هر آنچه باید از هفته سی و چهارم بارداری بدانید

این هفته فرزندتان حدود ۲/۳ کیلوگرم وزن و حدود ۴۵/۷ سانتی متر قد دارد. اگر یک پسر است، پس خوب است بدانید که این هفته بیضه هایش دارند از شکمش به سمت کیسه بیضه هایش، به پایین راه می یابند. بعضی پسر بچه ها (۳ تا ۴ درصد آنها)، با بیضه های پایین نیامده به دنیا می آیند ولی معمولا تا قبل از تولد یک سالگی اش، این جابجایی انجام میشود. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته سی و چهارم بارداری آشنا خواهید شد.

 

ناخن های کوچک دست ها و پاهایش

از دیگر رشدهای بچه، ناخنهایش است که تا الان احتمالا به سر انگشتان رسیده است. در این هفته رشد ناخن های کوچولوی تان کامل میشود.

 

اندازه جنین در هفته سی و چهارم بارداری

 

وضعیت بدن مادر در هفته سی و چهارم بارداری

رحمتان هنوز دارد رشد می کند در حالی که شاید فکر کنید که دیگر بیشتر از آن ممکن نیست! در هفته ۳۴ بارداری، رحمتان حدود ۱۲/۷
سانتی متر بالای ناف تان قرار گرفته است.

 

تیرگی دید در بارداری

احتمالا دید چشمهایتان مثل همیشه نیست چون چشمها بخش دیگری از بدن هستند که می توانند قربانی هورمونهای مزاحم بارداری شوند، همان هایی که روی مجرای گوارشی و الیگامنت های تان اثر می گذارند. این روزها نه تنها بینایی تان می تواند تار شود، بلکه حتی کاهش تولید اشک هم می تواند چشم هایتان را خشک و آزرده کند، به ویژه اگر از لنز چشم استفاده می کنید. علاوه بر آن، افزایش مایع پشت لنزهای چشم هایتان می تواند موقتا شکل آنها را تغییر دهد و بعضی زنها را نزدیک بین تر یا دوربین تر از قبل کند. خوشبختانه، این تغییرات همه موقت هستند ولی حتما به خاطر داشته باشید که مشکلات بینایی جدی دیگر، می توانند نشانه های پره اکلامپسی باشند. برای حصول اطمینان، هر تغییر بینایی را به پزشکتان گزارش کنید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته چهارم بارداری بدانید

 

خانم های باردار، خاطرات فرزندتان را ثبت کنید.

برای فرزندتان رویاها و امیدهای بسیاری دارید که هرکدامشان ارزش به خاطر آوردن و به اشتراک گذاشتن را دارد. قبل از فراموش کردن، آنها را با نوشتن در یک نامه یا مجموعه نامه ها به فرزندتان، ثبت کنید. نوشتن برای مهمان شبانه روزی شکمتان که تا به حال او را ندیده اید کمی جالب به نظر می رسد، نه؟ با تجسم کردن بچه تان و این که با چشم ذهن تان چه می بینید، شروع کنید. راجع به این که این بارداری برای شما چه معنی دارد و چگونه دارد بدن و دنیای تان را تغییر می دهد، صحبت کنید. غذاهایی را که ویار دارید بگویید (پنیر، مربای هویج و ساندویچهای فلافل) و چیزهایی که می خواستید طبق ویارتان پیش بروید. تعریف کنید که چطور اسم بچه یا رنگ اتاق خوابش را تعیین می کنید. واکنش تان به زمانی که فهمیدید باردار هستید، اولین لگدها را حس کردید و فهمیدن جنسیت بچه را با او به اشتراک بگذارید. بنویسید که آینده مشترکتان و آینده بچه تان چطور خواهد بود. دریچه قلب تان را باز کنید، هرچه درونش هست را روی کاغذ بیاورید و با یک بوسه، مهر و مومش کنید. نامه به فرزندتان مطمئنا گرانمایه ترین سرمایه شما است و سرانجام برای فرزندتان هم همین طور خواهد بود.

 

نکات مهم در هفته سی و چهارم بارداری

  • مطمئن شوید که تمام راههای تسکین دردهای زایمان را می دانید، شامل بیهوشی موضعی و عمومی و تکنیکهای تنفس؛ زیرا ممکن است وقتش که برسد، نظرتان راجع به استفاده از روش زایمان، عوض شود.
  • چشم هایتان ممکن است خشک تر و حساس تر از قبل شوند، پس عینک آفتابی و قطره چشم همیشه همراهتان باشند. |۳ احساس بی حوصلگی می کنید؟ بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان باردار از افسردگی دوران بارداری رنج می برند. با متخصص یا کارشناس مراقب سلامت تان صحبت کنید، بعضی داروهای ضد افسردگی هستند که برای بچه بی ضرراند.

 

اندازه رحم و جنین در هفته سی و چهارم بارداری

 

ورم بارداری (ورم پا و قوزک پا)

شکم شما تنها جایی از بدن تان نیست که باد کرده و حتما متوجه ورم خفیف بدن تان شده اید مخصوصا در پاها و قوزک پا. میزان ورم هر ساعت ممکن است تغییر کند (عصرها پا چاق تر میشود)، آب و هوا نیز موثر است هوای گرم تر باعث ورم بیشتر میشود).

 

هنگام حاملگی، پاها چه موقع ورم می کنند؟

در سه چهارم از زنان باردار ورم حدود هفته های ۲۲ تا ۲۷ بارداری شروع میشود و تا زمان زایمان ادامه دارد.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیست و یکم بارداری بدانید

 

چه عواملی باعث ایجاد ورم در پاها طی حاملگی می شود؟

زمانی که مایعات بدن زیاد میشود که دلیل آن تغذیه شما و بچه است، این مایعات در بافتها جمع و ورم ایجاد می شود که نتیجه آن افزایش فشار خون و فشار رحم در حال بزرگ شدن و نیز افزایش فشار خون در وریدهای لگن و ورید اجوف (رگی بزرگ سمت راست بدن که خون را از اندام های تحتانی به قلب بر می گرداند) است. این ورم در پاها و قوزک پا دیده میشود، دست ها نیز کمی ورم می کنند که می توانید از اندازه انگشترتان متوجه شوید.

 

آیا در بارداری، ورم پا و قوزک پا خطری هم دارد؟

این ورم همیشگی نیست و ورم پاها وقوزک پا امری طبیعی است. این ورم در پایان روز به اوج خود می رسد و مجبور می شوید برای پوشیدن کفش، پای خود را در کفش فشار دهید. حتی اگر ورم نکنید هم طبیعی است، یک چهارم زنان اصلا ورم نمی کنند. اگر در طول روز چندین بار ورم کردید و به شما فشار آورد و در موقع شب کمتر نشد با پزشکتان مشورت کنید. ورم خیلی شدید می تواند یکی از نشانه های فشار خون بالا یا مسمومیت بارداری باشد اما اگر مربوط به فشار خون باشد باید علائم دیگری نیز داشته باشد: افزایش سریع وزن و وجود پروتئین در ادرار اما اگر فشار خون و آزمایش ادرارتان طبیعی باشند ممکن است مربوط به حاملگی باشد.

 

در زمان حاملگی چگونه می توان از ورم پا جلوگیری کرد؟

  • پاهای تان را حرکت دهید از طولانی ایستادن و نشستن خودداری کنید: اگر زیاد سرپا بودید کمی استراحت کنید و بنشینید، اگر زیاد نشستید در هر ساعت حداقل ۵ دقیقه قدم بزنید. در صورت امکان زمانی که نشسته اید پاهایتان را حرکت دهید و بالا بیاورید.
  • آب بنوشید نوشیدن ۸ الی ۱۰ لیوان آب روزانه باعث می شود از انباشته شدن سدیم در بدن شما جلوگیری و ورم کمتر شود.
  • جوراب کشی یا جوراب ساق بلند تنگ نپوشید هدف این است که خون به خوبی جریان داشته باشد. پس جوراب کشی یا جوراب ساق بلند تنگ نپوشید.
  • هندوانه بخورید اگر شما باردار هستید باید بدانید که فواید هندوانه از خوشمزه بودن و طعم آن بیشتر است. هندوانه باعث آرام شدن سوزش معده شده و ورم را کاهش می دهد. هندوانه حاوی مقدار بالایی آب می باشد (۹۲ درصد) و در کاهش حالت تهوع و جبران کم آبی بدن بسیار موثر است.
    مواد معدنی موجود در هندوانه گرفتگی عضلات پا را در سه ماهه سوم کاهش می دهد. هندوانه در مقایسه با گوجه فرنگی حاوی لیکوپن بیشتری است و آنتی اکسیدان موجود در آن ضدسرطان است و باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می شود و همچنین اس پی اف پوست را بالا می برد. یک خبر خوب برای خانم های باردار: تحقیقات بیانگر این است که ترکیبات لیکوپن بروز پره اکلامپسی (فشار خون دوره بارداری را ۵۰ درصد کاهش می دهد. هندوانه سرشار از ویتامینهای C و A و B۶ و پتاسیم و منیزیم است. مصرف هندوانه در دوران بارداری نقش مهمی در سلامت مادر و جنین ایفا می کند. این ماده غذایی منبع مناسبی از پتاسیم و منیزیم به شمار می رود و هر فنجان آن کمتر از ۵۰ کالری دارد. تحقیقات نشان میدهد، زنانی که هندوانه مصرف می کنند، ضربان قلب منظم تری دارند و سوزش قلب یا آماس دست و پای ناشی از بارداری بطور قابل ملاحظه ای در آنان کاهش پیدا می کند. مواد معدنی موجود در هندوانه انقباضات عضلانی سه ماهه آخر بارداری را کاهش میدهد. لیکوپن موجود در این میوه سیستم ایمنی بدن جنین و مادر را تقویت کرده و از ابتلای مادر به بیماریهای عفونی و ویروسی می کاهد.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سوم بارداری بدانید

 

آماده کردن وسایل نوزاد برای رفتن به بیمارستان

هم اکنون زمان آن فرا رسیده که با هم کیف خود را برای رفتن به بیمارستان آماده کنید. همسرتان خودش بعنوان یک خانم به خوبی می داند که چه وسایلی مورد نیاز است اما احتمال دارد که او در خلال هیجان و اضطرابش در ۳۴ هفتگی بارداری، چیزی را فراموش کند. یک پرینت از فهرست وسایل موردنیاز برای بیمارستان تهیه کنید. با همسرتان درباره وسایل شخصی مورد نیازش صحبت کنید و دوباره چک کنید که همه موارد موجود در فهرست در کیف باشد. فراموش نکنید که یک کتاب را در وسایلش بگذارید. شاید که حضورش در بیمارستان کمی طولانی شود. الان زمان مناسبی است تا با همسرتان مشورت کنید و شرایط لازم برای برگشت مادر و نوزاد را در نظر بگیرید. از جمله تهیه مواد غذایی لازم، تنظیم دمای خانه و …

 

سونوگرافی هفته سی و چهارم بارداری

 

سونوگرافی هفته سی و چهارم بارداری

 

سونوگرافی هفته سی و چهارم بارداری

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا