هر آنچه باید از هفته نهم بارداری بدانید

شروع دوره جنینی در هفته نهم بارداری، فرزند شما دوره رویانی را پشت سر گذاشته و حالا وارد دوره ی جنینی می شود. جنین شما الان حدود ۲/۵ سانتی متر طول و اندازه یک زیتون سبز متوسط است. سرش مستقیم و رو به بیرون بدن است و تکامل یافته تر شده، گوش ها برجسته تر شده اند و اندام های جدیدی مثل کبد، طحال و کیسه ی صفرا در حال تشکیل هستند. جنین شما حالا حرکات ناگهانی با بازوها و پاهایش انجام میدهد که یعنی عضلات کوچکش دارند شروع به نمو می کنند، گرچه این حرکت ها را حداقل تا دوماه آینده حس نخواهید کرد. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته نهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

در این هفته ضربان قلب جنین در سونوگرافی قابل شنیدن است.

قلب بچه به قدر کافی رشد یافته و بزرگ شده است، پس ضربان آن با یک سونوگرافی شنیده می شود ولی اگر متخصص شما با سونوگرافی هنوز نمی تواند صدای قلب بچه تان را بشنود نگران نباشید. این فقط یعنی دختر یا پسر خجالتیتان گوشه رحم شما قایم شده یا پشتش را به خروجی رحم کرده است و هنوز آن قدر رشد نکرده است که صدای قلب شنیده شود پس، کار سونوگرافی را برای ردیابی صدای او دشوار می کند. طی چند هفته آینده یا در ویزیت بعدی تان، قطعا صدای معجزه آسای قلب فرزندتان قابل شنیدن خواهد بود.

 

اندازه جنین هفته نهم بارداری

 

احساس خستگی زیاد در هفته نهم بارداری

وقتی صحبت از پیامدهای بارداری می شود، ممکن است حس کنید لباس های تان در محدوده کمر تنگ می شوند و نیم تنه بالا درحال انفجار است، هنوز ۱۰۰ بار در روز به دستشویی می روید حتی اگر برای استفراغ نباشد، برای ادرار و یا با بلند کردن سرتان از بالشت مشکل دارید، تمام روز پای تان را موقع راه رفتن روی زمین می کشید و به محض این که شب به خانه برسید، مشتاقانه می پرید روی تخت!

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هشتم بارداری بدانید

خستگی شدید دوران بارداری عارضه رایجی است، به ویژه در سه ماهه اول و فقط یک دلیل دارد، به وجود آمدن بچه سخت است. بدن تان دارد سخت اضافه کاری می کند تا هم گام با رشد جفت، برای مادر شدن آماده شود. متابولیسم و سطح هورمونهای بدن ش ما به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و این باعث افزایش فشار و قند خون می شود؛ این وضعیت، راهکاری مناسب برای مقابله با خستگی این دوران است.

 

به زودی پس از طی هفته نهم بارداری  انرژی تان بر می گردد.

با افزایش سطح انرژی تان، آسایش و کاهش مشکلات صبحگاهی طی چند هفته آینده در راه است، یعنی وقتی که جفت در سه ماهه دوم بارداری، تکمیل می شود.

 

آمادگی برای سه ماه سوم بارداری

امکان برگشت خستگی در سه ماهه سوم وجود دارد، وقتی که نیازهای بدن تان برای حمل یک جنین بزرگ افزایش می یابد، ولی چون فعال ماندن برای سلامت شما و فرزندتان ضروری است، سعی کنید با آن مقابله کنید.

 

هفته نهم بارداری

 

در هفته نهم به خوبی اما مختصر تغذیه کنید.

کنار آمدن با تهوع و استفراغ در طول بارداری آسان نیست، نگران نباشید. اشتهای تان هنوز به اندازه سه ماهه اول حساس است و هنوز بستگی به چالش تامین نیاز های غذایی فرزندتان دارد. در این موقع، اگر از عهده ی وعده های غذایی سنگین بر نمی آیید، حداقل شش وعده کوچکتر بخورید، تمرکزتان بیشتر روی غذاهایی باشد که کمتر اذیت تان میکند، فراموش نکنید که از قدرت آرامش بخشی زنجبیل بهره ببرید!

 

نکات مهم در هفته نهم بارداری

  • اگر احساس سوزش در معده تان دارید و پرهیز از غذاهای تند و چرب کمکی نمیکند و همچنان معده تان ناسازگار است، با پزشک تان مشورت کنید.
  • حالا وقت درنظر گرفتن صحبت با پزشکتان درباره ی آزمایش های رایج ژنتیک میباشد، این آزمایش ها معمولا بین هفته های ۱۱ تا ۱۳ انجام می شوند (مخصوصا اگر ۳۵ سال یا بیشتر دارید یا شرایط ویژه ی ژنتیکی در خانواده دارید حتما در مورد این تست ها با پزشک تان مشورت کنید).
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی بارداری بدانید

 

غذاهای پر انرژی و مفید در هفته نهم بارداری

این روزها برای انجام سریع کارها خیلی خسته هستید، بیشتر کارها را نصفه انجام می دهید، خب شما باردار هستید. یادتان باشد، این سخت ترین کاری است که بدنتان تا به حال انجام داده است. برای تغذیه بچه که تمام مدت در حال فعالیت است، خون بیشتری تولید می شود، ضربان قلب افزایش می یابد، متابولیسم بدن انرژی بیشتری می سوزاند، حتی وقتی که دراز کشیده اید، شما به مواد غذایی، کالری و آب بیشتری احتیاج دارید. بدن شما هنوز در فرآیند ساخت جفت قرار دارد که تا ماه چهارم کامل خواهد شد.

 

کاهش مصرف نوشیدنی های انرژی زا در هفته نهم بارداری

مصرف نوشابه های انرژی زا را به حداقل برسانید. این نوشیدنی های رایج انرژی زا به طور مختصر کار می کنند، ترکیب شکر و کافئین، قند خون را یکباره افزایش می دهد، بعد از آن حتی خسته تر از قبل می شوید. افزایش ناگهانی قند خون الان که باردار هستید اصلا خوب نیست. به خاطر خودتان و بچه، به یک ماده انرژی زا نیاز دارید که دوام داشته باشد و ترجیحا به ارزش غذایی روزانه شما اضافه کند که قطعا شکر و کافئین نیستند، کافئین بیش از حد برای جنین ضرر دارد. این انرژی را در غذاهای با کیفیت پیدا کنید.

 

مصرف پروتئین، در هفته نهم بارداری فراموش نشود.

پروتئین یک ماده غذایی طبیعی است که شما را سرزنده می کند. پروتئین نوعی انرژی تولید میکند که دوام دارد و شما را معلق نگه نمی دارد که در وسط روز به پشت بیافتید و خسته شوید. اسید آمینه در غذاهای غنی از پروتئین به رشد جنین کمک میکند و تکثیر سلول ها را سرعت می بخشد. در زمان بارداری روزانه به ۷۵ گرم پروتئین احتیاج دارید و خوشبختانه افراد این مقدار پروتئین را هر روز بدون زحمت دریافت می کنند به خصوص اگر رژیم غذایی پر پروتئین و کم کربوهیدرات داشته باشند.

 

منابع مفید پروتئین در هفته نهم بارداری

از منابع پروتئین با چربی کمتر استفاده کنید. شامل: شیر، پنیر، تخم مرغ، گوشت بدون چربی، مرغ خانگی، ماهی و غذاهای دریایی، محصولات سویا، لوبیا، عدس، نخود، مغزها و دانه ها.

 

منابع مفید کربوهیدرات در هفته نهم بارداری

کربوهیدرات برای تغذیه جنین و تامین انرژی شما لازم است. فهرست کربوهیدرات های سالمی که می توانید انتخاب کنید، شامل: میوه های تازه، میوه خشک و میوه یخ زده خشک، سبزیجات تازه، نان کامل گندم، کراکر و برشتوک، سیب زمینی پخته، لوبیا و نخود فرنگی است.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته نوزدهم بارداری بدانید

 

منابع مفید آهن در هفته نهم بارداری

خستگی، ممکن است به دلیل کم خونی و فقر آهن باشد، بخصوص زمانی که زن باردار سست و ضعیف می شود، چرا که در بارداری برای رشد جنین به خون بیشتری نیاز است. باید مطمئن شوید روزانه به اندازه کافی غذاهای غنی از آهن را دریافت می کنید، علاوه بر این که پس از هفته ۲۰ بارداری با مشورت پزشک باید مکمل آهن مصرف کنید. منابع سالم آهن، شامل: عدس پخته شده، میوه خشک، اسفناج، محصولات سویا، گوشت قرمز بدون چربی است. برای جذب بهتر آهن مواد غذایی همراه آن ویتامین C مصرف کنید، مثل ریختن آب لیمو ترش تازه بر روی مواد غذایی
همچنین در نظر داشته باشید که بدن تان به میزان کافی کالری جذب کند. حالا که باردار هستید، ۳۰۰ واحد بیشتر کالری نیاز دارید. اگر کمتر از این مقدار کالری مصرف کنید، موجب می شود جنین برای رشد از ذخایر بدن شما استفاده کند.

 

توصیه هایی برای پدران در هفته نهم بارداری

تغییرات خلقی شدید خانم های باردار

در این زمان ممکن است در یک دقیقه مدال بهترین شوهر در تاریخ جهان، فقط بخاطر رفتن به خشکشویی به گردن تان آویخته شود و در زمان دیگری با یک کار کوچک با هق هق گریه همسرتان و سرزنش شدن از طرف او روبرو شوید. با این تغییرات خلقی همسرتان در هفته ۹ بارداری نجنگید. این اثرات همان تغییرات هورمونی است و این تغییرات در ماه های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت. در آغوش گرفتن همسرتان، البته اگر در این زمان می توانید به او نزدیک شوید، در حل مشکل بسیار موثر است. یک جعبه دستمال کاغذی در دسترس بگذارید. او حتی ممکن است بی دلیل و با دیدن یک آگهی بازرگانی بی مزه گریه اش بگیرد.

 

برای رفتن به گردش دو نفره در هفته نهم بارداری برنامه ریزی کنید

شما می توانید ساعاتی از روز را با همسرتان به گردش و پیاده روی اختصاص دهید، این کار موجب عوض شدن روحیه و فعالیت بدنی برای او می شود. همچنین می توانید او را با خرید تنقلات سالم و مقوی خوشحال تر کنید مثل معجون، بستنی و یا آبمیوه های طبیعی.

 

سونوگرافی هفته نهم بارداری

 

سونوگرافی هفته نهم بارداری

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا