هر آنچه باید از هفته سی و هشتم بارداری بدانید

کوچولوی شما دیگر چندان هم کوچولو نیست، حدود ۳/۱ کیلوگرم وزن و ۵۰/۸ سانتی متر قد دارد و فقط دو هفته دیگر تا زمان دیدار با او باقی است! در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته سی و هشتم بارداری آشنا خواهید شد.

 

در هفته سی و هشتم بارداری، بچه برای تولد آماده می شود.

در هفته ۳۸ بارداری، تقریبا تمام سیستم هایش کار می کنند. همانطور که برای زمان تخمینی زایمان آماده می شوید، بچه شما هم دارد آماده می شود، اما هنوز به ریختن ورنیکس و کرک جنینی ادامه میدهد. بچه همچنین مایع آمنیوتیک را می بلعد، مقداری از آن به روده اش می رود جایی که همراه با سایر سلول های مرده، صفرا و مواد دفعی، به محصول اولین حرکات رودهای او تبدیل میشوند (مکونیوم). ریه هایش هنوز در حال بالغ شدن هستند و سورفاکتانت بیشتر و بیشتری تولید می کنند، مایعی که وقتی بچه شروع به نفس کشیدن کند، مانع از به هم چسبیدن کیسه های هوایی او می شود.

 

وضعیت بدن مادر در هفته سی و هشتم بارداری

برای زایمان هفته شماری می کنید، البته، مگر این که کوچولوی شما تصمیم بگیرد برای ۱۰ ماه آنجا بماند! همان طور که فرزندتان برای دنیای بیرون از رحم آماده می شود، در هفته ی ۳۸ بارداری، بدن تان هم به برخوردهای آخرش قبل از روز موعود هدایت می شود، همانهایی که خبر دارید مثل افتادن بچه درون حفره لگن، راحت تر شدن تنفس، افزایش فشار لگنی و تعداد دیگری که احتمالا نمی دانید، مثل باز شدن و نازک شدن گردن رحم.

 

اندازه جنین در هفته سی و هشتم بارداری

 

کلستروم (شیر ماک، آغوز)

حالا که منتظر روز موعود هستید، به این هفته های آخر به عنوان تمرین آمادگی برای زندگی با بچه نگاه کنید. شبهای بی خوابی، کمی اضطراب و پستان هایی که شیر از آنها تراوش می کند. بسیاری زنان باردار در سه ماهه سوم کلستروم یا آغوز، مایعی رقیق و زرد که پیش زمینه شیر پستان هاست، ترشح می کنند. کلستروم پر از آنتی بادی (پادتن هایی است که از نوزادتان محافظت می کنند، پروتئین بیشتر و چربی و شکر کمتری نسبت به شیر (شیر بعد از آغوز) شما دارد. اگر آغوز ترشح می کنید، ممکن است ترجیح دهید از پدهای مخصوص در لباس زیرتان استفاده کنید تا لباس های تان کثیف نشوند و به این عادت کنید، چون فقط پیش زمینه ای از آنچه که در پیش روی تان خواهد بود، است. البته، همه زنان چنین ترشحی را تجربه نمی کنند. اگر شما هم تجربه نکرده اید، نترسید چون پستان های تان هنوز برای زمان تولد بچه، دارد کلستروم تولید می کنند. در هفته ها یا حتی ماه های ابتدایی پس از زایمان، آشپزی آخرین گزینه ی لیست کارها یا آخرین چیزی خواهد بود که به ذهنتان می رسد. وقتی که باید با یک دوش سه دقیقه ای کنار بیایید، مطمئنا درگیر آشپزی شدن و بالای اجاق ایستادن برای شما خیلی سخت خواهد بود و همین طور حمام کردن، چون که ضرورت دیگری اعلام وجود می کند. از الآن آشپزی کنید و در بسته های مجزا فریز کنید، غذاهایی که به راحتی می توانید گرم کنید و در یک چشم بر هم زدن سر میز بیاورید. با دقت اسم محتوا آنها را روی برچسب بنویسید، تا از مواجهه با غذاهای نامعلوم فریزری، پرهیز شود! البته ترجیحا غذای تازه مصرف کنید، زیرا که غذای فریز شده در هر صورت مقداری از ویتامین ها و خواص خود را از دست میدهد و شما و نوزادتان به آن ویتامین های مفید نیاز دارید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته چهاردهم بارداری بدانید

 

گزینه های قابل فریز کردن در بارداری

 • سوپ های مقوی
 • تاس کباب (کباب ماهیتابه ای)
 • خوراک گوشت (گوشت چرخ شده همراه و تفت داده شده با پیاز داغ)
 • قطعات گوشت خورشتی نیم پز شده
 • بادمجان نیمه سرخ شده کدو و بامیه نیمه سرخ شده

 

نکات مهم هفته سی و هشتم بارداری

 • مطمئن شوید که تمام چیزهایی که در کیف بیمارستان تان گذاشته اید، هنوز هم مناسب تان هستند. ممکن است پیژامهای که در هفته ۳۰ خریده اید الآن تنگ باشد. دقت کنید آیا هنوز خوراکی های آن موقع را دوست دارید؟
 • لیستی از شماره تماس ها یا ایمیل هایی که می خواهید زمان زایمان را به آنها خبر دهید، تهیه کنید.
 • مطمئن نیستید که وقت زایمان هست یا نه؟ یک قانون کلی: اگر انقباض ها بی نظم اند و با تغییر موقعیت تان، متوقف میشوند، احتمالا هنوز وقت زایمان نیست.

 

سونوگرافی در هفته سی و هشتم بارداری

 

نقش کولین در مغز طی بارداری

بدون هیچ هشداری، فراموشی بارداری برای شما اتفاق می افتد. هورمون هایی که قبل از قاعدگی فعال هستند طی بارداری نیز وظیفه خود را انجام میدهند اما برخی از آنها شما را در ابهام می گذارند و باعث می شوند به شک بیافتید اجاق گاز را خاموش کرده اید یا نه و در نتیجه به جای مرغ پخته، مرغ سوخته دارید. مغز شما طی بارداری منقبض میشود. محققان اظهار داشته اند که حجم سلول های یک زن حامله در سه ماهه سوم بارداری کاهش می یابد اما چند ماه بعد از زایمان به حالت اول خود برمی گردد. پس در هفته ۳۸ بارداری اگر موضوعی را فراموش کردید فکر نکنید مغزتان تحلیل رفته است. نگران نباشید به زودی همه بدن شما به وضعیت قبل از بارداری تان برمی گردد.

 

آیا راهی برای کاهش اثرات فراموشی بارداری آن وجود دارد؟

بله، ماده ای به نام کولین. این ماده مغذی و ضروری به عملکرد بهتر مغز کمک می کند و برای مواد شیمیایی حافظه سدی میسازد به نام استیل کولین.

پیشنهادی  انواع ورزش های دوران بارداری

کولین، نقشی اساسی در تکامل مغز جنین دارد، تکاملی که در سه ماهه سوم به سرعت در حال انجام شدن است. نظریه دانشمندان این است که دریافت این ماده معدنی تقویت کننده مغز طی بارداری می تواند عملکرد شناختی شما و بچه را افزایش دهد. زنان باردار باید روزانه ۴۵۰ میلی گرم کولین مصرف کنند. مقداری از آن توسط ویتامین های بارداری تامین می شود، ضرری ندارد مقداری هم از طریق مواد غذایی تامین شود.

 

مواد غذایی مفید و حاوی کولین در بارداری

 • تخم مرغ (تخم مرغ امگا۳ و DHA)
 • گوشت گاو
 • شیر
 • سویا
 • میوه های مرکباتی
 • جوانه گندم و آجیل

حتی زمانی که بچه به دنیا آمد هم مصرف این مواد را متوقف نکنید به خصوص اگر به بچه شیر می دهید. این ماده مهم برای تقویت حافظه خودتان نیز مفید است. درست است مغز به حالت اول برمی گردد اما ممکن است به خاطر بی خوابی ها هنوز کمی در ابهام باشید. حتی پس از تولد، مغز بچه به سرعت در و اجازه دهید مایع باقیمانده سرد شود. مایع باقیمانده سوپ حال رشد است پس اگر به بچه شیر می دهید هر روز حدود بعد از سرد شدن، به صورت ژله می شود. ژله را به تکه های ۵۵۰ میلی گرم از این ماده را مصرف کنید.

 

اندازه و رحم هفته سی و هشتم بارداری

 

دستور سوپ مقوی در بارداری

این هفته های آخر بهترین زمان برای تهیه این معجون است؛ قلم گوسفند، قلم گاو با پای مرغ راه به همراه مقدار زیاد پیاز، سیر، فلفل دلمه و ادویه بپزید. حداقل ۵ ساعت زمان برای پختن نیاز دارید، بعد از این مدت یا مدت بیشتر، مواد را از صافی رد کنید و اجازه دهید مایع باقیمانده سرد شود. مایع باقیمانده سوپ بعد از سرد شدن، به صورت ژله می شود. ژله را به تکه های مربع تقسیم کنید و هرکدام را جداگانه در فریزر قرار دهید. این معجون ژله ای، غنی از پروتئین و مواد معدنی مختلف از جمله کلسیم، پتاسیم، منیزیوم، آهن، فسفر و … است. علاوه بر آن، حاوی ویتامین های B  نیز است. بنابراین منبع خوب و مغذی برای روند سوخت و ساز بدن است و باعث تندرستی می شود، زیرا عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را بهبود می بخشد.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیستم بارداری بدانید

 

توصیه هایی برای پدران در هفته سی و هشتم بارداری

برای زایمان چه چیزهایی را باید با خودتان به بیمارستان ببرید.

با وجود میلیاردها نوزادی که تاکنون در جهان متولد شده اند، زمان وضع حمل همچنان یک رویداد غیر قابل پیش بینی است. در ۳۸ هفتگی بارداری، این اتفاق می تواند خیلی سریع و یا به آرامی رخ دهد. یک کوله پشتی یا چمدان دستی آماده کنید و در آن یک سری وسایل سرگرم کننده بگذارید: پازل، کتاب، فیلم، مجله و موسیقی. هر دوی تان می توانید با این وسایل در آرامش بین فواصل انقباض های رحمی او سرگرم شوید و استراحت کنید. مطمئنا نیز از این زمانها زیاد خواهید داشت. بخاطر داشته باشید که اگر همسر شما چیزی را قبلا می خواسته، در این دوره هم آن را داشته باشد چون ممکن است باز از شما بخواهد. مثلا انجام یک بازی خاص یا مطالعه یک کتاب خاص، یک جلد از مجله مورد علاقه اش، ….. تا وقتی که انقباض های اصلی زایمان آغاز شوند.

 

سونوگرافی در هفته سی و هشتم بارداری

 

سونوگرافی در هفته سی و هشتم بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا