هر آنچه باید از هفته شانزدهم بارداری بدانید

در هفته شانزدهم بارداری جنین می تواند صدای شما را بشنود. در هفته ۱۶ بارداری استخوان های کوچک در گوشهای جنین شما سر جایشان قرار گرفته اند، به همین دلیل وقتی صحبت می کنید به احتمال زیاد جنین صدای شما را می شنود. تحقیقات نشان داده است که بچه هایی که در رحم مادرشان، ترانه ای می شنوند، همان ترانه اگر بعد از تولد برایشان خوانده شود، آن را می شناسند. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته شانزدهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

محتوا پنهان

چشمان جنین در هفته ۱۶ بارداری، فعال می شوند.

در این هفته، جنین شما، حداکثر، بین ۸۵ تا ۱۴۱/۷ گرم وزن و بین ۱۰ تا ۱۲/۷سانتی متر طول دارد. استخوان پشت و عضلات کوچک پشت او در حال قوی شدن هستند، به همین خاطر می تواند سر و گردنش را بیش از قبل صاف کند و به لطف رشد عضلات س طحی او می تواند کمی، اخم پر معنی و نگاه هایی با چشم های نیمه باز داشته باشد و بلاخره چشمانش هم دارند کار می کنند، حرکات جانبی مختصری انجام میدهند و می تواند نور را درک کند، گرچه که پلک های چشم ها هنوز بسته اند. جنین شما کم کم بینا می شود، صورتش را تصور کنید، هردو ابرو و تمام مژه ها را دارد ولی لاغر است، چون بدن جنینی اش هنوز هیچ چربی ندارد.

 

پوست جنین در هفته شانزدهم بارداری

روشن می شود در واقع پوست الآن نیمه شفاف است، پس اگر می شد که به درون رحم نگاهی بیاندازید، می توانستید رگ های خونی بچه را از زیر پوستش ببینید.

 

اندازه جنین در هفته 16 بارداری

 

افزایش وزن مادر در دوران بارداری

بعد از ۱۶ هفته بارداری، دارید به مرحله ای که برجستگی شکمتان در نظر همه شبیه بچه است و نه چاقی موضعی، نزدیک می شوید. در طول بارداری شما روزانه شاهد اضافه شدن وزن تان هستید و این کار سختی است، حتی با وجود اینکه میدانید دلیل زیبایی برای آن وجود دارد. خودتان را به این چالش بکشید که شکل جدید بدنتان را بپذیرید و هر گرم که اضافه می کنید را به نشان سلامت خوب خودتان و بچه بدانید. همچنان در دوران بارداری تغذیه مناسب داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. به خاطر داشته باشید، هر زنی متفاوت است و با روند خاص خودش وزن اضافه یا کم می کند.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و ششم بارداری بدانید

 

احتقان یا گرفتگی بینی خانم در بارداری

رحم تنها بخشی نیست که دچار التهاب و تورم می شود. غشای بینی هم ممکن است بخاطر گردش هورمون های بارداری که دارند در جریان خون شما افزایش می یابند، ملتهب شود.

 

پیشامدهای التهاب بینی در خانم باردار

التهاب و حتی شاید خون ریزی. متاسفانه! این گرفتگی ممکن است در طول بارداری بدتر هم بشود، ولی احتمالا متخصص شما هیچ دارو یا اسپری بینی آنتی هیستامین که به باز شدن مسیر بینی کمک کند، به شما نمی دهد. می توانید با خیال راحت از اسپری محلول نمکی یا باز کننده های بینی استفاده کنید، به ویژه اگر گرفتگی بینی واقعا آزاردهنده است.

 

جهت برطرف ساختن التهاب بینی در خانم باردار، امتحان کنید.

قرار دادن یک مرطوب کننده در اتاق تان و چرب کردن بینی تان با کمی وازلین به برطرف کردن خشکی ناشی از این التهاب ها، کمک می کند.

 

در هفته شانزدهم بارداری می توانید جنسیت بچه را تخمین بزنید.

اگر ضربان قلب بچه ۱۴۰ در دقیقه باشد یعنی بچه پسر است، بیش از ۱۴۰ یعنی دختر است. این نظریه ای است که همیشه بوده، ولی حقیقت این است که نادرست است و در پزشکی بی اساس شناخته شده است.

تمامی تجاربی که از مادر بزرگها شنیده اید، یا مطالب مشابهی که در اینترنت است، فقط در ۵۰ درصد مواقع برای تعیین جنسیت صحت دارند. اگر احتمالاتی بهتر از اینها بخواهید به طوری که بتوانید رنگ اتاق بچه را بر اساسش مشخص کنید)، سونوگرافی پاسخ شما است.

 

اندزه رحم و جنین در هفته 16 بارداری

 

واریس بارداری

در دوران بارداری، وریدهای ساق پا پرتر بوده و راحتتر پاره می شود، زیرا حجم خون و فشار شکمی در این دوران افزایش می یابد و هورمونها سبب گشاد شدن رگهای خونی می شوند. هر چه بیشتر پیش می رود احتمال تشدید واریس بیشتر هم میشود. بهبود رژیم غذایی می تواند عاملی برای کاهش فشار بر روی رگها و همچنین تقویت آن ها باشد مثلا برنج سفید باید حتما از برنامه غذایی مبتلایان به واریس حذف شود و برنج قهوه ای جای آن را بگیرد.

 

نکات مهم هفته شانزدهم بارداری

  • رحم در حال رشد شما می تواند رگهای خونی شما را تحت فشار قرار دهد و موجب واریس دردناک شود. هر چه بیشتر پیش می روید احتمال تشدید واریس بیشتر هم می شود.
  • برای مدت طولانی سر پا نایستید. وقتی می نشینید، پاهای تان را جفت نکنید. وسایل سنگین را بلند نکنید، چون بیش از پیش به رگهای پا فشار می آورد. به طور مرتب فعالیت ورزشی مانند پیاده روی را انجام دهید.
  • وقتی می خوابید، پاهای تان را ۵ تا ۱۰ سانتی متر بالاتر ببرید تا جریان خون راحتتر شود و از گرما فاصله بگیرید. شوفاژهای زمینی، حمامهای گرم، اپیلاسیون با موم گرم و سونا برای شما مناسب نیست.
  • خوردن فیبر به درمان رگ های واریسی کمک می کند، به خصوص برای کسانی که مبتلا به یبوست هستند؛ چون این افراد بیشتر در معرض ایجاد فشار بر روی رگ ها هستند. استفاده از مواد غذایی دارای فیبر بیشتر و نوشیدن مرتب آب، حرکات روده را نرم می کند و مانع از تشکیل رگ های واریسی در ناحیه مقعد می شود.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته اول و دوم بارداری بدانید

 

برنامه ریزی وعده های غذایی در بارداری

اگر قبلا عادت داشتید که بعضی وعده های غذایی را حذف کنید این را بدانید که الان یک نفر دیگر به غذا خوردن منظم شما وابسته است. با معده خالی بیرون رفتن اصلا فکر خوبی نیست به خصوص اگر باردار باشید، در واقع بدترین ایده است. در هفته ۱۶ بارداری، داشتن یک برنامه منظم غذایی به بدنتان کمک می کند با علائم بارداری از تهوع صبحگاهی گرفته تا یبوست و هرچیزی که در این بین رخ می دهد، بهتر مطابقت پیدا کند.

اگر برای خوردن صبحانه ناهار، شام یا میان وعده ها و دریافت انرژی لازم انگیزه کافی ندارید به این فکر کنید که این روزها شما باید یک کوچولوی دیگر را تغذیه کنید و اگر یک وعده غذا را حذف کنید این غذا را برای او نیز حذف کرده اید.

رشد و نمو فرزند شما با حرکت عقربه های ساعت است و فقط و فقط شما، منبع تغذیه ای او به شمار می روید و این شما هستید که باید مواد لازم و مغذی را برای رشد مناسب او تامین کنید.

مطالعات نشان میدهد که زنان بارداری که حداقل در طول روز ۵ مرتبه غذا می خورند نسبت به کسانی که تغذیه مناسبی ندارند، تا زمان زایمان بهتر بچه را حفظ می کنند. در زمان بارداری فقط سه وعده اصلی غذا کافی نیست، بهتر است روزانه، ۵ یا ۶ وعده کوچک غذا و میان وعده های سالم میل کنید.

 

هفته شانزدهم بارداری

 

ترک عادت حذف غذا در بارداری سخت است؟

در اینجا چند راهکار برای شما پیشنهاد می کنیم. صبحانه نمی خورید چون اهل صبحانه نیستید؟ برای بچه مهم نیست بلغور جو می خورید یا ساندویچ پنیر تست شده یا یک تکه گوشت سرد شده از شام دیشب، فقط صبحانه را کامل بخورید. صبحانه نمی خورید چون سحرخیز نیستید؟ ساعت خود را ۱۵ دقیقه زودتر تنظیم کنید به این ترتیب به اندازه کافی وقت خواهید داشت در ضمن شب ها زودتر بخوابید این باعث می شود خوش خلق باشید.

 

آیا در بارداری یادتان نمی ماند که غذا بخورید؟

خود را مجهز به ساعت هشداردهنده یا هر وسیله ای که آلارم داشته باشد، کنید و آن را بر روی هر دو ساعت تنظیم کنید. هر دو ساعت جنین باید تغذیه شود، بهتر است از الان به این برنامه عادت کنید. در هر مکانی که بیشترین وقت خود را آنجا می گذرانید یک یادآور (یادداشت) نصب کنید با این عنوان که «به نی نی غذا دادی؟». اگر قبلا یکی از دلایل غذا نخوردن شما این بوده که کارهای خود را در اولویت قرار میدادید، الان معده خالی که باعث تهوع می شود وضعیت بدتری را برایتان ایجاد می کند. معده تان را به آرامی پر کنید، با مایعات شروع کنید (آب، آب میوه، اسموتی یا سوپ) و سپس غذاهای جامدی که می دانید برایتان بهتر است.

پیشنهادی  تعداد و انواع سونوگرافی های دوران بارداری

 

آیا چون قبلا عادت نداشتید که مدام غذا بخورید، به همین خاطر در بارداری احساس گرسنگی نمی کنید؟

وعده های کوچک غذایی در دفعات متعدد به شما کمک می کند با این شرایط وفق پیدا کنید بدون اینکه هضم آن برای تان سنگین باشد، به محض اینکه معده شما به این شرایط عادت کند به طور طبیعی احساس گرسنگی شروع میشود.

 

توصیه هایی برای پدران در هفته شانزدهم بارداری

آقایان تمرین کنید و در طول بارداری بجای واژه ی چاق از واژه ی جذاب استفاده کنید.

برای اولین بار در طول ماه های گذشته، همسرتان دوباره در حال کمی انرژی گرفتن است. اشتهای او (و شاید اگر شما خوش شانس هستید، مقداری از میل جنسی او نیز در حال احیا شدن است. همه ی این خبرهای خوب با تغییر خلق های سریع او خنثی می شود. همه کارهایی که او انجام می دهد، برایش مایوس کننده است (کارهای شما نیز برایش آزاردهنده است). نمی توانید بفهمید که چرا شما موجب خرد شدن اعصاب او می شوید؟ بله درست است. همه اتفاقات به دلیل هورمونها است.
بنابراین یک همسر خوب باشید و از کنار همه ی این مسائل بگذرید. چیزی که در این دوران اهمیت دارد، بیان نکردن کلمه ی چاق) به همسرتان است. این تغییرات و چاقی در او در این ماه و ماه های آینده بیشتر می شود. او زیباست و نیاز دارد که شما به او این موضوع را صبح و ظهر و شب بگویید.

 

در طول بارداری به همراه همسرتان تحرک و فعالیت ورزشی داشته باشید.

ورزش کردن یک راه بسیار خوب برای از بین بردن استرس در هر دوی شما است. این کاری است که می توانید آن را با هم انجام دهید. در حال حاضر همسرتان نمی تواند ورزش های سخت و سنگین انجام دهد اما با این وجود باز هم می توانید برای خودتان یک برنامه ورزشی دو نفره بریزید مثل یک پیاده روی دو نفره در عصر یا شب.

 

در طول بارداری به همسرتان حرفهای قشنگ و رویایی بزنید.

پیاده روی یک فعالیت دونفره کاملا مناسب برای دوران بارداری است، در حین پیاده روی یادتان نرود حرفهای قشنگ بزنید. قبل از رفتن به سر کار و یا بعد از شام یک پیاده روی دونفره روزانه داشته باشید. فعالیتهای ورزشی برای هر دوی شما خوب است و البته با هم بودن تان در حل مسائل بسیار موثر است.

یک فایده چشمگیر ورزش در طی بارداری

ورزش کردن موجب آزاد شدن اندروفین شده و حس خوبی به شما میدهد که موجب بهتر شدن خلق و خوی همسرتان نیز می شود. هر دوی شما خیلی به این امر احتیاج دارید. ورزش کردن را ادامه دهید. اگر همسرتان ببیند که شما در این زمینه جدی هستید، او نیز جدی و مصمم خواهد بود.

 

عکس سونوگرافی در هفته شانزدهم بارداری

 

عکس سونوگرافی در هفته شانزدهم بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا