هر آنچه باید از هفته بیست و پنجم بارداری بدانید

ریه های بچه در هفته بیست و پنجم بارداری برای نفس کشیدن آماده می شوند. بچه با تمام جست و خیزهایش در حال رشد است، الان طولش ۲۲/۸ سانتی متر و وزنش به بیش از ۶۸۰/۳ گرم رسیده است. بلندتر از دو قوطی آبمیوه که روی هم سوار شده باشند و سنگین تر از چهارتای آنها. این هفته دیگر چه خبر است؟ پوست فرزندتان صورتی تر می شود، نه به خاطر آنکه گرمش باشد (در حقیقت، مایع آمنیوتیک به خوبی دما را تنظیم می کند که یعنی فرزندتان را همیشه در دمای مناسبی نگاه می دارد، بلکه چون رگ های کوچک خونی اش که مویرگ نامیده میشوند زیر پوستش تشکیل و با خون پر میشوند. کمی بعد در این هفته، رگهای خونی همچنین در ریه های بچه هم گسترش می یابند که آنها را یک قدم به رشد کامل نزدیک تر می کند و همچنین یک قدم به اولین نفسی که با هوای تازه بکشد، نزدیک تر می کند.

ولی در هفته ۲۵ بارداری، ریه ها هنوز خیلی جای پیشرفت دارند. ریه ها شروع به ترشح سورفکتانت می کنند، ماده ای که به ریه ها کمک می کند تا بعد از تولد بچه با اکسیژن پر شوند و گسترش یابند، اما ریه ها هنوز برای آن که به طور کارآمد اکسیژن را به جریان خون بفرستند و دی اکسید کربن را با بازدم بچه آزاد کنند، خیلی غیر پیشرفته اند. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته بیست و پنجم بارداری آشنا خواهید شد.

 

سوراخ های بینی بچه  در هفته بیست و پنجم بارداری باز می شوند.

ریه ها تنها سیستمی نیست که برای ورود هوا آماده می شود. سوراخ های بینی فرزندتان که تا به حال بسته بوده اند، این هفته شروع به باز شدن می کنند. در حقیقت این به کوچولوی شما اجازه میدهد که تمرین نفس کشیدن را شروع کند.

 

اندازه جنین هفته 25 بارداری

 

وضعیت بدن مادر در هفته بیست و پنجم بارداری

در هفته ۲۵ بارداری، رحم در حال رشدتان حالا به ابعاد یک توپ فوتبال رسیده است.

 

بواسیر در بارداری

بیش از نیمی از تمام زنان باردار س یاهرگهای متورم و سوزشدار را در مقعدشان تجربه می کنند که بخاطر رحم بزرگی است که به نواحی پایین تر فشار می آورد. به دلیل افزایش جریان خون در این ناحیه، این تورم ایجاد میشود.
با این که برای بدن تان خطرناک نیست، بواسیر می تواند صرفا دردناک باشد و حتی باعث خونریزی مقعدی شود. یبوست می تواند این بواسیر مزاحم را حتی بدتر کند، پس بهترین تلاش شما برای پیشگیری، این است که مایعات و فیبر دریافتی بدن تان را افزایش دهید و غذاهای غنی از فیبر زیاد بخورید (میوه ها، سبزیجات و تمام حبوبات را در نظر داشته باشید). انجام ورزش های مرتبط با لگن را شروع کنید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و هشتم بارداری بدانید

 

ورزش تقویت عضلات کف لگن

  • به پشت دراز کشیده و پاها را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید.
  • کف پا را بر روی زمین قرار داده و به همراه دم عضلات باسن را منقبض کرده و از زمین کمی بلند کنید.
  • سپس با بازدم عضلات باسن را شل کرده و آرام بر روی زمین قرار دهید.

 

چند توصیه برای درمان بواسیر در بارداری

  • کمی یخ با یک پوشش نرم روی محل بواسیر قرار دهید.
  • روزی چند مرتبه در لگن آب گرم برای بهبود درد نشسته و پس از آن خود را کاملا خشک نمایید.
  • دستمال توالت های بدون عطر، سفید رنگ و نرم استفاده نمایید. استفاده از دستمال مرطوب بدون رایحه را فراموش نکنید. نکات بهداشتی و ضدعفونی کردن محل را در نظر داشته باشید.
  • در صورت بدتر شدن بیماری حتما با پزشک خود مشاوره کنید تا برای شما داروی مناسب تجویز نماید. اکثر این داروها را بیشتر از یک هفته نمی توان استفاده کرد.

 

سلامت دندانهادر هفته بیست و پنجم بارداری

دوست دارید که بچه را در بدن تان تا پایان زمان مقرر، بی خطر نگهداری کنید؟ نخ دندان را در فراموش نکنید. تحقیقات نشان داده است که به طور شگفت آوری سلامت مناسب دندانی با بارداری های با دوام تر و سالم تر مرتبط است. چیزی به همین سادگی رابطه مستقیم با تولد نوزاد نارس دارد. شستن دندان هایتان، حداقل دوبار در روز و منظم نخ دندان کشیدن را جز عادت های خود تعریف کنید. این کار خطر ورم لثه را کاهش می دهد، عارضه رایجی که در آن لثه هایتان ملتهب و قرمز می شوند و حتی شروع به خونریزی می کنند. ورم لثه ی درمان نشده (اینجا است که چکاپ دندانی منظم خودش را نشان می دهد) می تواند به عفونت جدی تر، منجر شود که احتمال دارد زایمان زودرس و حتی خطر پره اکلامپسی را افزایش می دهد. به دندان هایتان به طور جدی اهمیت بدهید و آن ضرب المثل قدیمی که می گوید زن با هر بارداری یک دندان از دست میدهد را تغییر دهید.

 

اندازه رحم و جنین در هفته 25 بارداری

 

نکات مهم هفته بیست و پنجم بارداری

  • مطالعات نشان میدهد که مادران بارداری که مثبت گرا نیستند و از انرژیها و افکار منفی دوری نمی کنند (مثل: من لیاقت شاد بودن را ندارم)، در معرض خطر افسردگی پس از زایمان هستند. انگار آشناست، نه؟ در زودترین زمان ممکن از پزشک و مشاور خود کمک بگیرید.
  • رحم تان به اندازه ی یک توپ فوتبال است و پوست تان را می کشد. تمام این ها ممکن است باعث خارش شکم تان بشود. در صورت نیاز از مرطوب کننده به مقدار زیاد یا لوسیون استفاده کنید.
  • ترکیبی از روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن کنجد درست کنید و روزی چند مرتبه پوست خود را ماساژ دهید. ۴ احتمالا کمی بازی نام گذاری برای بچه انجام داده اید. حالا، قبل از تایید، اینها را از خودتان بپرسید: چگونه تلفظ می شود؟ قافیه اش قشنگ است؟ اسم های مخفف احتمالی اش چه هستند؟
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته چهاردهم بارداری بدانید

 

اضافه نشدن وزن در دوران بارداری: پنج راه حل برای قرار گرفتن در مسیر صحیح

برای اغلب زنان، افزایش وزن بارداری آمری آسان است اما برای برخی مشکل، اضافه شدن وزن نیست بلکه کاملا برعکس، این افراد به اندازه کافی وزن اضافه نمی کنند. این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، متابولیسم، بافت های بدن، تهوع صبحگاهی، از دست دادن اشتها و یا هر دلیل پزشکی دیگری که باشد، مشکلاتی را برای شما بوجود خواهد آورد. |
کودکانی که مادران شان طی بارداری زیر ۹ کیلو، وزن اضافه کرده اند، احتمال بیشتری هست که زودتر از موعد به دنیا بیایند، یا نسبت به سن بارداری کوچک باشند یا به دلیل محدودیت رشد در رحم، دچار مشکل شوند (استثناء: زنانی که اضافه وزن بالا دارند تحت نظارت پزشک باید کمتر از ۱۰ کیلو اضافه کنند). بسیاری از زنان در هفته های اول بارداری برای اضافه کردن یک گرم هم مشکل دارند حتی گاهی چند گرم هم از دست می دهند.
حتی اگر شما خیلی تهوع داشته باشید یا نتوانید غذا بخورید، طبیعت بدن از بچه محافظت می کند. چون جنین اوایل بارداری بسیار کوچک است نیاز تغذیه ای او هم کم است، یعنی فقدان اضافه وزن شما تاثیر چندانی بر بچه ندارد. باید تلاش کنید اضافه وزن داشته باشید در غیر این صورت از ذخایر مادر برای رشد جنین استفاده می شود و سلامتی شما به خطر می افتد. البته شما با روندی ثابت اضافه وزن داشته باشید اما اگر وزن کافی اضافه نشد نگران نباشید. پزشک یا متخصص تغذیه به شما کمک می کنند تا طبق برنامه غذایی صحیح پیش روید.
در ادامه، برای کمک به شما در رابطه با اضافه وزن صحیح در بارداری نکاتی را شرح می دهیم :

۱.کالری بیشتری بخورید.

اگر مقدار صحیحی کالری میخورید و اضافه وزن ندارید باید میزان آن را بیشتر کنید. اگر اشتهای خود را از دست داده اید بر کیفیت کالری در وعده های کوچک تمرکز داشته باشید. انتخاب های خوب داشته باشید شامل: مواد غذایی با چربی سالم مثل آووکادو و آجیل ها با کالری بالا، حبوبات، نان و برنج سبوس دار، پاستا، لوبیا و نخود.

۲.فعلا مصرف سالاد در حجم زیاد را کنار بگذارید.

برای اینکه اشتهای تان سرکوب نشود، نصف محتوای سالاد را بعد از غذای اصلی بخورید. منابع غنی تر و پرکالری را انتخاب کنید، زردآلوی خشک حاوی مقدار زیادی ویتامین B و آهن است. روزانه مقداری از آن را به ظرف سالادتان اضافه کنید.

۳.تنقلات بیهوده و مواد فرآوری شده مصرف نکنید.

ممکن است بخواهید این شکاف کالری را با مواد غذایی خمیری مثل شیرینی خامه ای، جبران کنید اما تسلیم نشوید. خوراکی هایی که شکر زیاد دارند یا سرخ کردنیهای چرب وزن اضافه می کنند اما مغذی و سالم نیستند و شما باید هردومورد را در نظر بگیرید.

۴.صبح زود یا آخر شب در تمام اوقات خوراکی بخورید.

به جای خوردن سه وعده غذای اصلی در طول روز، ۶ وعده غذای کوچک بخورید. بهتر است هر ۲ ساعت چیزی میل کنید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و چهارم بارداری بدانید

۵.روند آرامی را در پیش بگیرید.

اگر همیشه از یک رویه ورزشی شدید پیروی می کردید الان باید کمی استراحت به خود بدهید (هر چه بیشتر کالری بسوزانید،
س خت تر وزن اضافه می کنید. باید تغییراتی ایجاد کنید. از ایروبیک در آب به نرمش های ملایم، از آهسته دویدن به قدم زدن تغییر برنامه دهید.
اگر برنامه زمانبندی شما آن قدر پر است که مجبورید همیشه بدوید و نمی توانید به اندازه کافی غذا بخورید باید آن را نیز تعدیل کنید. برخی زنان دچار شرایطی می شوند که به آن تهوع و استفراغ شدید می گویند (Hyperemesis Gravidarum) که طی آن تهوع و استفراغ مثل حالت ویار حاملگی معمولی نیست و شدیدتر است. در این وضعیت هیچ ماده غذایی در معده شما نمی ماند و مشکل ساز است. این وضعیت بیشتر برای زنانی پیش می آید که چند قلو دارند یا سابقه تهوع داشته اند. حتما با پزشک درباره این شرایط مشورت کنید. ممکن است دارو تجویز کند یا تغییراتی در شیوه تغذیه و زندگی شما ایجاد کند.

 

هفته 25 بارداری

 

توصیه هایی برای پدران در هفته بیست و پنجم بارداری

در کارهایی که همسرتان قادر به انجام آنها نیست او را یاری کنید. اگر هم فکر می کنید که برای انجام این کارها در پایان روز خسته هستید، به مورد زیر دقت کنید: همسر باردارتان نسبت به شما که دارای وضعیت عادی هستید، نیاز به انرژی بیشتری دارد. این فرآیند در بدنش او را خسته می کند. خسته تر از هر زمانی که او را تا به حال دیده اید. بنابراین با وجود همه ی کارهایی که قبلا برای او انجام داده اید (و بصورت طبیعی الان نیز انجام می دهید)، هم اکنون وقت آن است که کمک بیشتری به او در انجام کارهای خانه کنید. مثلا لباس های کثیف را از کف زمین بردارید و در سبد رختهای چرک بگذارید، غذا آماده کنید و ظرفها را بشویید و او را تشویق کنید که استراحت کرده و چندین بار نفسش را حبس کند و به بیرون بدهد. علاوه بر همه این ها، او در حال به وجود آوردن یک انسان دیگر در درون خود است، کسی که کاملا و در مجموع به حیات همسر شما وابسته است. همسرتان به شما نیاز خواهد داشت در نتیجه مراقب او باشید.

نوزاد به احتمال زیاد الان می تواند صدای ش ما را بشنود، دهانتان را در نزدیکی شکم همسرتان بگذارید و شروع به حرف زدن کنید. مثلا «سلام، بد نگذره؟». همچنین این جمله که «ما دوستت داریم ولی زیاد اونجا نمون». میتوانید آهنگ مورد علاقه تان را برای نوزاد بخوانید یا برایش کتاب قصه بخوانید و همچنین کمی هم شکم همسرتان را نوازش کنید (مادر از این کار خرسند می شود و نوزاد نیز نوازش های شما را حس می کند. با این وجود این کوچولوی داخل شکم ممکن است موجب نوسانات خلقی زیاد در همسرتان شود. خودتان را برای بهم ریختگی اعصاب او آماده کنید. هر وقت می توانید به او نزدیک شده و او را در آغوش بگیرید.

 

سونوگرافی هفته ۲۵ بارداری

 

سونوگرافی هفته 25 بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا