هر آنچه باید از هفته ششم بارداری بدانید

در این هفته سر بچه شکل می گیرد همچنین این هفته، کلیه ها، کبد و ریه ها همراه با قلب کوچکش که در حال حاضر ۸۰ بار در دقیقه می تپد و این تپش هر روز سریع تر می شود، تشکیل میشوند. با ماه همراه باشید. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه؛ رشد جنین در هفته ششم بارداری و وضعیت مادر و نکات مهم در این هفته را خواهیم خواند.

 

رشد سر جنین در هفته ششم بارداری

 

برآمدگیهای حساس سر

به آرواره، گونه ها و چانه ی بچه تبدیل میشوند که در واقع به یک چهره ی دوست داشتنی تبدیل خواهند شد.

 

فرورفتگی های دو طرف صورت

آنها در حال تبدیل به کانال های گوش هایش هستند.

 

فرورفتگی های کوچک روی صورت

چشمها و بینی را طی مدت چند هفته تشکیل خواهند داد.

 

اندازه جنین در هفته ۶ بارداری

طی رشد جنین، متخصصان اندازه رویان هایی به کوچکی جنین شما را از تاج سرو تا کفل کوچک و بامزه اش، تعیین می کنند. اینگونه اندازه گیری به این خاطر است که همزمان با رشد جنین شما، پاهایش جمع می شوند و این وضع، اندازه گیری کل بدن را مشکل می کند. وقتی در هفته ششم بارداری باشید، اندازه سر تا کفل بچه شما، عددی بین ۵ تا ۶ میلی متر است یعنی در حال حاضر به اندازه طول سر ناخن تان یا یک نخود سبز است.

 

اندازه جنین در هفته ششم بارداری

 

تکرر ادرار در بارداری

ممکن است هنوز بدنتان از لحاظ ظاهری تغییری نکرده باشد، ولی با هر بار تهوع یا ورم کردن برای شما یادآوری می شود که باردار هستید. تکرر ادرار، از پیامدهایی است که هیچ زن بارداری از آن لذت نمی برد، بخصوص وقتی که خواب شما را که واقعا به آن احتیاج دارید را قطع کند، ولی یکی از رایج ترین پیامدهای بارداری است.

ضمنا، کلیه هایتان دارند برای دفع مواد زاید از بدن تان کارآمدتر می شوند. به علاوه، رحم رو به رشد شما دارد کم کم به مثانه تان فشار وارد می کند که باعث می شود فضای کمتری برای جمع شدن ادرار داشته باشید و خوشبختانه، این فشار در سه ماهه دوم، وقتی که رحم در ناحیه ی حفره ی شکمی رو به بالا می رود، کم میشود.

پیشنهادی  خطرات یبوست در بارداری و درمان خانگی آن

 

یک توصیه به مادران در هفته ۶ بارداری

هر بار، موقع دفع ادرار به جلو خم شوید تا مثانه تان بهتر و بیشتر تخلیه شود. به این ترتیب، کمتر به دستشویی می روید. ولی مایعات را کنار نگذارید زیرا بدن شما به منبع ثابت مایعات نیاز دارد.

 

برای اولین ویزیت دوران بارداری، برنامه ریزی کنید.

مطمئنا تابحال از تست های بارداری، خبر را گرفته اید ولی ضرری ندارد که بطور قطعی از یک پزشک هم بشنوید.

 

در اولین ویزیت بارداری چکاپ فیزیکی کاملی خواهید داشت که شامل این موارد می شود:

 

 • بازرسی لگن
 • پاپ اسمیر
 • آزمایش خون اولیه برای تعیین گروه خونی و فاکتور Rh و بررسی کم خونی
 • بررسی احتمال مشکلات کروموزومی برای فرزندتان
 • بررسی از نظر بیماری های مقاربتی و مقاومت به سرخک و بیماری های مشخص ژنتیکی ب
 • انجام یک آزمایش ادرار انجام  جهت بررسی از نظر گلوکز، پروتئین، گلبول های قرمز و سفید و باکتریایی

همچنین برای پاسخگویی به سوالات زیادی آماده باشید؛ مثل سابقه های پزشکی که کمی زمان می برد ولی مهم تر از همه، سوالات خودتان است، از قبل یک لیست بنویسید تا هیچ چیز را فراموش نکنید، مثل نگرانی از کنار گذاشتن بعضی مواد غذایی و به یاد داشته باشید که در حال حاضر، هیچ سوالی احمقانه نیست، از پزشک تان راجع به تمام آزمایش های لازم بپرسید، آزمایش هایی که برای تایید سلامت نوزاد ضروری است.

 

وضعیت جنین در هفته ششم بارداری

 

نکات بیشتر راجع به هفته ۶ بارداری

۱. بیشتر متخصصان ترجیح میدهند که در سه ماه اول از مصرف مواد رنگی مثل رنگ مو و مواد آرایشی خودداری کنید.

۲. اگر دفع ادرار دردناک شده یا این که حس دفع دارید اما ادراری در کار نیست، برای تشخیص احتمالی عفونت مجرای ادراری، حتما به پزشک تان مراجعه کنید.

۳.دلتان شیرینی می خواهد؟ زیاد هم خودتان را دچار محرومیت نکنید. اما به جای خریدن یک شیرینی بسته بندی شده، یا تهیه شیرینی از شیرینی فروشی ها که میدانید مملو از چربی ناسالم است، بهتر است خودتان آن را درست کنید. بیشتر غذاها وقتی در خانه درست میشوند خیلی سالم تر هستند، چون شما میتوانید موادی انتخاب کنید که چربی مضر کمتری دارد. وقتی دارید شیرینی خوشمزه تان را درست می کنید، چند عدد گردو را هم فراموش نکنید.

 

تغذیه در هفته ششم بارداری

تهوع و استفراغ در حاملگی از چه زمانی شروع می شود؟

گرچه احساس تهوع و استفراغ با بالا آمدن آفتاب شروع می شود اما در هر زمانی از روز یا شب می تواند باعث آزار شود. برخی آن را با عنوان NVP (تهوع و استفراغ بارداری) می شناسند. علائم آن معمولا حدود هفته ۶ تا هفته ۹ شروع می شود و در هفته های ۷ تا هفته ۱۲ به اوج خود می رسد. از آنجایی که در زنانی که بارداری اول را تجربه می کنند حس بویایی فوق العاده قوی و حساس می شود، تهوع صبحگاهی باعث می شود نسبت به برخی غذاهای خاص و بوها ناسازگاری نشان دهند.

پیشنهادی  هر آنچه باید از روابط زناشویی در دوران بارداری بدانید

دلایل تهوع و استفراغ دوران بارداری

 • حساسیت :مغز در بعضی خانم ها وقتی دستور تهوع صادر می شود نسبت به بقیه حساس تر عمل می کند، یعنی احتمال بیشتری هست که به هورمون های عامل حالت تهوع واکنش نشان دهد. اگر شما مرکز فرماندهی حساسی داشته باشید (مثلا اگر همیشه در ماشین دچار تهوع می شوید یا دریا زده می شوید) احتمال می رود در بارداری تهوع و استفراغ بیشتری داشته باشید و بالعکس.
 • استرس: معمولا استرس باعث ناراحتی معده و روده می شود، بنابراین عجیب نیست که علائم تهوع حاملگی با استرس بدتر شود.
 • خستگی: خستگی بدنی یا ذهنی می تواند علائم تهوع حاملگی را تشدید کند (و برعکس، تهوع شدید باعث افزایش خستگی می شود)
 • اولین بارداری: تهوع صبحگاهی در اولین بارداری ها معمولا رایج تر و شدید تر است که تاییدی است بر این نظریه که عوامل فیزیکی و روحی می تواند دخیل باشد. از نظر فیزیکی بدن یک زن که اولین بارداری را تجربه می کند نسبت به کسی که این دوره را گذرانده، برای افزایش ناگهانی هورمون ها و تغییرات دیگر، آمادگی کمتری دارد. زنانی که برای اولین بار حامله شده اند، از نظر احساسی و روانی احتمال بیشتری هست دچار حالت های اضطراب و نگرانی شوند که همین باعث مشکلات معده می شود. زنانی که برای بار دوم یا سوم باردار می شوند برای فراموش کردن حالت تهوع با مراقبت از بچه های بزرگتر حواس خود را پرت می کنند. البته اظهار نظرهای کلی نمی تواند برای همه خانم های باردار صحت داشته باشد ممکن است فرد در بارداری های بعدی نسبت به اولین بار تهوع شدیدتری داشته باشد.
 • ژنتیک: تحقیقات نشان داده است که زنانی که مادران شان دچار تهوع صبحگاهی می شدند، احتمال بیشتری هست که آنها نیز شرایط شدیدتری را داشته باشند.

برای بیشتر خانم های باردار شدت حالت تهوع بین هفته های ۶ تا ۱۴ بارداری است، گرچه افراد کمی این علائم را تا سه ماهه دوم هم دارند و عده بسیار کمتری به خصوص آنهایی که دوقلو یا چندقلو دارند ممکن است حتی تا سه ماهه سوم هم این حالت ها را داشته باشند. ممکن است حالت تهوع باعث شود حس بدی پیدا کنید اما خیال تان راحت باشد که به جنین هیچ آسیبی نمی رسد و نشانه ی سلامت بارداری است.

پیشنهادی  قرص پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی

 

علت تهوع صبحگاهی در بارداری چیست؟

تهوع صبحگاهی می تواند به دلیل افزایش سطح هورمون HCG باشد که میزان آن در اول صبح به اوج خود می رسد و این حالت را تشدید می کند اما می تواند در هر زمانی از روز باشد. افزایش میزان استروژن و پروژسترون، ماهیچه های دستگاه گوارش را سست و ضعیف می کند و این باعث رفلاکس یا برگشت مواد غذایی از معده به مری می شود که باعث تشدید تهوع می شود. حذف وعده غذایی و خالی بودن معده نیز حالت تهوع را تشدید می کند.

همه زنان باردار حالت تهوع ندارند و همه به یک حالت نیستند. برخی زنان فقط گهگاهی احساس تهوع دارند، برخی دیگر دل پیچه دارند اما استفراغ ندارند، برخی زنان هر از چند گاهی استفراغ می کنند و بعضی به کرات و مرتب این حالت را دارند. در موارد دو قلویی حالت تهوع شدت پیدا می کند.

 

توصیه هایی برای رابطه جنسی در هفته ششم به پدران

اگر همسرتان نخواهد که رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است که تنهایی شما افزایش پیدا کند. این اتفاق امری قابل وقوع در دوران بارداری بوده و بین خانم های مختلف متفاوت است. معمولا دلیلی برای اجتناب از رابطه جنسی وجود ندارد اما بخاطر داشته باشید که:

 • سینه های او در هفته های اول ممکن است بسیار آسیب پذیر باشد.
 • در صورت مشاهده هر گونه درد یا خونریزی با پزشک خود مشورت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که او راحت است.
 • به دنبال آموختن چیزهای بیشتری در زمینه ی رابطه ی جنسی حین بارداری باشید. اگر که رابطه ی جنسی ندارید، سعی کنید که روش های دیگر برای نزدیک بودن به هم را بیابید. اما در این مورد با هم صحبت کنید.
 • اگر درباره تغییر شکل بدن همسرتان احساس ناراحتی می کنید، در این باره با او صحبت کنید. او شاید از تغییر فیزیکی خود احساس ناراحتی می کند و اگر فکر هم بکند شما نوع رفتار او در حین رابطه جنسی را دوست ندارید، شاید ضربه بخورد. می توانید مسائل مربوطه را با پزشکتان در میان بگذارید و فراموش نکنید شرایط جسمی و فیزیکی در دوران بارداری برای هر خانم متفاوت است. در مورد این موضوع مهم حتما از پزشک تان راهنمایی بخواهید که دقیقا طبق توصیه های مناسب برای همسر خود رفتار کنید.

 

سونوگرافی هفته ششم بارداری

 

سونوگرافی هفته ششم بارداری

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا