلات جنسی خود را سرکوب کرده یا اصلاً آن را احساس نمی کنند. در هر صورت صحبت کردن می تواند باعث شود تا تغییر در رفتارها برای طرف مقابل قابل درک شود و توصیه می شود در صورت لزوم، به روانشناس مراجعه نمایند.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیست و نهم بارداری بدانید

 

زنان در دوران بارداری مثل قبل زیبا و جذاب هستند.

همانطور که می دانید برخی خانم های باردار فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند. آقایان باید به عقاید همسرشان در این مورد احترام بگذارند. به خاطر داشته باشید این دوره، مرحله ای گذراست که پایان خوشی در پی دارد. صد البته که بسیاری از مردان نیز، خانم باردار خود را جذاب تر از هر وقت دیگر می بینند. شک نکنید که یک زن با بارداری و در مقام زیبای مادری بسیار زیبا و مقدس است و از قبل نیز زیباترمی باشد. خانم ها در این دوران می توانند از لباسهایی استفاده کنید که اندامشان را زیباتر نیز جلوه دهد. پوشیدن لباسها ی نخی و خنک که از زیر سینه، گشاد می شوند و یا لباس هایی که شکمشان را بیشتر جلوه می دهند، در رنگهای درخشان و یا ملایم به انتخاب خودشان، می توانند گزینه هایی جذاب باشند.

 

آیا درد زیر شکم و کمر پس از نزدیکی در بارداری خطرناک است؟

بعضی از خانم ها پس از نزدیکی در سه ماهه اول یا سوم دچار درد زیر شکم یا کمردرد می شوند که معمولا با ماساژ دادن، درد آن ناحیه کمتر می شود و خطرناک نیست اما اگر درد تداوم داشت یا با علایم دیگری مثل خونریزی یا لکه بینی همراه شد در اسرع وقت باید به متخصص زنان و بیمارستان مراجعه کنید.

 

درد شکم

 

چه موقع درد زیر شکم و کمر درد پس از مقاربت در بارداری اورژانسی و خطرناک است؟

اگرپس از نزدیکی در طول بارداری بخصوص در سه ماهه سوم درد زیر شکم و یا کمر درد با ماساژ بهبود نیافت یا با علایم دیگری مثل خونریزی یا لکه بینی و… همراه شد در اسرع وقت با پزشک زنان و یا مامای خود مشورت کنید.

 

آیا نزدیکی با استفاده از کاندوم در طول بارداری مفید است؟

بله؛ در تمام طول بارداری و بخصوص در مواردی که احتمال انتقال عفونت های ناحیه تناسلی وجود دارد استفاده از کاندوم توصیه می شود.

 

با درد در حین نزدیکی عمیق (دیس پارونی) در طول بارداری چه کنیم؟

درد در حین نزدیکی عمیق یکی از عوارض شایع در دوره بارداری است و می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری، عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد. بنابراین باید با مراجعه به پزشک زنان یا ماما علل اولیه آن بررسی و رد شوند.

 

ممنوعیت های رابطه جنسی در بارداری کدامند؟

 

۱.سابقه سقط جنین یا وجود خطر سقط

۲.زمانی که در معرض زایمان زودرس هستید

۳.شروع انقباضات قبل از هفته ۳۷ بارداری

۴.خونریزی و ترشحات بی دلیل در واژن

۵.پارگی یا تحریک شدگی کیسه آب

۶.سابقه زایمان زودرس

۷.دهانه رحم زودتر باز شده باشد

۸.زمانی که شما در انتظار فرزند دوقلو یا بیشتر هستید

۹.سابقه فشار خون در خانم باردار

۱۰.نارسایی های دهانه رحم و تعداد زیاد زایمان

 

آیا معاشقه در صورت ممنوع شدن رابطه جنسی توسط پزشک مجاز است؟

اگر پزشک شما رابطه جنسی را ممنوع کرده باشد، منظور فقط ممنوعیت در دخول نیست بلکه تمام رفتارهای جنسی نظیر معاشقه، رابطه دهانی و هرگونه تحریک جنسی ممنوع می باشد.

 

رابطه زناشویی

خواب آرام پس از نزدیکی در دوران بارداری

بی خوابی های دوران بارداری یکی از معضلات این دوران است همچنین کمر درد، تکرر ادرار، استرس و غیره به مادر باردار اجازه خواب راحت نمی دهد. بعد از رابطه و ارگاسم شما احساس خستگی خواهید کرد که به خواب عمیق شما کمک می کند. نزدیکی در دوران بارداری میتواند به شما کمک کند تا خواب عمیق تر و سالم تری داشته باشید.

 

نزدیکی در سه ماهه اول بارداری

در صورتی که بارداری طبیعی دارید، نزدیکی در این دوره تقریبا هیچ خطری ندارد. در سه ماهه اول بارداری به دلیل افزایش هورمون‌های زنانه، افزایش جریان خون در سینه‌ها و لگن و افزایش میزان ترشحات واژن، احتمالا زن تمایل بیشتری به نزدیکی و برقراری رابطه جنسی داشته و حتی ممکن است بیش از گذشته لذت ببرد. البته این تحریک پذیری بیشتر می‌تواند باعث دردناک شدن رابطه جنسی در کل دوره بارداری شود، نه فقط سه ماهه اول. برعکس در خیلی از زنان دیگر نیز به طور معمول کاهش میل جنسی طی سه ماهه اول به علت تهوع، ضعف و طی سه ماهه دوم و سوم به علت افزایش وزن، بزرگ شدن شکم، حساسیت سینه ها و سایر مشکلات و افزایش آن مشاهده می شود که این حالت نیز طبیعی است.  بروز حساسیت سینه ها به ویژه در سه ماهه اول در زنان چند زا شایع است و تحریک و مالش سینه ها در هنگام برانگیختگی جنسی می تواند دردناک باشد بنابراین باید متوقف و یا محدود گردد. در صورت خستگی، زمان مقاربت باید کوتاه تر شود. این خستگی فیزیکی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود و می تواند منجر به توقف فعالیت جنسی در بعضی از خانم ها شود.

 

محدودیت‌های رابطه جنسی در سه ماه اول بارداری کدامند؟

 

۱.به هیچ وجه در دوران بارداری رابطه مقعدی نداشته باشید چون ممکن است باعث ایجاد عفونت و آسیب به جنین شود.

۲.حتی الامکان دفعات نزدیکی به تعداد معمولی و متعادل باشد و از ارگاسم چندگانه یا پی در پی جلوگیری کنید.

۳.از دخول عمیق به درون واژن و تا انتهای آن خودداری شود.

۴.حتما از وسایل محافظتی مانند کاندوم برای جلوگیری از عفونت استفاده نمایید.

۵.توجه داشته باشید که بیشتر سقط جنین‌ها در سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد اما معمولا به دلیل رابطه جنسی نمی باشد.

 

آیا لکه بینی و خونریزی پس از مقاربت در سه ماهه اول بارداری خطرناک است؟

درصدی از زنان خونریزی و لکه بینی را در سه ماهه اول بارداری تجربه می‌کنند که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در هر صورت، پس از مشاهده لکه بینی و یا خونریزی، حتما در اسرع وقت به متخصص زنان و بیمارستان مراجعه کنید.

 

چگونه خطر سقط به دنبال نزدیکی در سه ماهه اول بارداری را کم کنیم؟

سقط در سه ماه اول دلایل بسیار زیادی می تواند داشته باشد. یکی از دلایل سقط جنین در سه ماه اول بارداری، انقباضات شدید رحمی است. برای رهایی از این خطر تعداد دفعات نزدیکی در سه ماه اول را محدود کنید مادر باردار باید تا جایی که ممکن است از ارگاسم پی در پی خود جلوگیری کند تا خطر سقط به حداقل برسد. از نزدیکی مقعدی به شدت دوری کنید چرا که احتمال دارد با ایجاد عفونت در واژن خطر سقط جنین را افزایش دهد. آقایان تا جایی که امکان دارد به هیچ عنوان آلت خود را تا آخر در واژن فرو نکنند، چرا که ممکن است باعث لکه بینی و تحریک کردن دهانه رحم و پاره شدن کیسه آب شود. توجه داشته باشید که مقالات بسیار ناچیزی از سقط به خاطر نزدیکی ارائه شده است.

پیشنهادی  غذاهای ممنوعه در بارداری

 

توصیه هایی برای نزدیکی به پدران در سه ماهه اول بارداری

در این زمان ممکن است که همسرتان بصورت غیرمعمولی حساس باشد. در اواخر این سه ماهه اول بارداری ممکن است که همسرتان را تندخو و زود رنج بیابید. بنابراین با احتیاط و حساسیت به او نزدیک شوید. انتظار زیادی از او نداشته باشید. آیا او قبلا علاقه داشت که موهایش را نوازش کنید؟ ممکن است که در حال حاضر از این کار متنفر باشد. آیا او قبلا از یک عشق بازی صبحگاهی لذت می برد؟ حالا این حالت تهوع است که صبح او را مشغول می کند. بنابریان قبل از اینکه شروع به عشق بازی کنید با او گفتگو کنید. اگر از صحبت کردن در رابطه با این موضوع خجالت می کشید آن را کنار بگذارید و آزادانه و صریح تر از همیشه با همسرتان گفتگو کنید.

 

هر آنچه باید از نزدیکی در سه ماهه دوم بارداری بدانید.

تغییرات هورمونی بدن مادر باردار در این دوره نسبت به سه ماهه اول بسیار بیشتر می باشد. به دلیل وجود مشکلات تهوع و گوارش، ممکن است تمایل مادر باردار به برقراری رابطه جنسی در این دوره کاهش یابد البته بسیاری از خانم های باردار نیز در این دوران و با آغاز سه ماهه دوم به دلیل افزایش میل جنسی و کاهش ترس از سقط جنین افزایش فعالیت جنسی دارند. درسه ماهه دوم گاهی در حین مقاربت ممکن است زن احساس کند که جنین حرکت می‌کند و این مسئله باعث احساس گناه و عصبی شدن وی شود و نخواهد به رابطه ادامه دهد باید دقت کنید که این نگرانی اگر با درد یا علامت خاصی همراه نباشد، نباید مانع لذت بردن زوجین از رابطه جنسی گردد و هر گاه زن احساس خستگی کرد بهتر است پوزیشن خود را تغییر دهد و مثلا روی پهلو بخوابد. بافت های داخل و اطراف واژن در سه ماهه دوم بارداری دچار احتقان می شوند که این پرخونی ناشی از افزایش عروق خونی و خونرسانی در دوره بارداری می باشد. بافت ها متورم و قرمز مایل به ارغوانی می شوند و در تمام زمان باقیمانده از بارداری همین حالت را حفظ می کنند؛ بنابراین خانم های باردار در حالت برانگیختگی فیزیولوژیک به سر می برند. این حالت برانگیختگی می تواند منجر به لغزنده شدن واژن بشود. در این دوره بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم، نیازمند وقت بیشتری بوده و هیچ گاه بصورت کامل انجام نمی شود. این حالت به همراه پرخونی لگن می تواند منجر به بروز کرامپ ها (گرفتگی) و کمردرد شود.

 

توصیه هایی برای نزدیکی به پدران در سه ماهه دوم بارداری

به دلیل انجام آزمایش و تست‌های مختلف در سه ماهه دوم بارداری، بهتر است چند روز قبل و بعد از این آزمایشات، رابطه جنسی انجام نشود. البته این شرایط برای مردان نیز ممکن است آزار دهنده باشد اما آقایان باید سعی کنند که شرایط ویژه بارداری را درک کرده و به خواسته‌ها و شرایط ویژه همسرشان احترام بگذارند و از ایشان حمایت کنند.

 

پدر و مادر

 

هر آنچه باید از نزدیکی در سه ماهه سوم بارداری بدانید.

در این دوره به دلیل بزرگتر شدن جنین، ممکن است همسرتان هنگام برقراری رابطه احساس خستگی کند و این مسئله می‌تواند با تغییر پوزیشن بهتر شود. اگر زن فکر می کند ممکن است اکسیژن لازم به جنین نرسد بهتر است به پهلوی چپ دراز بکشد. در نزدیکی در این دوران به محض احساس فشار و انقباض رحم، به پهلوی چپ دراز کشیده و مدتی استراحت کنید. عواملی مانند وزن جنین، دردهای جسمانی، سوزش معده و عوامل طبیعی دوره بارداری، می‌تواند میل جنسی را کاهش دهد بخصوص مشکلات گوارشی می تواند تاثیر منفی در رابطه جنسی زن و مرد داشته باشد و بهتر است زوجین این شرایط را درک کرده و زمان مناسب برای نزدیکی را انتخاب کنند. سعی کنید بعد از رسیدن به ارگاسم، معاشقه طولانی تری داشته باشید، زیرا مرحله برگشت از حالت ارگاسم به حالت عادی بیشتر از گذشته طول خواهد کشید و لازم است که مادر باردار زودتر به حالت عادی برگشته و تحریک عضلانی کاهش یابد. مرد در این دوره باید کارهایی مثل ماساژ دادن کمر و شانه، بیشتر صحبت کردن و آرام کردن همسرش را بیشتر از گذشته انجام دهد. ماساژ می تواند برای روان و جسم زن باردار بسیار مفید باشد.

 

چه زمانی نیاز است پس از نزدیکی، با پزشک زنان یا ماما تماس بگیریم؟

اگر مطمئن نیستید که فعالیت جنسی در طی بارداری برای شما بی ضرر است یا نه حتما با پزشک زنان یا ماما تماس بگیرید و یا در ملاقات حضوری موضوع را با ایشان مطرح کنید و یا اگر پس از آمیزش، درد، خونریزی، ترشحات غیر طبیعی و انقباضاتی را تجربه کردید که مدتی طول می کشند حتما با متخصص زنان این مورد را در میان بگذارید.

 

رابطه جنسی را چه مدت پس از تولد نوزاد شروع کنیم؟

شما می توانید فعالیت های جنسی خود را هنگامی که به بهبود رسیده اید و خونریزیتان متوقف شد و یا احساس راحتی بیشتری جهت مقاربت داشتید، آمیزش از سربگیرید. هرچند ممکن است پزشک شما این کار را به بعد از اولین معاینه بعد از زایمان موکول کند. پس از بارداری، برخی از زنان متوجه خشکی در ناحیه مهبل در طول مقاربت می شوند که این وضعیت ممکن است ناراحتی و درد در حین نزدیکی ایجاد کند که باید برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از خشکی واژن،از روان کننده ها در طول مقاربت استفاده کنید.

زنانی که با شیر خود نوزاد را تغذیه میکنند تجربه تاخیر در تخمک گذاری و عادات ماهیانه خود را تجربه می کنند. تخمک گذاری قبل از شروع دوره قاعدگی رخ خواهد داد ، پس به یاد داشته باشید که شما هنوز می توانید باردار شوید پس برای کنترل تولد نوزادی دیگر از توصیه های پزشک زنان خود استفاده کنید.

بسیاری از زوجها در طول بارداری، تغییراتی را در روابط خود تجربه می کنند. اکثر آنها نزدیکی عاطفی و تعهد بیشتری نسبت به هم حس می کنند ولی عده ای هم ممکن است تضاد و کشمکش بیشتری احساس کنند. زوج هایی که در دوران پیش از بارداری مشکلاتی را در روابط خود تجربه کرده و مسائل آنها تا پیش از بارداری حل نشده است، احتمالا با تضاد بیشتری مواجه می شوند. زنانی که از نظر عاطفی احساس تنهایی می کنند، ممکن است نسبت به همسر خود احساس انزجار و سردی کنند. صحبت و همدردی و توجه بیشتر آقایان به همسرشان در این زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا