هر آنچه باید از هفته سی و هفتم بارداری بدانید

باز شدن گردن رحم و نازک شدن آن در هفته سی و هفتم بارداری رخ می دهد. هر کسی ممکن است، حدسی بزند که فرزند شما کی تصمیم می گیرد، خودش را به دنیا نشان دهد ولی اینها باعث نمی شود، برای تخمین زمان زایمان به پزشک خود به طور منظم مراجعه نکنید. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته سی و هفتم بارداری آشنا خواهید شد.

 

در هفته سی و هفتم بارداری بچه منتظر چیست؟

منتظر این که گردن رحم، چقدر باز شده است. برای عبور بچه از کانال تولد، دهانه رحم باید ۱۰ سانتی متر باز شود. قبل از این که فشار دهید تا بچه بیرون آید، گردن رحم نیز ۱۰۰ درصد نازکتر میشود. گردن رحم هنگام زایمان، از عقب به جلو حرکت می کند و بیشتر از قبل در دسترس خواهد بود. متخصص مراقب شما وضعیت بچه را نسبت به لگن تان می سنجد و هرچه بچه پایین تر باشد، به زایمان نزدیک ترید. این روندها می توانند تدریجی رخ دهند اما اگر نشانه هایی مبنی بر این هست که هنوز وقتش نشده، مطمئنا چیزی جز نشانه نیستند. یک متخصص معمولا نمی تواند با دقت به زمان شروع زایمان اشاره کند. ممکن است خیلی تاخیر داشته باشید و تا هفته ها فرزندتان را به دنیا نیاورید یا گردن رحمتان ممکن است زمان ارزیابی توسط متخصص در صبح یک روز، سخت و بسته باشد و درست بعد از ظهر همان روز، برای زایمان باز باشد. پس دلایل متعددی وجود دارد و همین امر کار تعیین دقیق زمان زایمان را سخت می کند.

 

پرینیوم

پرینیوم پوستی ۳ لایه، بین مهبل و مقعد است. در بدن شما در زیر ناحیه پرینیوم، عضلات و بافت های فیبری وجود دارند که سبب کشش ناحیه ذکر شده برای تطبیق با جنین در طی زایمان می گردد.

پیشنهادی  جمع آوری وسایل پیشگیری از بارداری ناخواسته از مراکز بهداشت

 

ماساژ ناحیه پرینیوم (فضای میان دوراهی)

پرینه تان را ماساژ دهید. ماساژ ناحیه پرینه می تواند به کش آمدن آن کمک کند این ناحیه پوستی که بین واژن و مقعد قرار دارد که به وقتش، می تواند کششی که هنگام تولد، سر بچه وارد می کند را کاهش دهد. همچنین ممکن است باعث شود نیازی به اپیزیوتومی و برش جراحی نداشته باشید.

 

روش ماساژ پرینیوم برای داشتن زایمانی آزادانه تر

ابتدا مطمئن شوید که دستهایتان تمیز و ناخن هایتان گرفته شده اند. سپس، شستها را چرب کنید، آنها را در واژن قرار دهید، به سمت مقعد فشار دهید و انگشت ها را به سمت کناره های پرینه و انتها بچرخانید سپس به آهستگی بیرون بیاورید و داخل به س مت بخش پایینی واژن ببرید، در حالی که انگشتانتان بصورت چنگال مانند آن داخل واژن هستند. این کار به کشیده شدن پوست درست همان طور که سر بچه در طول تولد اثر می کند، کمک می کند. می توانید این کار را تا روز موعود، هر روز انجام دهید.

 

در هفته سی و هفتم بارداری بچه لگد میزند و حرکت می کند.

در هفته ۳۷ بارداری، ریه های فرزندتان تقریبا کامل اند ولی این به معنای تکمیل رشد او نیست. در حقیقت، تا پایان هفته ۳۸، هنوز فرزندتان نارس است و تقریبا روزی ۱۴/۱ گرم یا هفته ای ۲۲۶/۷ گرم وزن اضافه می کند. در این سن، میانگین وزن جنینی حدود ۲/۹ کیلوگرم است، گرچه شاید پسرها موقع تولد سنگین وزن تر از دخترها باشند.

 

اندازه جنین در هفته سی و هفتم بارداری

 

در هفته سی و هفتم بارداری، برای زایمان تمرین کنید.

همین حالا کوچولوی شما، منتظر شروع معجزه زندگیش است. بلع مایع آمنیوتیک، باعث رشد و تکامل ریه هایش می شود، انگشت شستش را میمکد، پلک میزند و از طرفی به طرف دیگر می چرخد.

 

سر بچه بزرگ است!

یک حقیقت جالب: اندازه سر فرزندتان، هنگام تولد، به اندازه سینه اش خواهد بود. این روزها چربی روی شانه ها و ران ها او اثر می گذارد و باعث آن گودیهای کوچک آرنج، زانو و شانه ها، به همراه چروکها و برجستگی های گردن و مچ دست می شود.

 

نکات بیشتر از هفته سی و هفتم بارداری

 • وزنی که در سه ماهه سوم انتظار می کشیدید را اضافه نکرده اید؟ مشکلی نیست. خیلی از مادرها در ماه آخر هیچ وزنی اضافه نمی کنند.
 • این روزها، سعی کنید بیشتر استراحت کنید!
 • حس می کنید پف کرده اید؟ نوشیدن آب را فراموش نکنید. نوشیدن ۸ لیوان آب توصیه شده چون به حفظ مایعات بدنتان کمک می کند.
 • اگر پف کرده اید، بهتر است برای اطمینان فشار خون خود را چک کنید.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیست و ششم بارداری بدانید

 

چند توصیه برای سوزش معده در بارداری

۱.لباس راحت و آزاد بپوشید.

برای تسکین سوزش معده لباس های راحت بپوشید. مهم نیست اگر شیک به نظر نرسید، الان زمان این نیست که مثل بازیگران معروف لباس بپوشید. لباس های تنگ حال تان را بدتر می کند.

۲.تغذیه در زمان مناسب

چه بخواهید در خانه غذا بخورید و چه در بیرون، بهتر است غذای اصلی را حداقل دو ساعت قبل از ساعت خواب بخورید. در نتیجه معده تان راحت تر عمل گوارش را انجام میدهد. قبل از خواب می توانید، تنقلات سبک بخورید که هضم آن راحت باشد.

۳.به طرز نشستن تان دقت کنید.

موقع غذا خوردن به صورت عمودی بنشینید و پس از صرف غذا تا لحظاتی در همان حالت باشید. دراز کشیدن بعد از غذا و دولا شدن باعث سوزش معده می شود. اگر می خواهید خم شوید، روی زانو بنشینید و از کمر خم نشوید. اگر نمی خواهید از داروهای شیمیایی استفاده کنید از درمان های سنتی برای تسکین سوزش معده بهره بگیرید.

 

اندازه رحم و جنین هفته سی و هفتم بارداری

 

بادام، علاوه بر دارا بودن کلسیم، تسکین دهنده معده است.

یک قاشق غذاخوری عسل با شیر گرم، خوشمزه و آرامش بخش است.| اگر بیش از دو بار در هفته ترش می کنید و یا اگر به مدت دو هفته با مصرف دارو بهتر نشدید، شما در وضعیت، رفلاکس معده به مری هستید که مستلزم درمان هایی خاص از سوی پزشک می باشد. در ضمن گاهی سوزش سر دل می تواند از علائم مسمومیت حاملگی باشد.

 

مزیت های مصرف پروتئین در حاملگی

این روزها پروتئین در بسیاری از رژیم بیشترین امتیاز مثبت را گرفته است. همانطور که می دانید رژیم لاغری در بارداری بسیار خطرناک است و به جنین آسیب می رساند. شما در این دوران به میزان بیشتری از پروتئین نیاز دارید که علاوه بر زیبایی فرزندتان، در قدرت و توانایی مغزش هم موثر است.

پروتئین از آمینواسیدهایی تشکیل شده است که سازنده چهره زیبای فرزند شما است. در هفته ۳۷ بارداری، مغز جنین به این ماده مهم احتیاج دارد تا به بچه کمک کند نفس بکشد، راه برود، حرف بزند و پایین بپرد. طی بارداری شما روزانه به حدود ۷۵ گرم پروتئین نیاز دارید.اغلب افراد با مصرف این مقدار مشکلی ندارند. البته اگر گیاهخوار باشید کارتان دشوار می شود چون باید منبع خوبی از پروتئین را پیدا کنید. در سه ماهه پایانی بارداری دریافت کامل پروتئین بسیار اهمیت دارد چون مغز بچه به سرعت در حال تکامل است. سعی کنید منابع پروتئینی را مصرف کنید که حاوی اسید چرب امگا ۳ باشد، DHA ، اسید چرب امگا۳ و پروتئین، در کاهش افسردگی پس از زایمان نیز موثر است.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هفدهم بارداری بدانید

 

منابع غذایی پروتئین

 • گوشت بدون چربی
 • مرغ
 • بوقلمون
 • ماهی (ماهی های چرب مثل سالمون، ماهی کولی و قزل آلا)
 • تخم مرغ
 • شیر و دیگر لبنیات
 • سبزیجات
 • لوبیا و سویا
 • بادام زمینی و کره بادام زمینی، دانه ها و مغز ها
 • جوانه گندم
 • محصولات سبوس دار

استفاده از مکمل B6 هم موثر است. مصرف آن به مادر و بچه بسیار کمک می کند. اگر پروتئین را آجر فرض کنیم، B6 نقش سیمان را بازی می کند و در رشد مغز و سیستم عصبی فرزندتان موثر است و خطر نقص لوله عصبی را نیز کاهش می دهد. منابع طبیعی B6  شامل: موز، آووکادو، جوانه گندم، برنج قهوه ای، دانه سویا، سبوس، جو دوسر، سیب زمینی، گوجه، اسفناج، هندوانه و گوشت است.

 

توصیه هایی برای پدران در هفته سی و هفتم بارداری

استفاده از غرایز پدری

خیلی جالب است. ممکن است یک کمد خیلی خیلی نامرتب و شلخته داشته باشید که هیچ وقت قبلا شما را اذیت نمی کرده، اما الان باید آن را سر و سامان دهید. احتمالا کابینت نیز نیاز به تمیز کاری دارد. شم و غریزه پدری شما، بالفعل شده و به کار افتاده است. از اینکه به یکباره انرژی پیدا کرده اید که تمیز کاری زیاد، نقاشی و یا مرتب کردن خانه تان را انجام دهید، تعجب نکنید. به این است که وقتی مادر و بچه به خانه برگشتند، آشیانه ای راحت و تمیز دارید. بعلاوه این کار در ۳۷ هفتگی بارداری، ذهن شما را از دلشوره های پس از زایمان دور نگه می دارد. همسرتان نیز ممکن است که ذوق و هیجان این آشیانه سازی را داشته باشد اما نگذارید که او در این زمینه زیاده روی کرده و خود را خسته کند. مثلا نگذارید که او برای کاری از نردبان استفاده کند.

 

سونوگرافی هفته سی و هفتم بارداری

 

سونوگرافی هفته سی و هفتم بارداری

 

سونوگرافی هفته سی و هفتم بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا