هر آنچه باید از هفته سی و یکم بارداری بدانید

فرزند شما در این هفته بیش از۱/۳ کیلوگرم وزن دارد و قدش حدود ۴۰/۶ سانتی متر است، و به سرعت به قد هنگام تولدش نزدیک می شود، گرچه او باید بین ۱/۳  تا ۲/۲ کیلوگرم دیگر قبل از روز موعود اضافه کند. او همچنین دوره خواب بلندتری دارد، باعث میشود شما به الگوهای واضح تری از حرکات و استراحت او دست یابید. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته سی و یکم بارداری آشنا خواهید شد.

 

حواس پنجگانه بچه در هفته سی و یکم بارداری رشد می کند.

مغز بچه این روزها نامحدود کار می کند، سریع تر از همیشه رشد می کند. ارتباطات بین تک سلول های عصبی با سرعت فوق العاده سریعی در حال شکل گرفتن است. او حالا اطلاعات را پردازش می کند، نور را دنبال میکند و از حواس پنج گانه اش علایم را دریافت می کند. مطمئنا، فرزندتان الآن نمی تواند چیزی را ببوید ولی هنوز به این خاطر است که با مایع آمنیوتیک احاطه شده است و باید هوا را تنفس کند تا بتواند بویی از چیزی حس کند. بوی شما از اولین بوهایی خواهد بود که تنفس می کند، بویی که به سرعت به محبوبش تبدیل می شود.

 

رکاب زدن با پا و مکیدن انگشت شستش در هفته سی و یکم بارداری

خب، فرزند شما با چهره اش شکلک در می آورد، سکسکه می کند، می بلعد، نفس می کشد، با دستان و پاهای کوچکش به سرتاسر دیواره ی رحم شما می زند و حتی انگشت شستش را می مکد. در حقیقت، بعضی بچه ها وقتی در شکم مادر هستند، شستشان را خیلی با فشار می مکند، به همین خاطر با شست تغییر حالت داده به دنیا می آیند.

 

اندازه جنین در هفته سی و یکم بارداری

 

نفس های کوتاه مادر باردار

در هفته ۳۱ بارداری هستید، رحم تان حالا ۱۰٫۱ سانتی متر بالاتر از ناف تان حس میشود. این یعنی رحم تان دارد به تمام اندامهای داخلی که قبلا جای دیگری بوده اند، فشار می آورد، به ریه هایتان فشار می آورد و اتساع کامل را برای آنها سخت تر می کند. در نتیجه، اصطلاحا نفس کم می آورید. این حالت، تا زمانی که به پایان بارداری و تولد نزدیک شوید ادامه دارد. در حالی که این کوتاهی نفسها برای شما خیلی ناخوشایند است، فرزندتان مثل یک حلزون خوشحال است، چون دارد اکسیژنش را از جفت می گیرد. این حس نفس تنگی حوالی پایان بارداری احتمالا بهتر می شود، وقتی که بچه آن پایین داخل لگن، آماده زایمان قرار می گیرد. تا آن زمان، اطمینان حاصل کنید که تا حدی که می توانید صاف می ایستید و به پهلو بخوابید تا ریه هایتان فضای بیشتری برای تنفس داشته باشند. اگر تنگی نفس شدید دارید که حتی در حالت استراحت هم وجود دارد، حتما با پزشک تان مشورت کنید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و هشتم بارداری بدانید

 

خانم های باردار، در هفته سی و یکم، آب بخورید و به پیاده روی ادامه دهید.

اما از مصرف آب و مایعات وسط غذا و دو ساعت بعد از صرف غذا نیز باید پرهیز کرد. مادران باردار باید از فعالیت های سنگین بدنی و حالت جهش و پرش بپرهیزند. البته میزان فعالیت زن باردار به وضعیت جسمی وی قبل از بارداری بستگی دارد. اگر مادر قبلا ورزش می کرده است می تواند فعالیت خود را ادامه دهد به شرطی که ورزش سنگین و شدید نباشد و به جنین ضربه ای وارد نکند. پیاده روی برای خانم های باردار توصیه می شود حتی یکی از راهکارهای رفع حالت تهوع و استفراغ، پیاده روی است. ورزش های آبی نیز مفید است.

 

نکات مهم در هفته سی و یکم بارداری

  • کیف بیمارستان تان آماده شده؟ اگر نه، الآن وقت خوبی برای آماده کردنش است، درست به موقع.
  • اگر متوجه تورمهای ناگهانی سطحی شده اید، ممکن است فقط وزن بارداری نباشد. با پزشک تان صحبت کنید. همراه با تغییرات بینایی و سردردها، تورم می تواند نشانی از پره اکلامپسی باشد.
  • معمولا هنگامی که مادر گرسنه یا خسته است، حرکات جنین کم می شود اما پس از غذا خوردن و هنگام استراحت حرکات بهتر می شود. جنین همچنین دوره های خواب دارد که ممکن است حدود ۴۵ دقیقه طول بکشد که خوب حرکت نکردن او در این زمانها طبیعی است. اگر احساس کردید حرکات جنین کم شده است، پس از خوردن یک ماده سریع الجذب مثل شربت یا خرما و یا این که حدود نیم ساعت پس از غذا خوردن بر روی دست چپ دراز بکشد و مجدد حرکت جنین را در یک ساعت بشمارید. اگر در یک ساعت حداقل پنج حرکت داشت، این یعنی کوچولوی شما سرحال است.

 

اندازه جنین و رحم در هفته سی و یکم بارداری

 

نکات تغذیه در هفته سی و یکم بارداری

برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن در دوران بارداری، مصرف منظم و روزانه مکمل آهن را ۳ ماه پس از زایمان ادامه دهید (حتما با پزشک خود مشورت کنید). رقیق شدن خون که به تدریج طی دوران بارداری ایجاد می شود، سطح هموگلوبین را به محدوده کم خونی می رساند که این امر طبیعی است. علل کم خونی در دوران بارداری مصرف نکردن منابع غذایی آهندار، از دست دادن خون طی دوران قاعدگی (قبل از بارداری است و کمبود اسید فولیک یا کمبود ویتامین ۱۲ B (آنمی مگالوبلاستیک) به ندرت میتواند علت کم خونی در دوران بارداری باشد. در صورتی که علت کم خونی، کمبود اسید فولیک تشخیص داده شود مصرف منابع غذایی غنی از این ویتامین به مادران پیشنهاد می شود. در صورتی که کم خونی با تجویز مکمل آهن اصلاح نشد، باید کمبود اسید فولیک و کمبود ویتامین ۱۲ B را به عنوان علت کم خونی در نظر گرفت. همچنین در دوران بارداری به منظور جلوگیری از کمخونی، باید از منابع غذایی حاوی آهن مثل گوشت، مرغ، ماهی، جگر، حبوبات و سبزی های سبز تیره مثل جعفری در برنامه غذایی روزانه استفاده شود.

پیشنهادی  قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری

 

بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب؟

برای جذب بهتر آهن غذا، باید از مصرف چای، قهوه و دم نوش های گیاهی یک ساعت قبل از غذا و حداقل ۲ ساعت پس از غذا و نیز از مصرف چای پررنگ خودداری شود. همچنین به منظور کاهش اختلالات گوارشی و جذب بهتر آهن، در صورتی که به تجویز پزشک مکمل آهن مصرف می کنید، بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب است.

 

خوراکی هایی جهت تامین آهن از مخلوط سه شیره (منبع غنی از آهن)

۱.شیره انگور

۲.شیره خرما

۳.شیره توت

این سه شیره را به اندازه هم در یک شیشه مخلوط و در یخچال نگه داری کنید به این صورت، تا مدت زیادی ماندگاری دارد. این معجون مقوی را می توانید هر روز مصرف کنید. کم خونی را جبران می کند و بهترین درمان خانگی برای خستگی و بی حسی است.

  • مصرف رب انار در هنگام بارداری علاوه بر این که به خون سازی کمک می کند، تاثیر زیادی در زیبایی نوازد دارد.
  • اسفناج یکی از بهترین داروهای طبیعی برای جبران کم خونی است.
  • لوبیا سبز منبعی غنی از آهن است و مصرف آن به خانم های باردار بسیار توصیه میشود. نکته قابل توجه در مورد لوبیا سبز این است که مقدار آهن موجود در لوبیا سبز با گوشت قرمز برابری می کند.
  • خوردن عسل به زنان باردار توصیه می شود، زیرا دارای قند، آهن، پتاسیم، کلسیم، منگنز، سدیم و فسفر است.

 

سونوگرافی جنین در هفته سی و یکم بارداری

 

نشانه های غافلگیر کننده بارداری برای آقایان!

مطمئنا یک سری از سردرگمی های زیر را به مساله ی پدر شدن ربط میدهید. مانند این مورد: همسر باردار شما بهانه ی خوبی برای فرونشاندن ویارهایش با بستنی و چیپس سیب زمینی دارد اما چرا شما هم به همان سرعت چیزی که جلوی تان هست را می خورید؟ مساله این است که شما فقط در غذا خوردن با هم سهیم نمی شوید بلکه برخی نشانه های بارداری را نیز مانند ۹۰ درصد آقایان دیگر با همسرتان سهیم میشوید. در واقع سهیم شدن نشانه های بارداری در این برهه از زمان بسیار متداول بوده و محققان آن را سندرم کوواد (Couvade) نامیده اند. یک اصطلاح فرانسوی که معادل جمله ی «ما باردار هستیم» می باشد. آیا در طول چند ماه گذشته کاری انجام داده اید یا احساسی داشته اید که موجب شود از خودتان بپرسید که:صبر کن بببینم، چه کسی اینجا باردار است؟» بررسی کنید که چند مورد از نشانه های ذیل برای شما معنی دارند:

 

نشانه ۱: اضطراب

بیشتر آقایان شبها بی خوابی، سوزش معده و دوره های خستگی شدید را در هنگام بارداری همسرشان تجربه می کنند. امر فوق شاید به این دلیل باشد که برخی آقایان در این زمان نگران تر از سایر آقایان در وضعیت مشابه هستند. سوال این است که شما چطور می توانید این نوسانها را مهار کنید؟ از آقایان دیگری که منتظر آمدن فرزند هستند کمک بخواهید. کسانی که وضعیتی مشابه شما دارند و یا آن را تجربه کرده اند.

 

نشانه ۲: تهوع

تهوع تنها مختص صبح ها نیست و یا تنها مختص مادران نیست. در حالی که این مشکل در خانم ها به همراه افزایش هورمون های زنانه است، آقایان هم ممکن است که خودشان را در حال ویار به دنبال بیسکوییت شور بیابند و یا دائما در حال رفتن به دستشویی باشند. اگر چه دلیل عمده مشکلات فوق استروژن است، اما حالت تهوع های مردانه احتمالا به دلیل اضطراب و همچنین تغییر در رژیم غذایی می باشد. معالجات مربوطه: از نظر فیزیکی فعال شوید تا خودتان را تخلیه کنید. درباره چیزهایی که ناراحتتان می کند با همسرتان یا یک دوست حرف بزنید، همچنین سعی کنید درست غذا بخورید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هفدهم بارداری بدانید

 

نشانه ۳: تغییرات خلقی شدید

بی شک متوجه شده اید که داشتن یک نوزاد اتفاقی بزرگ است و زندگی شما در آینده نزدیک هرگز مشابه وضعیت فعلی تان نخواهد بود. این مساله می تواند چالش برانگیز بوده و می تواند منجر به خواب کمتر و حتی بد خلقی بیشتر در شما شود. همه این نگرانی ها طبیعی است و به تعادل رساندن این فراز و فرودها در زمینه پدر شدن نیاز به تمرین دارد. بنابراین خیلی هم سخت نگیرید. هیچ چیز به خوبی این نیست که یک پدر خوب باشید. پس بیاموزید و بپذیرید که الان یک تمرین بزرگ برای زمانی است که واقعا پدر خواهید شد.

 

نشانه ۴: تغییرات در تمایل جنسی

در طول دوره بارداری، نیاز طبیعی جنسی یک خانم می تواند فعال تر شود و یا اینکه به سمت خنثی شدن پیش برود. یا این که مثلا در طول یک هفته هر دو حالت را تجربه کند. برخی خانمهای باردار افزایشی در میل جنسی خود مخصوصا در طول ۳ ماهه دوم) تجربه می کنند در حالی که خانم های دیگر بسیار خسته، ناراحت و یا نگران از جذابیت نداشتن بدنشان برای شوهر هستند. اما آقایان نیز در این زمینه غیرقابل پیش بینی هستند: برخی آقایان با تغیییرات در بدن همسر باردارشان از لحاظ جنسی تحریک میشوند در حالی که برای برخی دیگر این تغییرات یک عامل یادآوری کننده برای مسئولیت هایی است که بزودی نمایان خواهند شد. برخی آقایان از چشم انداز داشتن یک نوزاد در آینده ای نزدیک انرژی می گیرند در حالی که برخی فقط از فکر کردن به این موضوع نگران و خسته میشوند. بعضی والدین هم خیلی می ترسند که آسیبی به نوزاد برسد و اصلا در دوره بارداری به رابطه ی جنسی فکر نمی کنند.
اگر رابطه جنسی در زندگی زناشویی شما دچار وقفه شده، سعی کنید که با همسرتان صمیمی بمانید. به یاد داشته باشید که رابطه جنسی تنها یک جنبه بیرونی و فیزیکی از صمیمیت است و راه های زیاد دیگری نیز وجود دارد که بدون هر گونه لمس کردنی، شما و همسرتان به هم نزدیک شوید. روش های ظریفی در این زمینه وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید: با هم به یک پیاده روی بروید و یا یک جای گرم و نرم و دنج مثلا روی کاناپه بنشینید و با هم ذرت بو داده بخورید و فیلم ببینید. مساله مهم پیدا کردن راههایی برای تقسیم کردن مهر و محبت با همسرتان و به اشتراک گذاشتن احساسات جدیدی است که ممکن است هر دوی شما در حال تجربه کردن آنها باشد.

 

سونوگرافی جنین در هفته سی و یکم بارداری

 

اندازه جنین در هفته سی و یکم بارداری

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا