هر آنچه باید از هفته سی و ششم بارداری بدانید

احتمالا توی این هفته کوچولوی شما تقریبا ۲/۷ کیلوگرم وزن و ۴۵/۷ تا ۴۸/۲ سانتی متر قد دارد. رشد در هفته های آتی آهسته می شود، بچه، کم کم در راه خروج مستقر می شود و باید انرژی که برای زایمان نیاز دارد را ذخیره کند. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته سی و ششم بارداری آشنا خواهید شد.

 

جمجمه و استخوان های جنین در هفته سی و ششم بارداری

وقتی در هفته ۳۶ بارداری هستید، استخوانهای جمجمه اش هنوز به سمت هم خم نشده اند، پس، سر می تواند به راحتی در کانال تولد حرکت کند. جمجمه فرزندتان تنها ساختار نرم در بدن کوچکش نیست. بیشتر استخوان ها و غضروفهایش تقریبا به همین نرمی اند که به او اجازه میدهد طی زایمان، سفر راحت تری به دنیا، داشته باشد.

 

در هفته سی و ششم بارداری گوارش بچه هنوز به تکمیل نیاز دارد.

تا الان، بیشتر سیستم های فرزندتان تقریبا بالغ و آماده زندگی در بیرون رحم هستند. گردش خون، کاملا تکمیل شده و سیستم ایمنی بچه به قدر کافی رشد کرده تا از او در برابر عفونت های بیرون از رحم مراقبت کند. اما بقیه قسمتها، هنوز به اندکی رشد و تکمیل نیاز دارند.

 

چرا دستگاه گوارش جنین تا کمی بعد از تولد بالغ نمی شود؟

درون پیله کوچک مربوط به بارداری اش، فرزندتان برای تغذیه متکی به بندناف است. یعنی سیستم گوارش کوچولوی تان حتی به نوعی تکمیل شده اما هنوز کاربردی نشده است.

 

اندازه جنین در هفته سی و ششم بارداری

 

راه رفتن بارداری یا کج کج رفتن

به آخرین ماه بارداری تان خوش آمدید! رشد بچه تقریبا تکمیل است، چرا که بدنتان هم احتمالا از الان حس می کند که دیگر بس است؛ مثل خیلی از مادران باردار دیگر در سه ماهه سوم، در هفته ۳۶ بارداری، کج راه رفتن مثل پنگوئن را تجربه می کنید. این نوع راه رفتن جدید ابتکار شما نیست
، بلکه مربوط به بافت پیوندی تان است، هورمونها سبب سست و نرم شدن بافت بدن تان می شوند. به ویژه حالا که نزدیک روز موعود میشوید این اتفاق مهم است. فرزندتان باید در استخوانهای لگن شما جا شود، پس چه خوب است که استخوان هایتان در این مرحله انعطاف پذیرتر باشند. این شیوه آماده سازی بدن تان برای خارج کردن یک بچه بزرگ از جایی کوچک است.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هجدهم بارداری بدانید

 

درد لگنی در بارداری

جنبه منفی این انعطافهای مفصلی، درد لگن است. سر بچه عمیق تر و عمیق تر در لگن تان جای می گیرد و وزن سنگینش به لگن شما فشار وارد می کند پس تعجبی ندارد که این روزها راه رفتن برایتان دردناک باشد. برای رهایی از این ناخوشی، پاهایتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و استراحت کنید، کمی ورزشهای لگنی انجام دهید، حمام آب گرم بگیرید، از کمپرس گرم استفاده کنید، ماساژ بگیرید یا درمان های مکمل و اضافه ی دیگر را استفاده کنید. یک شکم بند مخصوص هم می تواند کمک کننده باشد.

 

در هفته سی و ششم بارداری بچه پایین می افتد.

باور کنید یا نه، نتیجه خوب است. با افتادن بچه درون حفره لگنی، فشار رحم به دیافراگم تان کمتر می شود. وقتی این اتفاق می افتد، قادر می شوید نفس های طولانی تر و عمیق تری بکشید. معده تان هم دیگر به خود نمی پیچد که این امر خوردن یک وعده غذایی کامل را راحت تر می کند.

 

تقویت سیستم ایمنی نوزاد در هفته سی و ششم بارداری

سیستم ایمنی نوزاد همانند دستها و پاهای او پس از تولد به رشد خود ادامه میدهد و یکی از راههای قطعی تقویت و تکمیل این سیستم، تغذیه با شیر مادر است. هرچه بیشتر مادر از شیر خود برای تغذیه نوزادش استفاده کند، نوزاد او در برابر خطرات و بیماریهای ناشی از محیط بیرون از رحم، ایمن تر خواهد بود.

 

اندازه رحم و جنین در هفته سی و ششم بارداری

 

نکات بیشتر از هفته سی و ششم بارداری

  • احتمالا الآن هریک یا دو هفته یک بار، پزشک تان را می بینید. از زمان انتظار برای مطالعه یک کتاب خوب استفاده کنید.
  • اگر حرکات جنین شما در طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت قبل کاهش واضح داشته با پزشک خود مشورت کنید. بهترین حالت سنجش حرکات جنین این است که طی یک ساعت، ۱۰ حرکت و یا ضربه را احساس کنید و اگر تعداد آن از ۵ حرکت کم تر باشد باید با پزشک مشورت کنید. توجه کنید کوچولوی شما الآن فضای کمتری برای ورزش دارد! اگر نگران هستید، شربت شیرینی را مزه مزه کنید و منتظر خودنمایی بچه باشید. مجددا شمارش کنید، اگر تغییری حاصل نشد با پزشک مشورت کنید. برای شمارش لگدهای نوزادتان می توانید از اپلیکیشن موبایل مامی (بارداری استفاده کنید.
  • آماده باشید که پلاک موکوسی (توده مسدود کننده مهبلی تان خارج شود که مثل ترشحی غلیظ و زرد رنگ همراه با کمی خون است. این اتفاق معمولا ۴۸ ساعت قبل از شروع زایمان رخ می دهد. به عبارت دیگر در صورت مشاهده این علامت معمولا تا ۴۸ ساعت بعد علایم زایمانی شروع میشود.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هشتم بارداری بدانید

 

سوزش معده در حاملگی

هیچکس مثل یک زن حامله سوزش معده را تجربه نمی کند. سوزش معده تجربه ناخوشایندی است که البته انتظار آن را باید داشته باشید. این سوزش از دهان تا شکم و تا روده ها را در برمی گیرد. تقریبا نیمی از زنان در بارداری این موضوع را تجربه می کنند.

 

دلیل ایجاد سوزش معده در حاملگی

ماهیچه ای که در بالای معده قرار دارد، در دوران بارداری سست می شود، همان عضله ای که معمولا از ریختن اسید گوارشی درون مری جلوگیری میکند که درون مری نریزد. این سست شدن باعث می شود مایعات گوارشی و اسیدی در مسیر مری برگردند، که باعث سوزش معده میشود. حدود هفته های ۳۰ تا ۳۶ این جریان غیرعادی شروع می شود که به دلیل بزرگ شدن رحم است و در نتیجه به معده فشار می آورد و به سمت بالا یعنی گلو می رسد.

 

سونوگرافی هفته سی و ششم بارداری

 

نکاتی که لازم است راجع به سوزش معده در حاملگی بدانید.

راهی برای جلوگیری از سوزش معده وجود ندارد، موضوع نگران کننده ای نیست و وقتی بچه به دنیا بیاید از بین می رود. با این حال، راه حل هایی ساده برای جلوگیری از آن وجود دارد:

۱.سیگار نکشید

این هم دلیل دیگری برای ترک سیگار است.

۲.مراقب وزن تان باشید

روند اضافه وزن باید به آرامی صورت گیرد تا به مسیر گوارشی فشار وارد نشود. اضافه وزن بیش از حد سوزش معده را بدتر می کند. سعی کنید وزنتان

را در حد توصیه شده نگه دارید.

۳.به پشتی تکیه دهید از غذاهای محرک سوزش معده اجتناب کنید

حتی اگر بین آخرین وعده غذایی و وقت خواب زمان کمی وجود دارد، تکیه دهید طوری که سرتان حدودا ۱۲ سانتی متر بالاتر از بدن این کار باعث می

شود مایعات گوارشی در جای خود بمانند.

۴.از غذاهای محرک سوزش معده اجتناب کنید

پیشنهادی  ماساژ جای زخم سزارین

برخی خوراکیها موجب سوزش معده می شوند مثل غذاهای پرادویه، کافئین و الکل که کاملا باید حذف شود، غذاهای چرب از هر نوعی باشد.  که

باشند و مرکبات. اگر آب پرتقال اذیت تان می کند در آن آب بریزید تا از غلظت آن کاسته شود. نعناع نیز در برخی زنان باعث سوزش معده میشود.

۵.خوب بجوید

آرام غذا بخورید. جویدن اولین قدم برای روند گوارش است. هرچه بیشتر بجوید، کار معده را ساده تر می کنید. در ضمن وقتی با سرعت

غذا بخورید، مقداری هوا هم قورت میدهید که منجر به گاز معده میشود.

۶.بعد از غذا آدامس یا سقز بجوید

با این کار بزاق بیشتری ترشح می شود که اسید وارد شده به مری تان را خنثی می کند و از جمع شدن اسید جلوگیری می شود. اگر سوزش معده

ادامه پیدا کرد با پزشک خود درباره دارویی که مصرف آن در دوران بارداری بی خطر است، مشورت کنید.

۷.قبل و بعد از غذا آب ننوشید

سعی کنید حین غذا خوردن آب نخورید و یا کم بخورید. مایعات بیش از حد با غذا ترکیب میشوند و باعث تورم و سوزش معده میشوند.

۸.برای وعده های غذا خوردن برنامه داشته باشید: بهتر است حجم غذا کم و وعده های آن متعدد باشد مثلا در ۶ وعده کوچک غذا بخورید. با این روش علایم بارداری از سوزش معده گرفته  تا نفخ کاهش می یابد.

 

در هفته سی و ششم بارداری کنار همسرتان باشید.

در ۳۶ هفتگی بارداری همسرتان، همواره گوشی تلفن همراه خود را شارژ نگه دارید و پیش روی خود داشته باشید. به مسائل مربوط به روز زایمان فکر کنید و برنامه کاری خود را برای آن روز مرتب کنید. رییس تان را مطلع کنید که در طول این ماه آخر همواره باید به خانه نزدیک باشید. همچنین درباره برنامه کاریتان پس از تولد بچه هم صحبت کنید. اگر تا به حال درباره مرخصیهای پس از زایمان در خواستی نکرده اید، الان وقتش است.

 

سونوگرافی هفته سی و ششم بارداری

 

سونوگرافی هفته سی و ششم بارداری

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا