هر آنچه باید از هفته بیست و هشتم بارداری بدانید

بچه کم کم در وضعیت مناسب زایمان قرار می گیرد فرزند شما اکنون سرش به سمت پایین است. مهمان کوچولوی شما حالا حدود یک کیلوگرم وزن دارد و تقریبا ۳۷/۶سانتی متر اندازه سر تا نوک انگشت او است.

این روزها با پلک زدن سر گرم است (در دنیای واقعی، پلک زدن برای کمک به بیرون راندن اجسام خارجی از چشم ضروری است. این توانایی تا همین جا یکی از خزانه های چشمگیر مهارت هایی است که روی آنها کار می کند، مثل سرفه کردن، مکیدن عمیق تر، سکسکه و شاید مهمترین آنها، تنفس بهتر. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته بیست و هشتم بارداری آشنا خواهید شد.

 

بچه ممکن است در هفته بیست و هشتم بارداری خواب ببیند.

در هفته ۲۸ بارداری خواب بچه تان را می بینید؟ ممکن است بچه تان هم خواب شما را ببیند. اندازه گیری فعالیت امواج مغزی یک جنین در حال رشد، چرخه های متفاوت خواب را نشان داده است که شامل وضعیت حرکات سریع چشم می شود، حالتی که موقع خواب دیدن رخ میدهد.

 

اندازه جنین در هفته 28 بارداری

 

سیاتیک در بارداری

در هفته ۲۸ بارداری با ورود به سه ماهه سوم، دو سوم مسیری که تا خط پایان مانده را آمده اید. احتمالا آن روزهایی که می توانستید بارداری را راحت بپندارید، گذشته اند (البته، اگر آن را راحت فرض می کردید!). حالا، لگدهای (یا گاهی نبود آن ها) فرزندتان، شما را تا صبح بیدار و در طول روز نگران نگاه می دارد، پاهایتان متورم اند، دوباره، اغلب خسته می شوید و کمردرد شما را رها نمی کند. همین طور که کوچولوی تان در وضعیت مناسب تولد قرار می گیرد، سرش و رحم بزرگ شما می توانند روی عصب سیاتیک (بخش پایینی ستون مهره ها) قرار بگیرند که اگر این اتفاق بیافتد، احساس چاقو خوردن خواهید داشت، درد شدید، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در باسن تان شروع میشود و به پایین، تا پشت پاهایتان انشعاب می یابد. درد سیاتیک می تواند گاهی خیلی شدید باشد، وقتی جنین موقعیتش را عوض کند درد تمام میشود اما سیاتیک می تواند تا بعد از زایمان ادامه داشته باشد.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هفدهم بارداری بدانید

 

در بارداری مراقب پوست خود باشید و از آن محافظت کنید.

استفاده از برس خشک (لیف خشک) در بارداری

پوست تان را با یک برس خشک (مرطوب نباشد) ماساژ دهید. با این کار لایه های مرده پوست می ریزند و پوست سالم می ماند. این روش برای کاهش علایم کشیدگی پوست نیز موثر است.

۱.از برسی استفاده کنید که از فیبر طبیعی ساخته شده باشد یعنی محکم باشد اما موهای برس سخت نباشند.

۲.از قسمت پایین بدن (پاها) به سمت بالا (قلب) برس بکشید. بیشتر بر نواحی مثل شکم تمرکز کنید، پس از برس کشیدن، حمام کنید تا سلولهای مرده پوست شسته شوند.

۳.روی سینه هایتان را برس نکشید چون پوست سینه بسیار حساس است و ممکن است آسیب ببیند.

۴.از مواد شیمیایی دور باشید. بسیاری از بدن شویها، حاوی سولفات هستند که پوست را خشک می کنند و به مرور حالت کشسانی پوست از بین می رود. از شوینده هایی استفاده کنید که حاوی روغن های طبیعی باشند. مقداری روغن نارگیل یا روغن زیتون، روی پوست تان بمالید و با آب گرم بشویید و با حوله ای نرم خود را خشک کنید. اگر پوست تان مستعد ابتلا به خشکی است نیاز به شستشو با بدن شویها نیست. فقط کمی آب گرم به پوست تان بزنید و به آرامی آن را خشک کنید.

۵.از روغن های طبیعی استفاده کنید: روغن های طبیعی کار رطوبت رسانی و آبرسانی به پوست را انجام می دهند. از این روغن ها برای نواحی پایین کمر، رانها، پهلوها، شکم و نواحی دیگر استفاده کنید.

۶.روغن زیتون، کره، روغن بادام، روغن جوانه گندم، کره کاکائو، روغن کنجد، نمونه روغن هایی هستند که برای رطوبت رسانی پوست مناسب اند. هر روز صبح بعد از حمام کردن و شب ها مصرف کنید. اگر آن قسمت از پوست تان که دچار کشیدگی شده خارش پیدا کرد، روغن بیشتری استفاده کنید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته ششم بارداری بدانید

۷.از ضد آفتاب حتما استفاده کنید: اگر بیرون از خانه در معرض نور خورشید هستید یا برای شنا بیرون می روید، به اندازه کافی ضد آفتاب استفاده کنید.

 

چگونه می توان در بارداری از علایم کشیدگی پوست راحت شد؟

این نکته را بدانید که چند ماه پس از زایمان این علایم ناپدید میشود اما اگر هنوز شما را آزار می دهند به متخصص پوست مراجعه کنید تا درمانی مناسب را در پیش بگیرید.

 

اندازه رحم و جنین در هفته 28 بارداری

 

نکات مهم بیست و هشتمین هفته بارداری

  • کوچولوی شما پسر است؟ اگر هست و تا به حال به این موضوع فکر نکرده اید، بهتر است الآن راجع به ختنه اش با همسرتان صحبت کنید. نظر پزشک متخصص اطفال تان را هم بپرسید و بهترین زمان را انتخاب کنید.
  • Rh خون خود را می دانید؟ اگر نه، مهم است که بفهمید. اگر Rh منفی باشید و بچه Rh مثبت، این هفته به تزریق واکسن گلوبین ایمنی Rh، که با نام روگام (RhoGAM) شناخته می شود، برای پیشگیری از گسترش آنتی بادی ها در بدن تان، نیاز دارید.

نکات تغذیه به منظور جلوگیری از علایم کشیدگی پوست، پس از بارداری و زایمان

  • رژیمی مغذی برای سلامت پوست داشته باشید.
  • مصرف آووکادو، ماهی، آجیل، روغن زیتون، سبزیجات و میوه را پس از زایمان ترک نکنید. این مواد غذایی باعث می شوند پوست دوباره بازسازی شود.
  • سعی نکنید با درهم شکستن رژیم غذایی خود بعد از بارداری، وزن کم کنید. کاهش تدریجی وزن باعث می شود پوست تان به اندازه کافی زمان داشته باشد که دوباره سفت شود.
  • به مصرف نوشیدن آب کافی ادامه دهید تا آبرسانی به پوست انجام شود و حالت ارتجاعی پوست حفظ شود.
  • پس از زایمان به تدریج ورزش های استقامتی را شروع کنید.
  • بعد از این که که بچه به دنیا آمد دیگر نیازی به محدود کردن ورزش نیست، می توانید بر این موارد تمرکز کنید:
  • تمریناتی برای قلب: دوچرخه سواری، دویدن و شنا کردن برای حفظ جریان خون مناسب است و به پوست کمک میکند به حالت اول خود برگردد.
  • تمرین های استقامتی: وقتی عضلات خود را قوی تر کنید باعث میشود پوست هم سفت تر شود.
پیشنهادی  مهم ترین کارهایی که قبل از اقدام به بارداری باید انجام دهید

 

هفته 28 بارداری

 

اهمیت مصرف آهن در سه ماه سوم

فرزندتان عمده اندوخته آهنش را در سه ماهه سوم جذب می کند، پس از غذاهای غنی از آهن مثل مرغ، لوبیا، اسفناج، عدس، گوشت گوسفند و بوقلمون در وعده های غذایی تان استفاده کنید. (ویا طبق دستور پزشک مکمل مصرف کنید)

 

توصیه هایی برای پدران در هفته بیست و هشتم بارداری

شیر دادن به نوزاد با سینه در مقایسه با شیر دادن با بطری بطری یا سینه؟

در ۲۸ هفتگی بارداری همسرتان ممکن است قبلا ذهنش را برای این مساله آماده کرده باشد. یا اینکه شاید بخواهد درباره چند و چون این قضیه با شما گفتگو و تبادل نظر کند. با هم به بررسی این مساله بپردازید. در خواهید یافت (البته اگر قبلا این مساله را نشنیده باشید) که شیر دادن با سینه به دلایل مختلف و الزام آوری بهترین روش میباشد (از ریسک کمتر آلرژی و بیماری در نوزاد گرفته تا کم شدن ریسک سرطان سینه در آینده برای مادر و همچنین دفع بوی بد نوزاد). در هر حال شیردهی با پستان هم برای مادر و هم برای نوزاد فواید بسیاری زیادی دارد و به جز موارد خاص نباید کودک را از شیر مادر محروم کرد.

اگر همسر شما شاغل هست و نمی تواند از مرخصی مخصوص شیردهی استفاده کند، می توانید در مورد روشهای دوشیدن و نگهداری شیر مادر از مراقب سلامت تان یا پزشکتان سوال کنید. همه این موارد را با هم بررسی کنید و به تصمیم نهایی برسید.

 

سونوگرافی هفته ۲۸ بارداری

 

سونوگرافی هفته 28 بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا