هر آنچه باید از هفته دهم بارداری بدانید

فرزند شما که از این به بعد او را «جنین» خطاب می کنیم، در این هفته استخوان های بدن اش تشکیل می شوند. از این هفته به بعد رشد فرزند شما سریع تر از قبل خواهد شد. بچه تقریبا ۳/۸ سانتیمتر طول دارد. کم کم، فرزند شما شکل و شمایل انسانی می گیرد. استخوان ها، غضروف ها و فرورفتگی های کوچک روی ساق پا که زانو و مچ پا را به وجود می آورند در حال شکل گیری هستند.  سر جنین در هفته دهم بارداری، جنین هنوز سر بزرگی دارد و تقریبا بقیه اندامهایش به اندازه سرش رشد نکرده اند. اگرچه غضروفهای جلوی سر به تدریج در حال تبدیل شدن به استخوان هستند، اما هنوز هم نرم و حساس هستند و خیلی راحت میتوان تقسیمات مغزی او را دید. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته دهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

تشکیل اولین ریشه دندان جنین در هفته دهم بارداری

در این هفته ریشه های دندان های بچه شما زیر لثه شکل می گیرند و تا شش ماه پس از تولد بچه از زیر لثه بیرون نمی آیند. بقیه سیستم ها هم فعالیت می کنند. سیستم گوارش بچه دارد آنزیم های گوارشی تولید میکند، کلیه ها مقادیر بیشتری ادرار تولید می کنند و اگر فرزندتان پسر باشد، از الآن تستوسترون هم تولید می شود.

 

اندازه جنین در هفته دهم بارداری

 

وضعیت بدن مادر در هفته دهم بارداری

برای خیلی از مادران باردار، هورمون های بارداری موجب افتادگی عضلات صاف بزرگ شکم، تنبلی آنها و نهایتا ابتلای شما به یبوست، می شود.

 

خطوط آبی رنگ (استریا) قابل مشاهده در شکم خانم باردار در هفته دهم حاملگی

چیزی که احتمالا در دهمین هفته بارداری به آن توجه می کنید یک گردی خفیف در بخش پایینی شکم تان است، حتی اگر قبل از بارداری ش م نداشتید، این گردی بیشتر قابل توجه می شود، این رحم در حال رشدتان است که می بینید که در حال حاضر به اندازه یک گریپ فروت کوچک است. اگر هنوز برجستگی شکمتان محسوس نیست نگران نشوید، چند هفته دیگر آن را خواهید دید.

پیشنهادی  آمپول ترکیبی پیشگیری از بارداری

دومین چیزی که احتمالا متوجه میشوید آن خطهای آبی هستند که روی پوست تان در نواحی سینه و شکم به صورت متقاطع، ایجاد شده اند. به ویژه اگر پوست لطیف و روشنی داشته باشید، این سیاهرگها بیشتر به چشم می خورند ولی حتی افرادی با رنگ پوست های تیره تر هم می توانند این سیاهرگها را ببینند.
آنچه می بینید شبکه گسترده ای از سیاهرگهایی است که خون بدن را جابجا می کند، خونی که برای غذا دادن به جنین در حال رشد شما، زیاد شده است.

در طول دوره بارداری تان، متوجه می شوید که سیاهرگهای دستان و پاهایتان هم به نظر بزرگتر و برجسته تر می آیند. در طول بارداری، به طور میانگین حجم خون یک زن بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد و سیاهرگها برای هماهنگی با این وضعیت باید مقاوم شوند. مطمئن باشید که بعد از تولد بچه و پایان شیردهی، این حالت بطور کامل از بین می رود.

 

درمان یبوست در هفته دهم بارداری

یبوست یک عارضه رایج در بارداری است. برای جلوگیری از آن، از مصرف غذاهایی که کار روده را مسدود می کنند پرهیز کنید و با مصرف نان، غلات پرک شده، پاستا و برنج روده تان را تصفیه کنید.

 

افزایش مصرف فیبر در هفته دهم بارداری

تمام حبوبات غنی از فیبر هستند، کیوی میوه خوبی برای افرادی است که یبوست دارند تمام میوه های خشک به ویژه آلوبخارا و انجیر و همچنین خاکشیر (با آب ولرم) دارای منابع غنی از فیبر می باشد. فیبر را با مایعات زیاد مصرف کنید، مثلا آب، آب میوه و آب سبزیجات. در نهایت به یاد داشته باشید که تحرک داشتن باعث حرکت در داخل سیستم گوارش می شود و این یک دلیل خوب دیگر است برای اینکه ورزش را در دستور کار خود قرار بدهید. اگر طی چند روز وضعیت شما بهتر نشد، با پزشک تان تماس بگیرید و هیچ راهکاری را بدون اینکه اول با پزشک تان مشورت کنید، انجام ندهید.

 

نکات مهم هفته دهم بارداری

  • ممکن است خیلی احساسی شده باشید و این تغییرات روحی معمولا در هفته های ۶ تا ۱۰ اتفاق می افتند که با شروع سه ماهه دوم، وقفه ای در این مساله ایجاد می شود. ولی بدانید که معمولا در سه ماهه سوم برمی گردد.
  • زنانی که عادت دارند در حال تماشای تلویزیون غذا میل کنند، احتمال بیشتری دارد که نوزادان شان را هم مقابل تلویزیون شیر دهند، اما این کار نمی گذارد ارتباط عاطفی بین مادر و بچه برقرار شود، پس کم کم این عادت را کنار بگذارید.
  • اکنون، دندان های بچه زیر لثه جوانه می زنند، ولی اگر میزان ویتامین Dشما کم باشد، ممکن است باعث شود که بچه دچار حفره های پوسیدگی شود. با پزشک تان راجع به مصرف ویتامین D صحبت کنید.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و سوم بارداری بدانید

 

عوامل ایجاد یبوست در هفته دهم بارداری

هورمون های بارداری در این رابطه نیز دخیل هستند، چون باعث می شوند ماهیچه های روده کار خود را رها کنند، آنها را تنبل می کنند، در نتیجه غذا در مسیر طولانی هضم باقی می ماند. جنبه مثبت این قضیه این است که وقت کافی وجود دارد که مواد مغذی وارد جریان خون شوند و به جنین برسند. هورمون ها تنها مقصر ازدحام در روده بزرگ نیستند. با بزرگ شدن رحم فضایی که به طور معمول متعلق به روده است، اشغال می شود.
ویتامین های بارداری که حاوی آهن است و باید به طور منظم مصرف کنید نیز باعث یبوست و مسدود شدن روده می شوند اما مصرف نکردن این مکمل، راه مناسبی نیست، قطعا پس از گذشت نیمی از بارداری، پزشک مکمل آهن بیشتری برای شما تجویز خواهد کرد. یبوست نیز کم کم، برطرف می شود اما نیازی نیست ۹ ماه سختی یبوست را تحمل کنید.

 

درمان یبوست در هفته دهم بارداری

 

اگر به رژیم پر از فیبر عادت ندارید یک دفعه آن را شروع نکنید.

حرکت سریع از صفر تا ۳۵ گرم نتیجه ای جز نفخ و گاز روده ندارد. به جای آن برای شروع به هر وعده غذایی مقداری فیبر اضافه کنید مثل بروکلی بخارپز شده، برنج قهوه ای (سبوس دار) با مرغ. اما زیاده روی نکنید. برای مثال این وعده غذایی مناسبی است: بروکلی بخار پز، برنج قهوه ای، یک کاسه پر لوبیا همراه با سالاد و برای دسر آلو سیاه یا همان آلو بخارا. به بدن تان فرصت دهید تا به مواد غذایی جدید عادت کند.

 

در زمان صرف غذا پرخوری نکنید.

وعده غذایی زیاد و سنگین، مسیر هضم و گوارش را سنگین می کند و منجر به انسداد روده میشود. در طول روز به جای ۳ وعده غذای سنگین، ۶ وعده غذا با حجم کم بخورید، در نتیجه نفخ کمتری را تجربه می کنید.

 

مایعات زیاد بنوشید.

۸ لیوان مایعات مثل آب سبزیجات، آب میوه، آبگوشت، به طور روزانه به حرکت مدفوع در روده کمک می کند و دفع راحت تر انجام می شود. آب آلو یا زردآلو در صدر فهرست قرار دارد، چون ملین ملایمی است. در زمان یبوست مقداری از آن بخورید، اگر به تنهایی نمی توانید میل کنید با آبمیوه های دیگر آن را مخلوط کنید. یک راه مفید دیگر این است که مایعات گرم بنوشید، مثل آب گرم و لیمو ترش که به برطرف شدن انقباض روده ها کمک می کند.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته 41 بارداری (پایان بارداری) بدانید

 

در یک جا ثابت ننشینید.

ورزش منظم طی بارداری حرکات روده را تحریک میکند. حتی یک پیاده روی ۱۰ دقیقه ای موثر است. به محض اینکه از خواب بیدار می شوید یک مشت پر آجیل بردارید و پیاده روی کنید.

 

از مواد غذایی سبوس دار استفاده کنید.

سبوس برنج، گندم و جو یک افزودنی بسیار عالی برای نان یا یک وعده صبحانه هستند. سبوس ها دارای فیبر و ویتامین های زیادی هستند که درمان خوبی برای یبوست است. شما می توانید سبوس ها را همراه با ماست یا شیر و یا حتی سوپ میل کنید.

 

خود را پر از باکتری مفید کنید.

پروبیوتیک که در ماست موجود است بهترین نوع باکتری است چون دارای بافت زنده است و غذا را بهتر میشکند و به هضم و گوارش کمک می کند.

 

از ملین های محرک دور بمانید.

تبلیغ ها، ملینها را مسکنی سریع و آسان معرفی می کنند اما ممکن است شما را نا آرام کنند. تمامی ملین ها به خصوص گیاهی یا خانگی، برای مصرف در دوران بارداری مناسب نیستند حتما قبل از مصرف هر دارویی برای یبوست با پزشک مشورت کنید.

 

رحم و جنین در هفته دهم بارداری

 

توصیه هایی برای پدران در هفته دهم حاملگی

جلسات پزشکی همسرتان پس از باردار شدن برای جلسات پزشکی بطور معمول، حدود ۱ بار در ماه، به دکتر خواهد رفت. شما نیز دوست دارید، به همراه او به بعضی جلسات پزشکی بروید؟ حضور ش ما نه فقط برای قوت قلب دادن، بلکه برای دریافت کردن راهنمایی های دکتر و نیز پرسیدن سوال های خودتان ضروری است. این کار همچنین شما را درباره تغییرات شگفت انگیزی که در بدن او، در هفته ۱۰ بارداری، رخ میدهد، مطلع می کند. از همه بهتر، این فرصتی است که یکی از نقاط عطف بسیار مهم زندگی را با همسرتان تجربه کنید.
وقتی که برای اولین بار صدای ضربان قلب بچه را از درون شکم همسرتان می شنوید، زندگی تان برای همیشه تغییر خواهد کرد. بنابراین تاریخ های جلسات پزشکی همسرتان را در تقویم علامت بزنید و همه سعی خودتان را بکنید که در مراجعات به پزشک کنار همسرتان باشید. همچنین در به خاطر سپردن توصیه ها و اجرای آنها طی هفته های آینده او را همراهی کنید.

 

سونوگرافی هفته دهم بارداری

 

سونوگرافی هفته دهم بارداری

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا