هر آنچه باید از هفته بیست و چهارم بارداری بدانید

صورت بچه شکل گرفته است، بچه تقریبا ۲۱/۵ سانتی متر طول دارد (سایز استاندارد کاغذ A۴!) ۶۸۰/۳۰ گرم وزن دارد. به طور پیوسته، مقدار ۱۷۰ گرم در هر هفته وزن اضافه می کند. بیشتر این وزن بخاطر اندامهای در حال رشد او است، استخوانها، عضلات، و تجمع چربی در بدن بچه. این چهره زیبا هرچند هنوز خیلی کوچک است) تقریبا به طور کامل شکل گرفته است که با مژه ها و ابروها و موها کامل شده است. موی نوزاد مشکی، بور یا قهوه ای است؟ الآن طرههای گیسوی او سفید هستند چون هنوز هیچ پیگمنتی ندارد.
چربی ای که قرار است زیر پوستش قرار بگیرد هم هنوز دیده نمی شود. تا زمانی که آن ذخیرههای چربی ساخته شوند، پوست خیلی حساس بچه هنوز روشن و شفاف می ماند که یعنی اگر از نزدیک نگاهی بیاندازید، می توانید به وضوح تمام اندامها، استخوانها و رگهای خونی او را ببینید. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته بیست و چهارم بارداری آشنا خواهید شد.

 

شنوایی جنین در هفته بیست و چهار بارداری

در استدیوی گهواره کوچک تان این روزها چه نوایی پخش می شود؟ تمام صداها توسط بچه ی درون شکم تان شنیده میشوند: بازدم هوا از ریه هایتان (یک نفس عمیق بکشید)، صدای جوشش گاسترین که در معده و روده هایتان ایجاد می شود، صدای شما و همسرتان (که بچه هنگام تولد می تواند تشخیص بدهد) و حتی صداهای خیلی بلند مثل شیپور، صدای سگ با صدای ماشین آتش نشانی

 

اندازه جنین در هفته 24 بارداری

 

وضعیت بدن مادر در هفته بیست و چهار بارداری

اگر لباس راحتی قبلی تان را الآن بیرون می پوشید، به جمع خوش تیپان خوش آمدید! تقریبا هر خانم بارداری، وقتی که رحم در حال بزرگ شدنش به هرچیزی که سر راهش باشد فشار بیاورد، نافش بیرون می زند. همه چیز بعد از زایمان طبیعی می شود، گرچه که شکم و ناف تان (و بعضی بخشهای دیگر بدن) ممکن است کمی، کشیده شوند. این را به عنوان یک نشان افتخار دیگر که فقط مادرها می توانند داشته باشند، نگاه کنید.

 

سندرم تونل کارپال در بارداری

احتمالا بی حسی ناخوشایند مچ و انگشتان دست در این هفته به سراغتان می آید. این سندروم تونل کارپال است. سوزن سوزن شدن و بی حسی آزاردهنده ای که در مچ و انگشتان دست حس می کنید معمولا مربوط به کاری است که حرکات تکراری می طلبد (مثل تایپ کردن)، ولی تونل کارپال به زنان باردار به دلیل دیگری حمله می کند (گرچه کار مکرر قطعا می تواند نقش داشته باشد). ورم کردن که کاملا در طول بارداری طبیعی است، باعث میشود در طول روز مایعات در انتهاهای پایینی بدن تان جمع شوند که مجددا به بقیه بدنتان (وقتی که دراز می کشید توزیع می شوند، و این وضعیت به عصبی که از مچ دست تان عبور می کند، فشار می آورد. این باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد یا درد خفیفی در انگشتان، دست یا مچ می شود. با پرهیز از خوابیدن روی دستها و نگذاشتن دستها روی بالشت (بالاتر از سطح تشک) هنگام شب، این وضعیت را بهبود دهید. همچنین تکان دادن دستها و مها ممکن است کمک کند.

پیشنهادی  هر آنچه باید از بارداری بدانید

اگر حرکات مکرر مثل نواختن پیانو یا تایپ انجام می دهید، مکررا به دستان تان استراحت بدهید و دست هایتان را کشش دهید. خوشبختانه وقتی که ورم طبیعی بارداری بعد از زایمان برطرف می شود، سندرم تونل کارپال هم کم میشود.

 

کف دست های قرمز و سوزن سوزنی در بارداری را تسکین دهید.

حتما شنیده اید که بارداری همراه با شماری از نشانه ها و مشکلاتی است، بیشتر آنها چندان خوشایند نیستند (راستش، هیچ کدام از آنها خوشایند نیستند، مگر اینکه رشد سریع موها و ناخنها و پستان ها را حساب کنید) مثل کف دستهایی که قرمز و سوزن سوزنی میشوند. سرخی ممکن است به کف پاهایتان هم گسترش یابد (گرچه احتمال کمتری وجود دارد که به آن توجه کنید چرا که دیدن پایتان سخت تر میشود). با این که این یک نشانه ی نسبتا طبیعی است (به خصوص در این زمان از بارداری)، حتما راجع به آن به دکترتان بگویید چون احتمال کمی هست که نشانه ی یک عارضه می نادر بارداری به نام کولستاسیس باشد. واقعا برای تمام نشانه های بیگانه ای که طی ماه های بارداری تجربه می کنید، می توانید هورمون های بارداری را سرزنش کنید، به خصوص آن پروژسترون مزاحم را. در حالی که سرخیها خودشان را نشان میدهد، هیچ راهکار مطمئنی وجود ندارد بجز زایمان تا آن زمان، از هر چیزی که سرخیها را سرخ تر کند بپرهیزید، مثل گرمازده شدن، حمام یا دوش های طولانی و داغ داشتن یا زیادی گرم لباس پوشیدن یا جوراب و یا دستکش های خیلی تنگ.

 

نکات مهم هفته بیست و چهار بارداری

  • پزشکتان برای شما بین هفتههای ۲۴ تا ۲۸ یک تست گلوکز (آزمایش قند خون می نویسد. سطح قند خون تان نشان میدهد که آیا دیابت بارداری دارید یا خیر.
  • گوشت بوقلمون حاوی ویتامینهای B۶ و B۱۲ است. همچنین دارای مواد معدنی مثل روی، سلنیوم، کولین و نیاسین است. مادهای دیگر در گوشت بوقلمون وجود دارد که به آن اسید آمینه تریپتوفان می گوییم و مقادیر زیاد آن موجب خوابی آرام می شود.
  • گوشت بوقلمون سرشار از پروتئین است و به همین دلیل باعث می شود با خوردن مقداری از آن احساس سیری و پری کنید.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و هفتم بارداری بدانید

 

اندازه رحم و جنین در هفته 24 بارداری

 

نکات مهم غذایی در هفته بیست و چهار بارداری

آیا در دوران بارداری باید رژیم ارگانیک داشته باشید؟ بهتر است ابتدا تعریف دقیق تری از ارگانیک داشته باشیم و اینکه آیا ارزش دارد برای داشتن تغذیه ارگانیک در دوران بارداری هزینه بیشتری بکنیم؟ ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه و چه زمان تغذیه ارگانیک را شروع کنید. غذاهای ارگانیک گران تر از مواد غذایی معمولی هستند و در واقع ارگانیک یعنی بدون هیچگونه هورمون و مواد افزودنی و طبیعتا شما دوست دارید در این دوره حساس هر کاری بکنید که فرزندتان به بهترین شکل زندگی خود را آغاز کند. مثل موضوعات دیگر، از گذشته تا الان بحث درباره تغذیه ارگانیک و مواد غذایی معمولی وجود داشته است، هم جوانب مثبت دارد و هم منفی. طبق تحقیقات، غذاهای ارگانیک خطرات کمتری برای محیط زیست دارد و کمتر در معرض آفت کش ها قرار داشته اند اما نظر قطعی راجع به برتری و داشتن مزیت بیشتر غذای ارگانیک نسبت به غذای معمولی وجود ندارد. این اطلاعات برای آگاهی شماست و انتخاب به شما بستگی دارد. ارگانیک به چه معنی است؟ محصولی که بر اساس مجموعه ای از استاندارد ها تولید شده باشد. طبق این استاندارد ها مواد اولیه ارگانیک باید کاشته، جمع آوری و فرآوری شوند، به این معنی که :

۱.هیچ آفت کشی استفاده نشده باشد.

۲.هیچ کود شیمیایی بکار گرفته نشده باشد.

۳.از هیچ علف هرزکشی استفاده نشده باشد.

۴.از نظر ژنتیکی اصلاح نشده باشد.

۵.هورمون یا آنتی بیوتیک استفاده نشده باشد (برای مرغ، گاو).

 

 

دلایل در نظر گرفتن غذاهای ارگانیک در دوران بارداری

تحقیقات در این زمینه هنوز در حال بررسی است اما برخی نتایج حاکی از این است که مصرف غذاهای ارگانیک می تواند در جلوگیری از موارد زیر به شما کمک کند:

آفت کش ها: تحقیقات انجام شده گسترده توسط گروه سلامت محیط زیست نشان داده است که خوردن غذاهای ارگانیک عوارض آفت کش ها را کاهش میدهد. این مطلب با مصرف آفت کشهایی خاص که می تواند بر سلامت مادر و بچه تاثیر طولانی مدت داشته باشد، مرتبط است.

آنتی بیوتیک ها: در رابطه با آنتی بیوتیک هایی که به حیوانات داده میشود و سپس گوشت شان توسط مردم مصرف می شود باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد. خطر آنتی بیوتیک این است که با گذشت مدت زمان طولانی، باکتری های معینی در حیوانات نسبت به آنتی بیوتیک مصونیت پیدا می کنند و ما به طور مکرر از گوشت آنها تغذیه می کنیم. اگر افراد از گوشت نامناسب استفاده کنند و توسط این باکتری مقاوم مریض شوند، ممکن است حتی آنتی بیوتیک نتواند آلودگی را درمان کند.

مواد افزودنی: در زمان خرید مواد غذایی آماده و ارگانیک، آنهایی را انتخاب کنید که فاقد رنگ، طعم و مواد نگهدارنده باشند.

 

فهرستی از مواد غذایی ارگانیک که برای خرید در دوران بارداری مناسب هستند.

دام هایی که از چمن ارگانیک تغذیه کرده اند که مشخص شده علاوه بر این که فاقد آنتی بیوتیک هستند، کالری و چربی کمتری دارند و نسبت به گوشت های معمولی پروتئین بیشتری دارند. تخم مرغ و مرغ ارگانیک که در شرایط طبیعی آزادانه پرورش یافته اند. این نوع مرغ ها کمتر دچار سالمونلا می شوند چون در مکانی تنگ و محدود و پر از آلودگی و بیماری رشد نکرده اند.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیستم بارداری بدانید

 

 

نکته هایی برای خرید مواد غذایی ارگانیک در بارداری

۱.زمان خرید محصولات ارگانیک دو برابر بیشتر خرید کنید.

۲.مواد غذایی ارگانیک در فروشگاههای معتبر به فروش میرسد و امروزه در فروشگاههای بزرگ بخشی مجزا برای محصولات ارگانیک وجود دارد.

۳.به خاطر داشته باشید که ارگانیک لزوما به معنی مغذی نیست. نان سفید ارگانیک همان نان سفید است، حتما برچسب محصولات را بخوانید چون ارزش غذایی مهم تر از ارگانیک بودن است.

 

هفته 24 بارداری

 

خلاصه کلام در مورد نکات غذایی هفته بیست و چهار بارداری

زمانی محصولات ارگانیک بخرید که کاربرد داشته باشد اما به یاد داشته باشید که آنچه اهمیت دارد طیف گسترده خرید شما از میوه و سبزیجات است و هرگز این فرضیه را باور نکنید که ارگانیک به معنای کاملا بی خطر است، گرچه در معرض آفت کش نبوده اند اما مواد غذایی ارگانیک می توانند با باکتری آلوده شوند پس فرقی نمی کند مواد غذایی معمولی بخرید یا ارگانیک و در هر دو حالت باید گوشت، ماهی و مرغ را کاملا بپزید و دیگر این که محصولات را پیش از خوردن با دقت بشویید.

 

توصیه هایی برای پدران در هفته ۲۴ بارداری

خطوط سیاه (Linea Nigra) روی شکم در بارداری

آیا اخیرا متوجه یک خط سیاه در نزدیکی ناف همسر خود شده اید؟ به این خط اصطلاحا لینه آنیگرا (Linea Nigra) گفته میشود و در واقع همواره وجود داشته است. اما در حال حاضر و در هفته ۲۳ به بعد بارداری فقط کمی تیره تر بنظر می رسد.

 

چه چیزی موجب بوجود آمدن خطوط سیاه روی شکم خانم های حامله می شود؟

دلیل این اتفاق هورمون های بارداری است. این هورمونها که مسئول رخ دادن تغییرات غیرعادی دیگر هم روی پوست همسرتان هستند، موجب تیره تر شدن خط سفیدی میشوند که بین ناف همسر شما و لگن وجود دارد و شما پیش از باردار شدن هرگز متوجه وجود آن نشده بودید. وقتی که همسر شما باردار هست، این خط سفید تبدیل به خط سیاه میشود. در این زمان پوست همه بدن دارای رنگهای شدیدی می شود (ممکن است متوجه تیره شدن پوست صورت همسرتان نیز شده باشید که با عنوان ماسک بارداری یا Chloasma شناخته می شود). بدین ترتیب یک خط غیر عادی با باردار شدن روی بدن شکل می گیرد.

 

چیزی که لازم است تا درباره خطوط سیاه یا لینه آنیگرا بدانید.

نوزاد شما در این زمان در داخل شکم کاملا در راحتی و آرامش است در حالی که خود مادر در بیرون در حال تجربه کردن موارد غیرعادی می باشد. اگر که همسر شما پوستی تیره داشته باشد، احتمال چشمگیرتر بودن لینه آنیگرا بیشتر است. اما هرگز نترسید. این خط فقط چند ماه پس از به دنیا آمدن نوزاد محو می شود.

 

سونوگرافی هفته ۲۴ بارداری

 

سونوگرافی هفته 24 بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا