هر آنچه باید از هفته پنجم بارداری بدانید

تا به حال باید فهمیده باشید که پریود نشدید، این یکی از واضح ترین نشانه ها برای حامله بودنتان است. در هفته پنجم بارداری میزان HCG (هورمون معرف بارداری در ادرار شما به قدر کافی بالا رفته که توسط یک تست (Baby Check: از داروخانه می توانید تهیه کنید)، مشخص شود. یعنی می توانید چیزی که شک داشته اید را حتمی کنید، از شادی خالص تا ترس محض. تغییرات حال و هوای تان کاملا طبیعی است و بهتر است به آنها عادت کنید چون برای ۹ ماه آینده شرایط تان همین خواهد بود. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه با هفته پنجم بارداری بیشتر آشنا خواهید شد.

 

وضعیت جنین در هفته پنجم بارداری

رویان کوچک شما تا این هفته به اندازه یک دانه پرتقال شده است، از نظر ظاهری چندان فرقی با یک نوزاد قورباغه ندارد! در این هفته، میزان هورمون HCG در بدن شما به قدر کافی بالا هست تا بتوانید از یک تست بارداری خانگی، استفاده کنید. سپس دکتر بروید تا تایید کند و زمان زایمان را تخمین بزنید.
یکی از اولین سیستم هایی که فعال میشود، سیستم گردش خون است، همراه با عضو یاری کننده اش، قلب که در اولین سونوگرافی می توانید ضربانش را ببینید.
وقتی ۵ هفته باردار باشید، قلب بچه شما از دو مجرای کوچک ساخته شده که مجراهای قلبی نام دارند و با جدیت کار می کنند. وقتی که این مجراها با هم ترکیب شوند، بچه شما یک قلب با کارایی کامل خواهد داشت.
در این هفته نیز اندام های دیگری مثل کانال عصبی در حال شکل گیری هستند اما هنوز کاملا نشده اند ولی تا هفته دیگر، آنها هم کامل می شوند.

 

اندازه جنین در هفته پنجم بارداری

 

نشانه های زودرس بارداری

نشانه های دیگری هم برای زودتر فهمیدن بارداری وجود داشته باشد. مثل حس خستگی شدید که بر شما غالب شده، پستان های تان که حساس تر شده، یا حالت تهوع خفیف.

 

هجوم هورمون های بارداری

مقدار زیادی از هورمونها که در بدن شما گردش می کنند، به صورت انبوه تولید میشوند و در همکاری با یکدیگر، تغییرات فیزیکی لازم را در بدن شما ایجاد می کنند. استروژن برای حفظ مقدارهای پروژسترون و HCG و پروژسترون برای حفظ کارکرد جفت تولید می شود، تا عضلات صاف رحم را از انقباض حفظ کند، و موجب تحریک رشد بافت سینه ها شود. HCG برای حمایت از جسم زرد عمل می کند که بچه را تا زمان تشکیل جفت، حدودا تا پایان سه ماهه اول، تغذیه می کند و پروژسترون را در حد مناسب نگاه می دارد.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و نهم بارداری بدانید

 

نکات مهم هفته ۵ بارداری

۱.وقت آن است که مصرف بعضی خوردنی ها از برنامه ی غذایی شما حذف شوند، مثل لبنیات محلی و غیر پاستوریزه. همچنین بعضی ماهی هایی که به صورت خام مصرف می شود. این ها می توانند باعث مسمومیت غذایی و یا انتقال آلودگی های میکربی به شما شوند و احتمالا جنین تان را تحت تاثیر قرار دهند.

۲.اگر حیوان خانگی خاصی و یا گربه دارید، نباید سبد حمل آن را تمیز کنید، زیرا ممکن است باعث انتقال میکروب توکسوپلاسما به شما شود و به جنین آسیب برساند و یا باعث سقط شود.

۳.حدود ۴۰ درصد مادران باردار عفونت های دندانی دارند که احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد. پوسیدگی دندان پنج برابر بیشتر از آسم شیوع دارد و باید به این نکته توجه داشت که پوسیدگی قابل انتقال است. برخی از زنان در سنین باروری، پوسیدگی دندان دارند. پوسیدگی دندان بیماری است که در آن قندها توسط باکتری ها تخمیر و تبدیل به اسید میشوند و مینای دندان تخریب شده و پوسیدگی آغاز می گردد. زنان باردار به چند دلیل در معرض خطر بالاتر پوسیدگی دندان قرار دارند مثل: افزایش اسید در حفره دهان، تمایل زیاد به خوردن وقت و بی وقت مواد غذایی شیرین و توجه کم به بهداشت دهان به دلیل بی حوصلگی. پیشگیری کلید اصلی سلامت دهان است پس بیایید با کمک بهداشت دهان مناسب، رژیم غذایی سالم و معاینات منظم دندانپزشکی سلامت دهان و دندان خود را تضمین کنیم.

 

تغذیه در هفته پنجم بارداری

  • ممکن است آن خوراک املت خوشمزه به طور باورنکردنی بسیاری از زنان ناسازگاری غذایی را اوایل بارداری تجربه و بدون توضیحی، در هفته پنجم بارداری برایتان غیرقابل خوردن شود و یا با دیدن مرغ به گریه بیافتید و ظرف سالاد می کنند حال تان را بد کند. ارتباط یک زن حامله با غذا فقط این نیست که او چه نیاز دارد بلکه موضوع این است که چه چیزهایی را می تواند برای خوردن تحمل کند و یا حتی بو کند. مطالعات نشان می دهد که بیش از ۸۵ درصد از مادران باردار ناسازگاری غذایی راتجربه می کنند (اغلب در سه ماهه اول).
  • اگر خوش شانس باشید ناسازگاری ها فقط شما را درگیر غذا ها و نوشیدنیها می کنند. به هر حال در این زمان نباید این غذا ها و نوشیدنی ها را مصرف کنید. اگر خیلی خوش شانس نباشید این ناسازگاری شامل غذاهایی که دارای مواد مغذی برای جنین هستند هم می شوند. خوشبختانه نیازی نیست غذایی که حتی به اسمش حساس هستید را مصرف کنید. می توانید به آسانی با هنر جایگزینی، ناسازگاری های غذایی را تلافی کنید بدون این که ایده آل های تغذیه ای تان را به خطر بیاندازید.
  • بسیاری از زنان ناسازگاری غذایی را اوایل بارداری تجربه می کنند به خصوص با غذاهای پروتئینی و گوشتی. خوشبختانه  منابع پروتئینی فراوانی به جز گوشت وجود دارد از جمله سویا، آجیل و حبوبات، لوبیا و برخی غلات. اگر فقط ظاهر غذاها موجب می شود که معده تان به هم  بریزد آنچه را که آزارتان می دهد را پنهان کنید، مثلا گوشت  چرخ شده را در خورش استفاده کنید و از گوشت کم چربی  استفاده کنید که بوی کمتری دارد، مرغ خرد شده را در سوپ یا سالاد ماکارونی استفاده کنید، تخم مرغ را در کیک مصرف کنید.
  • به جای بیسکوییت ها و تنقلات، سالاد میل کنید، اگر به سالاد  یا هر سبزیجات دیگری حساس هستید، بشقاب غذای خود را  با رنگهای زرد و نارنجی تزیین کنید. هویج و سیب زمینی شیرین نسبت به سبزیجات از نظر دارا بودن بتاکاروتن، غنی تر هستند و معمولا استفاده از آنها ساده تر است، می توانید در کیک یا سوپ از خرد شده آنها استفاده کنید.
  • اگر به شیر هم حساس هستید، کلسیم را از لبنیات دیگر را تلافی کنید مثل پنیر یا ماست.
  • به جای لبنیات، سویا، دانه کنجد، کشک، خربزه را جایگزین کنید، همچنین کنسرو ماهی با استخوان (کیلکا و ساردین)، حتی کلم بروکلی و لوبیای پخته شده دارای کلسیم هستند.
  • ممکن است از زمانی که تست بارداری تان مثبت شده دیگر به سبزیجات زیاد علاقه نداشته باشید، به جای آنها میوه ها را انتخاب کنید که برطرف کننده نیازهای تغذیه ای شما هستند، به خصوص آنهایی که از نظر دارا بودن بتاکاروتن بسیار غنی هستند مثل: انبه، طالبی و زردآلو که منبع بسیار خوبی از ویتامین C نیز هستند. بیشتر این حساسیت های غذایی در سه ماهه دوم کم می شود یا از بین می رود.
پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته شانزدهم بارداری بدانید

 

توصیه هایی برای پدران در هفته پنجم بارداری

شما دارید این دوره پر ماجرا را به آرامی همراه همسرتان طی می کنید. همه چیز عادی بنظر می رسد و فقط یک سری مسائل جزیی به چشم می آیند: کمی آسیب پذیری در اطراف نوک سینه های همسر شما، کمی تکرر ادرار، تعدادی رگهای آبی روی قفسه ی سینه. اما اینها مواردی نیستند که باعث نگرانی شما شوند.
این روند همسر باردار ادامه پیدا می کند تا این که یک روز با یک احساس عجیب و غریب و ناخوشایند در شکم از خواب بیدار میشود. احساسی شبیه دریازدگی و یا احساس بودن در یک جاده پر پیچ و خم.

 

توجه به حالت تهوع و بیماری صبحگاهی در دوره ی بارداری همسرتان

به این برهه زمانی از بارداری، بیماری صبحگاهی (Morning Sickness) گفته می شود و متاسفانه باید چند هفته ی آینده را نیز با این وضعیت سر کنید.
ممکن است همسر شما جزو تقریبا سه چهارم خانم هایی باشد که از نشانه های مربوط به این اختلال در سه ماهه ی اول بارداری رنج می برد.

 

تهوع صبحگاهی چه مدت در بارداری وجود دارد؟

عموما حدود هفته ی ۶ تا ۹ بارداری شروع می شود و جایی بین هفته ی ۷ و ۱۲ به اوج خود می رسد.از آن جایی که حس بویایی در ماه های اول بارداری بسیار قوی است، اختلال بیماری صبحگاهی موجب تنفر غذایی شدید به یک سری غذاها و بوها در خانم ها می شود.

نگران نباشید، برای اکثریت قریب به اتفاق مادران باردار، بدترین وضعیت بیماری صبحگاهی بین هفته های ۱۲ تا ۱۴ می باشد. اگر چه که در تعداد معدودی از خانم ها در سه ماهه ی دوم نیز این نشانه ها ادامه می یابد و در تعداد کمتری نیز (اختصاصا مادرانی که بیش از یک قلو دارند) ممکن است که این وضعیت تا سه ماهه ی سوم نیز ادامه پیدا کند.

پیشنهادی  بستن لوله های رحمی (توبکتومی)

خبر مهم برای یک پدر مهربان این است که اگر چه بیماری صبحگاهی شاید به شما و همسر باردارتان یک احساس خیلی بدی بدهد اما این اختلال آسیبی به نوزادان نمی زند. همه خانم های باردار بیماری صبحگاهی را تجربه نمی کنند. همچنین همه ی آنها نیز این وضعیت را به یک صورت مشابه نخواهند داشت. بعضی خانم ها حالت تهوع گاه به گاهی دارند. بعضی دیگر تمام روز را حالت تهوع دارند اما استفراغ نمی کنند، برخی گاهی یکبار استفراغ می کنند در حالی برخی دیگر مکررا استفراغ می کنند. احتمالا برای این تفاوت ها چند دلیل وجود دارد:

 

تفاوت سطح هورمون ها در دوران بارداری

سطح بیش از میانگین هورمون ها، می تواند باعث تشدید بیماری صبحگاهی شود. سطوح پایین تر هورمون ها ممکن است که این وضعیت را به حداقل برسانند و یا حذف کنند. اگرچه که خانم های با سطوح هورمونی طبیعی نیز ممکن است که به میزان اندکی تهوع را تجربه کنند.

 

خستگی های مفرط فیزیکی یا روانی در دوران بارداری

خستگی های مفرط فیزیکی یا روانی نیز می توانند نشانه های تهوع را شدیدتر کنند. شما به عنوان همسری دلسوز با کاهش عواملی که باعث تشدید این شرایط روحی و جسمی می شود، کمک موثری در بهبود حال همسرتان می کنید.

 

سونوگرافی هفته پنجم بارداری

سونوگرافی هفته پنجم بارداری

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا