هر آنچه باید از هفته بیست و نهم بارداری بدانید

در هفته ۲۹ بارداری، فرزندتان حالا بین ۱٫۱ تا ۱٫۳ کیلوگرم وزن و ۳۹٫۳ تا ۴۰٫۶ سانتی متر طول دارد. کم کم به قد هنگام تولدش نزدیک می شود اما هنوز باید کمی تپل شود. در حقیقت، طی ۱۱ هفته آینده، وزنش بیش از دوبرابر، یا شاید حتی سه برابر می شود. هرچه چربی بیشتری زیر سطح پوست ذخیره شود، پوست چروکیده اش یکدست تر می شود. این چربی سفید رنگ، با چربی قهوه ای قبلی که جنین تان ذخیره کرده تفاوت دارد. چربی قهوه ای برای تنظیم دمای بدن ضروری است، در حالی که چربی سفید (همانی که شما هم دارید) بیشتر به عنوان منبع انرژی به کار می آید. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته بیست و نهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

شمارش لگدهای بچه در هفته بیست و نهم بارداری

از آنجایی که فضا در اقامتگاه زندگی فرزندتان الآن خیلی کم است، ضربه ها و سیخونک هایی، بیشتر، از آرنج ها و زانوهایش حس می کنید که نیرومندتر (و حتی منظم تر) از قبل هم خواهند شد، چون فرزندتان قوی تر شده و با هیجان به تمام تحریک ها پاسخ می دهد، حرکات، صداها، نور و آن شیرینی ای که حدود نیم ساعت پیش خوردید. الآن فرصت خوبی برای شروع شمارش لگدها، دوبار در روز است؛ تا از خوب بودن شرایط بچه مطمئن شوید، به علاوه، بهانه ی خوبی برای استراحت است (بهتر است زمان شمارش لگد ها دراز بکشید).

 

اندازه جنین در هفته 29 بارداری

 

واریس سیاهرگ ها در بیست و نهمین هفته بارداری

در هفته ۲۹ بارداری، احتمالا شکم تان آنقدر بزرگ شده که دیگر وقتی ایستاده اید نتوانید پاهای تان را ببینید. ممکن است شما هم مثل نزدیک به ۴۰ درصد زنان باردار باشید که دچار واریس سیاهرگ ها میشوند. این سیاهرگ های خونی متورم می توانند طی بارداری گسترش یابند یا بدتر شوند.
سیاهرگها بیرون می زنند چون ظرفیت خون شما در طول بارداری افزایش می یابد، رحم در حال رشدتان به سیاهرگهای لگنی فشار می آورد و هورمون ها، رگهای تان را شل و ریلکس می کنند. واریس سیاهرگ می تواند حتی در مقعد هم رخ دهد با عنوان بواسیر)، ولی آنها را با رگ های عنکبوت مانند قرمز مایل به ارغوانی که همانطور که خودتان حدس زدید، به عنکبوت شباهت دارند، اشتباه نگیرید. برای بعضی زنان باردار واریس رگها دردناک است، در حالی که بعضی هیچ ناراحتی ای ندارند و مثل ترک های پوست، نسل به نسل منتقل شده اند. بهترین کاری که برای پیشگیری یا کم کردن آنها می توانید انجام دهید این است که با پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی مدت (هدف این باشد که روزانه کمی ورزش کنید) بگذارید گردش خون انجام پذیرد. جوراب واریس هم می تواند مفید باشد. این علایم در بیشتر مواقع، طی چند ماه بعد از زایمان از بین می روند.

پیشنهادی  بستن لوله های اسپرم بر (وازکتومی بدون تیغ جراحی )

 

چطور لگد های بچه را بشماریم؟

امروز لگدهای بچه را احساس کرده اید؟ حالا که هفته ۲۸ را گذرانده اید، باید هر روز به آنها توجه کنید و اگر حرکت جنین تان را حس نکردید، بهترین راه برای انجام آن، هنگام دراز کشیدن (چون احتمال دارد کوچولو، زمان استراحت مادر سرحال تر شود، روشی که بعد از تولدش هم احتمالا پیش بگیرد) یا نشستن است. هر حرکتی و همه آنها را بشمرید، حتی تکان های پر صدایش و چرخشها را، تا زمانی که به ۱۰ برسید. اگر در یک ساعت به تعداد ۱۰ نرسیده اید، فشفشه ی کوچک تان ممکن است الآن در حال استراحت باشد، پس یک خوراکی سبک بخورید و مجدد امتحان کنید، این افزایش قند خون احتمالا بچه را به فعالیت بر می گرداند. فقط به خاطر داشته باشید که کمتر از ۵ حرکت در یک ساعت را باید با پزشکتان مشورت کنید. احتمالا همه چیز رو به راه است ولی همیشه بهتر این است که اطمینان کسب کنید تا پشیمان نشوید.

 

نکات مهم در بیست و نهمین هفته بارداری

  • ممکن است پستان هایتان به صورت قطره قطره کلستروم (آغوز) ترشح کنند، ماده غنی قبل از شیر که اولین غذای نوزادتان می شود.
  • اطمینان حاصل کنید که در طول روز، در رژیم غذایی تان به قدر کافی آهن هست و به میزان کافی تحرک دارید.
  • متاسفانه، در این سه ماهه، بیشتر از قبل در معرض عفونت مجرای ادراری هستید، پس اگر هنگام دفع ادرار سوزش دارید، در اولین فرصت ممکن با پزشکتان صحبت کنید.

 

نکات تغذیه در بیست و نهمین هفته بارداری

چربی های خوب در مقابل چربی های بد در هفته ۲۹ بارداری که وزن تان بیشتر شده، واژه چربی کمترین چیزی است که می خواهید بشنوید. زنانی که قبلا رژیم داشته اند از کلمه چاقی می ترسند چون می دانند که در چاقی هیچ سودی وجود ندارد اما موضوع مربوط به زمانی می شود که چربی های مضر مصرف کنید (سرخ کردنی های پر روغن، ساندویچ های پر از چربی و شکلات و شیرینی های خامه ای). زمانی که باردار هستید باید از منابع چربی سالم مصرف کنید که هم برای خودتان هم برای بچه مفید است و بهتر است که این روش را از قبل از باردار شدن نیز رعایت کنید. از چربیهای مفید و ضروری می توان، اسید چرب امگا ۳ که دارای حلقه های اشباع نشده است و DHA را نام برد. هردو مکمل های سالم اند و برای هر رژیمی مناسب هستند، کلسترول و فشار خون را کاهش میدهند و خطر بیماریهای قلبی را کم می کنند. DHA عامل بسیار مهمی برای ساخت مغز و بافت قرنیه چشم است بنابراین برای رشد و نمو مغز و چشم جنین در حال رشد و همچنین کودکان ضروری است. در سه ماهه سوم بارداری رشد مغز به اوج خود می رسد و تا ١ سال اول زندگی به رشد خود ادامه می دهد. به مرور زمان که بچه بزرگتر می شود مقدار نیاز وی ۳ برابر و محتوای DHA مغز در سه ماهه پایانی بارداری ۳ تا ۵ برابر می شود.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و پنجم بارداری بدانید

 

اندازه رحم و جنین در هفته 29 بارداری

 

منبع تغذیه مغز جنین، از کجا تامین شود؟

مثل همیشه همه چیز به شما و تغذیه شما بستگی دارد. در دوران حاملگی مصرف بسیاری از ماهی ها بدون محدودیت است پس ماهی بخورید. خوشبختانه DHA ماهی های آب سرد مثل قزل آلا، بی خطر است. تا جایی که امکان دارد ماهی آزاد و قزل آلا انتخاب کنید. تخم مرغ های غنی از DHA را که با نام تخم مرغ امگا ۳ است، مصرف کنید. این تخم مرغها از مرغهایی تولید میشوند که در تغذیه شان از مکمل DHA استفاده شده است. زرده تخم مرغ های معمولی DHA کمتری دارد.

 

فهرستی از غذاهایی که حاوی DHA هستند:

۱.ماهی کولی

۲.ساردین یا کیلکا

۳.قزل آلا

۴.ماهیهای روغنی منابع دیگری از DHA هم هست که DHA آنها کمتر است. ولی قابل توجه اند:

۵.کنسرو تن

۶.میگو

 

افزایش هوش و عملکرد بهتر مغز جنین

خبری جالب از تحقیقات انجام شده راجع به کولین ماده ای که به وفور در تخم مرغ وجود دارد و دارای تاثیر جدی بر رشد بچه ها است:
سلول های عصبی، کولین را به استیل کولین تبدیل می کنند، پیام رسانی شیمیایی که در توانایی حافظه دخیل است و کمبود آن در بیماران آلزایمری دیده شده است.

طبق تحقیقی به زنان باردار، رژیمی شامل مصرف سه مرتبه دریافت کولین داده شده بود، نتیجه این بود که فرزند آنها در یادگیری مارپیچها و تستهایی مشابه درباره حافظه فضایی، بهتر عمل کردند. در مقابل، جنینی که دچار کمبود کولین باشد، دچار مشکلات یادگیری می شود. فراموش نشود، قبل از تغییر در رژیم خود با پزشکتان مشورت کنید.

این موضوع خیلی اهمیت دارد چون اگر بتوانیم در رژیم زنان باردار ، تغییری بی خطر ایجاد کنیم، احتمالا قادر خواهیم بود هوش فرزند را افزایش داده و حتی به جلوگیری از بیماریهای مرتبط با افزایش سن که روی حافظه موثر است، کمک کنیم.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و دوم بارداری بدانید

اگر زنی قبل از بارداری نوشیدنی های الکلی مصرف کرده است و یا به طور تفریحی از مواد مخدر استفاده استفاده کرده است، باید مصرف آنها را متوقف کند. سلول های مغز جنین به سیگنال های شیمیایی وابسته اند که به آنها می گوید کجا بروند و چطور ارتباط برقرار کنند و کدام ژنها فعال یا غیرفعال باشند. هر گونه ماده خارجی که در این انتقال مداخله کند می تواند تاثیری منفی بر رشد جنین داشته باشد.

مصرف هرگونه دارو یا ماده مخدر از کافئین گرفته تا هروئین و نوشیدنی های الکلی، این پتانسیل را دارند که رشد مغزی جنین را در اینده محدود کنند. همان طور که شواهد نشان میدهد باید مصرف الکل را کنار گذاشت و زنان باردار باید از مصرف هرگونه دارو بدون مشورت پزشک خودداری کنند.

 

سونوگرافی هفته 29 بارداری

 

توصیه هایی برای پدران در هفته بیست و نهم بارداری

آماده شدن برای نقش پدری

آیا همه شب را بیدار ماندید تا به کارهایی که همسرتان پس از آمدن نوزاد نمی تواند انجام دهد، فکر کنید؟ مانند گشت و گذار، سرگرمیهای خارق العاده و بیرون رفتن در شب، خلوتهای دو نفره و…

در ۲۹ هفتگی بارداری، به جای فکر کردن درباره چیزهایی که دیگر نخواهید داشت (یا فرصت زیاد برای آن نخواهید داشت)، بیشتر به این فکر کنید که چه چیزی را در زندگی خواهید داشت: یک کوچولوی خیلی خاص که زندگی تان را با او تقسیم خواهید کرد. آیا زندگی متفاوت خواهد بود؟ در آن زمان مثلا ” سرگرمی شما تمیز کردن بقایای هندوانه از روی شکم کوچک و تیل نوزادتان خواهد بود. در طول شب و روز هر وقت از محل کارتان بر می گردید یک فشفشه منتظر شما است که با خنده هایش خستگی شما را محو کند. از این بهتر می شود؟

 

سونوگرافی هفته ۲۹ بارداری

 

سونوگرافی هفته 29 بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا