هر آنچه باید از هفته بیست و هفتم بارداری بدانید

با پایان سه ماهه دوم، فرزندتان حدود ۱۸ الی ۳۶ سانتی متر طول دارد و وزن کوچولوی تان هم حدود ۹۰۷/۱ گرم شده است (دوبرابر وزن چهار هفته ی قبل). بیشتر بچه های این سن، حتی فرزند شما، هنوز دوست دارند در وضعیت کمی خمیده درون رحم، خودشان را جمع کنند (همان وضعیت جنینی). در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته بیست و هفتم بارداری آشنا خواهید شد.

 

محتوا پنهان

در هفته بیست و هفتم بارداری، بچه صداهایتان را تشخیص می دهد.

بچه از الآن می تواند صداهای شما و همسرتان را تشخیص بدهد. پیشرفت شنوایی او همگام با رشد شبکه عصبی به گوشهایش می رسد. اگرچه صداهایی که می شنود به لطف پوشش ورنیکس خامه مانندی که آنها را می پوشاند، برایش مبهم است. پس، می تواند موقعیت خوبی باشد که برایش قرآن، کتاب و یا حتی آوازهای محلی مورد علاقه تان را بخوانید و همچنین موقعیت خوبی است که حفظ کردن آهنگ ها و لالایی های بچگانه ای که به زودی زود نیاز خواهید داشت، را شروع کنید. باید بارها بخوانید و تکرارشان کنید.

 

در هفته بیست و هفتم بارداری، بچه می تواند بچشد و سکسکه می زند.

جوانه های چشایی فرزندتان در حال رشد هستند (حقیقتا، با سرعتی حتی بیشتر از آن مقداری که بیرون از شکم تان خواهد داشت). چیزی را مزه می کنید؟ اگر کمی غذای تند بخورید، فرزندتان قادر به چشیدن مزه متفاوت در مایع آمنیوتیک هست. ولی به یاد داشته باشید که او حدود دو ساعت بعد از شما متوجه مزه ها می شود). بعضی بچه ها به مزه تند با سکسکه جواب می دهند. و گرچه سکسکه ای که شما حس می کنید مثل گرفتگی شکم تان است. یعنی کوچولو سکسکه می کند و باعث می شود عضلات شکم شما بگیرد ممکن است این طور به نظر بیاید که او را اذیت می کند، اما او در امنیت کامل است.

 

اندازه جنین در هفته 27 بارداری

 

تورم بدن در بارداری

دو هفته قبل، شکم تان یک توپ فوتبال بود و حالا در هفته ۲۷ بارداری، رحمتان متورم و بزرگ شده و به سایز یک توپ بسکتبال رسیده. متاسفانه، این تنها چیزی نیست که ورم می کند. در همین حدود از دوران بارداری، تقریبا هر سه نفر از چهار زن باردار، شروع به تجربه ورم ملایمی در بخش های انتهایی بدنشان می کنند، به ویژه پاها، قوزک پاها و دستها که نامش ادم Edema (آماس) است. ادم Edema (آماس) زمانی رخ میدهد که مایعاتی که در بافت های بدن تان ساخته میشوند (به دلیل افزایش جریان خون و رحم متورم) به سیاهرگ سمت راست بدن تان که خون را از اندام های تحتانی به قلب باز می گرداند، فشار وارد می کنند. در حالی که شاید دوران سختی را سپری کنید، چون کفش به زور، پایتان می رود یا این که مدام مجبورید، انگشترهایتان را در بیاورید و دوباره به دست کنید، به خاطر داشته باشید که پف کردن کاملا طبیعی و موقتی است ولی اگر به نظر بیش از اندازه می آید، با پزشکتان صحبت کنید، چون می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته اول و دوم بارداری بدانید

 

راه هایی برای تسکین ورم هادر بارداری

برای تسکین این ورمها، از نشستن یا ایستادن طولانی مدت پرهیز کنید، بعضی ورزش های مناسب بارداری مثل پیاده روی یا شنا را امتحان کنید (اگر پزشک تان تایید کند). در زمان نشستن و خوابیدن حتما پاها را در سطحی بالاتر از بدن قرار دهید.

 

خانم های باردار، مطمئن باشید که هر روز به میزان کافی مایعات می نوشید.

کاهش مایع دریافتی بدن، تورم را کاهش نمی دهد ولی بدن را با آب کافی نگاه داشتن به این مساله کمک می کند. طبق معمول یادآور می شویم، این ورمها یک موقعیت موقت است، و مدتی بعد از زایمان به طور کامل از بین می رود.

 

فرم جدید شکم مادر باردار

آیا لباس های راحتی خانه را بیرون می پوشید؟ نگران نباشید: هیچ ماجرای دنباله داری راجع به شکم های برجسته ی دوران بارداری وجود ندارد.
هر شکم بارداری در یک مقطع زمانی، این گونه میشود. هنوز، ممکن است با برانداز کردن شکم برجسته تان نگران شوید و این سوال به ذهن تان برسد که آیا این ناف هرگز به قشنگی قبل خواهد شد؟ پاسخ :بعد از تولد، شکم و میانه بدن تان به داخل برمی گردد، گرچه ممکن است کمی پهن تر و شل تر از قبل باشد.

 

اندازه رحم و جنین در هفته 27 بارداری

 

نکات مهم در هفته بیست و هفتم بارداری

  • عادت داستان خواندن را شروع کنید. موسسه یادگیری زبان در شکم شما فعال می شود و در سه ماهه سوم بچه می تواند صداهایی که به طور منظم میشنود را به خاطر بسپارد. محققان به مادران توصیه می کنند به طور مرتب برای جنین درون شکم شان قرآن و داستان بخوانند.
  • کمی نور آفتاب بگیرید: شاید قبلا نور خورشید و جذب ویتامین D آنقدر اهمیت نداشت ولی الان شما فقط به ۲۰ دقیقه نور آفتاب روزانه نیاز دارید. حدود ۷۰ درصد از مادران باردار ایرانی که برای تست ویتامین D به کلینیک مراجعه کرده اند، دچار کمبود ویتامین D بوده اند که به دلیل دریافت ناکافی ویتامین D در رژیم غذایی و عدم دریافت نور خورشید است. این ویتامین برای رشد بچه و استحکام استخوان ها و تقویت قلب بسیار ضروری است.
  • با جنین تان صحبت کنید: با صحبت کردن با جنین در واقع به او آموزش می دهید. جنین از هفته ۱۶ می تواند بشنود و در هفته ۲۷ تمامی ارتباطها از گوش به مغز کامل میشود. این گونه اثبات شده است که جنین به لهجه ها و زبانهای مختلفی که در دوران جنینی شنیده واکنش میدهد و در خانواده های دو زبانه به هر دو زبان پس از تولد واکنش نشان میدهد.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سیزدهم بارداری بدانید

 

حقایقی در رابطه با ماهی و بارداری

ماهی خاصیت های زیادی برای مادر و بچه دارد. از جمله موارد زیر:

۱.رشد جنین را تقویت می کند: اولین منبع گوشت پروتئین و آمینو اسیدی ضروری است که به ساخت تمامی سلول های جنین کمک می کند از پوست گرفته تا ماهیچه ها، مو و استخوان.

۲.برای تکامل مغز بچه بسیار مفید است: به ویژه ماهیهای روغنی مثل کیلکا منبع بسیار خوبی از اسید چرب امگا۳ است که اثبات شده است توانایی مغز بچه را افزایش میدهد. در سه ماهه سوم این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند چون رشد مغز جنین سریع تر است. |

۳.حافظه شما را تقویت می کند: در رابطه با افزایش توانایی مغز، دریافت کافی امگا ۳ می تواند به تقویت حافظه کمک کند مخصوصا در زمان بارداری.

۴.خلق و خو را بهتر می کند: مصرف مناسب و کافی امگا ۳ و DHA خطر افسردگی طی بارداری و افسردگی پس از زایمان را کاهش میدهد.

۵.تقویت کننده قلب است: یک رژیم غنی از ماهی خطر بیماریهای قلبی را کاهش میدهد چون باعث کاهش لخته شدن خون و سطح تری گلیسرید (چربی خون می شود و اگر فشار خون داشته باشید منجر به کاهش آن می شود.

۶.خطر زایمان زودرس را ممکن است کاهش دهد: محققان مشاهده کرده اند که در مناطقی که ماهی بیشتری مصرف می کنند، میزان زایمان زودرس کمتر است و برخی مطالعات نیز دریافت کافی امگا ۳ را (از طریق ماهی یا مکمل با کاهش زایمان زودرس مرتبط دانسته اند.

زنان باردار و شیرده می بایست هر هفته حدود ۲۲۴ تا ۳۳۶ گرم، دو تا سه بار در هفته ماهی مصرف کنند.

 

روش سالم و صحیح طبخ ماهی در دوران بارداری

خوراک سوشی ممنوع است و این در مورد هر غذای خام دیگری نیز صدق می کند چرا که دربرگیرنده باکتری و انگل هایی (مثل لیستریا) هستند که برای جنین خطرناک است. نکاتی درباره تهیه ماهی که کمک می کند کمتر در معرض مواد آلوده باشید:

۱.از ماهی تازه را از فروشگاه هایی که میدانید ماهی را در شرایط مناسب نگهداری می کنند خرید کنید. اگر نمی خواهید فورا آن را بپزید، در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید.

۲.از تخته گوشتی جداگانه استفاده کنید، برای ماهی، سبزیجات یا میوه هر کدام جداگانه باشد.

۳.بهترین نحوه پخت ماهی، بخار پز کردن و یا پختن آن با سبزیجات است.

۴.از سس و ادویه جات یا ترشی استفاده نکنید. ۵ در کنار ماهی حتما از ویتامین C استفاده کنید، مثل لیموترش یا نارنج تازه.

 

هفته 27 بارداری

 

توصیه هایی برای پدران در هفته بیست و هفتم بارداری

توصیه هایی برای پدران برای انقباض های برکستون هیکس (Braxton Hicks)

همسر شما به چه صورت زایمان خواهد کرد. شاید برای آمدن نوزاد هنوز آماده نباشید. اما بدن همسر شما در حال آماده شدن برای روز بزرگ تولد است. هر دفعه که همسر شما احساس می کند رحمش تنگ و سفت می شود، این مساله برایش یادآور خواهد شد.

پیشنهادی  خطرات یبوست در بارداری و درمان خانگی آن

 

انقباضهای برکستون هیکس چه هستند؟

این انقباضها کمی شبیه تمرین لباس پوشیدن هستند: ماهیچه های رحمی به منظور آماده شدن برای انجام کار بزرگی چون زایمان در آینده ی نزدیک، حرکت می کنند و منعطف میشوند. به خاطر داشته باشید تا زمانی که تشخیص این انقباض ها از انقباض واقعی زمان وضع حمل سخت باشد، این انقباض ها به اندازه ی کافی برای بیرون آمدن بچه کارآمد نیستند.

 

چه چیزی موجب رخ دادن انقباض های برکستون هیکس می شود؟

هورمون های بارداری همسر شما بسیار قوی هستند و به بدن همسر شما (خیلی آرام) پیام هایی می فرستند که فرآیند تولد بچه می بایستی آغاز شود.

چه زمانی انقباض های برکستون هیکس آغاز می شوند؟

این انقباض ها می توانند در هر زمانی پس از هفته ۲۰ بارداری آغاز شوند (اگر چه که در هفته های پس از ۲۰ قابل توجه تر هستند) و در خلال هفته ۳۲ به بالاترین حد خود می رسند تا این که وضع حمل اصلی شروع شود.

 

انقباض های برکستون هیکس چگونه توسط مادر احساس می شوند؟

انقباض های براکستون هیکس با یک تنگ و سفت شدن بیدرد در بالای ماهیچه های رحمی آغاز می شوند و به سمت پایین گسترش می یابند. وقتی که به زمان تخمینی وضع حمل نزدیک می شوید، این فعل و انفعالات پرتکرارتر و شدیدتر می شوند.

 

مقایسه نشانه های براکستون هیکس با نشانه های انقباض های اصلی زایمان

انقباض های براکستون هیکس غیرعادی و کم تکرار هستند. آنها معمولا حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول می کشند و این انقباضها وقتی که همسر ش ما حالت خود را تغییر دهد، فروکش می کنند. انقباض های اصلی زایمان حالتی معمول و قوی تر و طولانی تر دارند و در نزدیکی زمان وضع حمل با فاصله کمتری از هم رخ میدهند. هر کدام از آنها معمولا بین ۳۰ تا ۷۰ ثانیه طول می کشند و با تغییر حالت فرد تسهیل نمی شوند و فروکش نمی کنند.

 

خانم بادار چه زمانی بدنبال انقباض ها باید به مراکز درمانی مراجعه کند؟

اگر انقباض ها در شدت و تکرار بسیار زیادند، ممکن است که این زایمان اصلی باشد. بنابراین به دکتر سریعا اطلاع دهید. اگر که همسر شما درد زیاد و یا هرگونه ترشح واژینال (رحمی) غیرعادی دارد همواره با دکتر در ارتباط باشید.

 

کاری که شما می توانید در مورد انقباض های برکستون هیکس انجام دهید

همسر شما باید به اندازه ی کافی مایعات بنوشد. حتی کمی از دست رفتن آب از بدن می تواند موجب این انقباضها شود. به او کمک کنید که حالت خود را در هنگام یک انقباض دردناک تغییر دهد و اگر نشسته است، بایستد و بالعکس).

 

سونوگرافی هفته بیست و هفتم بارداری

 

سونوگرافی هفته بیست و هفتم بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا