هر آنچه باید از هفته ۴۱ بارداری (پایان بارداری) بدانید

اکثر جنین ها در زمانهای مقرر شده برای تولد شان به دنیا می آیند ولی تعدادی از آنها ترجیح میدهند تا در «هتل رحم» راحت شان بمانند و تا ماه دهم پیش بروند. این را هم به خاطر داشته باشید، بیشتر وقتها بچه ای که دیر به دنیا می آید، واقعا دیر نکرده است بلکه تاریخ تعیین شده اشتباه بوده است. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته چهل و یکم بارداری آشنا خواهید شد.

 

اولین نفس بچه

وظیفه مهم دیگری که بر عهده بچه است، داخل دادن هوای اولین نفس است. در حقیقت، اولین نفس در هنگام تولد به طرز قابل توجهی، تلاشی بیش از تمام نفس های عمرش می طلبد. چون کیسه های هوای کوچک ریه هایش باید برای اولین بار از هم باز شوند، پس باید باز شوند تا بتوانند یک عمر نفس بکشند.

 

 

اهمیت هورمون های استرس جنینی

وقتی برای روز موعود آماده می شوید، سیستم غدد درون ریز بچه شما که مسئول تولید هورمون ها است هم برای روز بزرگ آماده میشود. از تحقیقات این طور به نظر می آید که بچه در واقع نشانه های هورمونی خاصی را به عنوان محرک شروع زایمان به جفت می فرستد (که یعنی: «مامان من رو از اینجا بیرون بیار!»). بقیه هورمونهاهم آماده به خدمت اند. حین تولد، فرزندتان این هورمون استرسی را بیش از هر زمان دیگری در زندگی اش تولید می کند. ولی این هورمونها در اصل به فرزندتان کمک می کنند که با زندگی بیرون رحم به سرعت وفق پیدا کند.

 

اندازه جنین هفته 41 بارداری

 

وضعیت بدن مادر در هفته ۴۱ بارداری

در این هنگام، بچه بیش از هر زمان برای تولد آماده است. وقتی در هفته ۴۱ بارداری هستید، پزشک تان احتمالا درباره زایمان القا شده برایتان گفته است ولی به این معنی نیست که خودتان نمی توانید به روند طبیعی زایمان کنید؛ بعضی بچه ها به کمی زمان نیاز دارند ولی این سوالی است که مدام از خودتان می پرسید: اگر زایمان در شرف وقوع باشد، می فهمید؟

 

انقباض های زایمان

احتمالا میفهمید. ولی اگر هم نفهمیدید، یک راهکار سریع هست: ممکن است کیسه آب تان پاره شود (شاید هم نشود و ممکن است درست قبل از شروع زایمان ترشحات موکوسی صورتی یا همراه با رگه های قرمز ببینید. سپس متوجه انقباضات زایمان می شوید، موجهای منظم از سفت و شل شدن رحم که برای بعضی زنان سریع و ناگهانی رخ می دهد و برای بعضی آهسته و تدریجی. اغلب، انقباضها ابتدا به صورت پراکنده و سپس تصاعدی میشوند. اولین انقباض های واقعی زایمان تان ممکن است مثل گرفتگی های قاعدگی یا دردهای خفیف کمری باشد. خیلی اوقات، دردهای زایمان از کمرتان شروع میشوند و تا جلو انشعاب پیدا می کنند یا ممکن است، انقباضها فقط به جلو محدود شوند. چون هیچ دو بارداری ای کاملا شبیه نیستند، هیچ دو زایمانی هم شبیه نیستند بنابراین با این که چنین راهنمایی هایی برای زایمان وجود دارد، عدهای قانون های بسیاری را نادیده می گیرند. اگر انقباض ها را حس می کنید اما مطمئن نیستید که واقعا مربوط به زایمان است یا نه، با پزشکتان تماس بگیرید یا با اورژانس زایمانی بیمارستانی که قرار است در آن زایمان کنید، تماس بگیرید و یا به آنجا مراجعه کنید و آنچه حس می کنید را شرح دهید.

پیشنهادی  بیماری های دوران بارداری

 

مشغول باشید.

تمام ذهن تان با بچه مشغول است؟ وقتی از زمان تقریبی زایمان تان حدود یک هفته گذشته، سخت است که به چیز دیگری فکر کنید ولی ماجرای غوره و حلوا را میدانید (گر صبر کنید ز غوره حلوا سازید)، پس در تلاش برای فکر نکردن به تاخیر فرزندتان، سعی کنید خودتان را با یک برنامه روزانه مشغول کنید (خیره شدن به تیک تاک ساعت قبول نیست!). در این مدت بهتر است مراقب حرکات جنین تان باشید.

 

از خانه بیرون بروید.

کمی راه بروید (که می تواند به آغاز شدن انقباضها کمک کند)، یک یا دو فیلم ببینید (که تا مدتها آخرین فیلمی خواهد بود که دیده اید)، برای آخرین احتیاجات بچه به فروشگاه بروید، با دوستان تان نهار بخورید و شام را همراه همسرتان باشید، به سوپر مارکت بروید و یک خرید جانانه کنید تا بتوانید یخچال و فریزرتان را پر کنید. صحبت از فریزر شد، حتما وعده های غذایی که می خواهید را فریز کرده و داشته باشید. به دوستان و خانواده تان بگویید که هر روز زنگ نزنند، وقتی هنوز خبری نیست یعنی… خبری نیست.

 

نکات مهم هفته چهل و یکم بارداری

  • کشیدگی حاصل از زایمان را با ماساژ پرینه آل (ماساژ ناحیه پرینه) به حداقل برسانید: انگشتهای شست تمیزتان را داخل واژن کنید، به داخل و کناره ها و به س مت مقعد فشار دهید و به داخل و بیرون پرینیوم بچرخانید، به مدت ۵ دقیقه ادامه دهید، هر روز تکرار کنید.
  • اگر انقباضها خیلی قوی هستند و حداقل ۴۵ ثانیه طول می کشند و در فواصل کمتر از هر ۵ دقیقه یک بار تکرار می شوند، با پزشک تماس بگیرید یا به مراکز درمانی مراجعه کنید؛ روند زایمان شروع شده است و نوزاد در شرف به دنیا آمدن است.
  • زایمان اول تان نیست؟ خبر خوب : زایمان های دوم به بعد معمولا البته، نه همیشه آسان تر و کوتاه تر هستند (هوورال)
  • کمی استراحت کنید و به بدن تان با آن همه وزنی که تحمل می کند استراحت دهید، با یک وان یا استخر آب گرم (ولی از آب داغ پرهیز کنید، به زودی می توانید باز هم به وان آب داغ برگردید!)
  • باور کنید یا نه، اسهال می تواند نشانه خوبی باشد که فرزندتان در راه است (اسهال راهکار بدن تان برای خالی کردن روده های تان است).

 

سونوگرافی هفته 41 بارداری

 

تغذیه در هفته چهل و یکم بارداری

در بارداری وزن شما کاملا افزایش یافته است. بهتر است زمانی که برای ویزیت پیش پزشک می روید یا زمانی که پرستار با صدای بلند آن را اعلام می کند از قبل آمادگی شنیدن وزن خود را داشته باشید تا متعجب نشوید. رقم وزن در هفته ۴۱ تغییر نمی کند اما شاید کم شود. در این زمان، وقتی خود را در آیینه می بینید، به فکر کاهش وزن می افتید. پاها و قوزک پای شما هنوز ورم دارند، شکم تان مثل یک هندوانه است و نمی توانید کفش های قدیمی خود را بپوشید. این افزایش وزن کاملا طبیعی است چون شما را برای زایمان آماده می کند و نشانه ای از این است که همه چیز برای یک رخداد بزرگ در حال آماده شدن است.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هفدهم بارداری بدانید

 

نکاتی راجع به کاهش وزن بارداری

در پایان بارداری، میزان مایع آمنیوتیک شروع به کم شدن می کند حتی قبل از پاره شدن کیسه آب. کم بودن مایع آمنیوتیک به معنی کمتر بودن وزن است. در تمام وقت میل شدید به ادرار کردن دارید که به دلیل فشاری است که سر بچه به سمت پایین می آورد به همین دلیل سریع تر از قبل مایعات را خارج می کنید، آب کمتر، در نتیجه وزن کمتر. طولانی ماندن در دستشویی فقط برای ادرار نیست، شل شدن روده ها به خاطر نزدیک شدن به زایمان مقداری از وزن را کم می کند.

 

تعریق شدید

حالا که به پایان بارداری نزدیک شده اید، مایعاتی از بدن تان خارج می شوند که به آنها نیازی ندارید چون بارداری رو به اتمام است. هرچه بیشتر عرق کنید، وزن بیشتری از دست می دهید. عرق کردن بعد از زایمان بیشتر هم می شود، به خصوص اولین هفته بعد از زایمان بیشتر عرق می کنید چون عملکرد بدن بیشتر می شود تا مایعاتی که طی این ۹ ماه جمع شده است را خارج کند. حتی اگر مثل یک نهنگ به گل نشسته، تحرک نداشته باشید، باز هم کالری می سوزانید اما اگر غریزه مرتب کردن وسایل و خانه در شما به اوج خود برسد، کالری بیشتری می سوزد. شما در این روزها باز هم به تغذیه ۲۴ ساعته نیاز دارید چون بچه به شما نیاز دارد. بنابراین طبق اصول رژیم پیش روید و مواد غذایی حاوی پروتئین مصرف کنید. ممکن است وسوسه زیاد خوردن دوباره برگردد اما این کار را نکنید. از یک رژیم سالم پیروی کنید و آب فراوان بنوشید.

 

فواید مصرف پروتئین پس از زایمان

این ماده هم مغذی است هم انرژی دارد و هم مواد لازم برای ساخت سلول های مغز بچه را فراهم می کند . برای صبحانه مثلا پنیر یا ماست بخورید. در برنامه غذایی خود حتما تخم مرغ و سوپ جو را داشته باشید .

 

فواید مصرف آهن پس از زایمان

زایمان کار سختی است و تحمل زیادی می خواهد. به منظور اطمینان از این که می توانید این کار را انجام دهید باید ذخیره آهن کافی داشته باشید. کمبود آهن موجب خستگی میشود. میتوانید آهن را از این مواد غذایی دریافت کنید : گوشت قرمز، لوبیا، نخود، سبزیجات برگ سبز که پررنگ باشد، میوه خشک، آجیل و نان سبوس دار و همچنین مکمل آهن همراه با ویتامین C و کلسیم مصرف کنید تا بهتر جذب شود. |

 

فواید DHA در رژیم غذایی پس از زایمان

DHAکه در علم پزشکی، اسید چرب نامیده میشود DHA، امگا۳ است که مغز بچه را تقویت می کند حتی در این لحظه های پایانی، دریافت کافی DHA از افسردگی پس از زایمان نیز جلوگیری می کند. منابع آن شامل ماهیهای چرب مثل سالمون، ساردین، قزل آلا و تخم مرغ حاوی DHA است. حتی زمانی که بچه به جای این که در شکم شما باشد در آغوش تان است مصرف DHA را ترک نکنید به خصوص اگر شیر می دهید، محتوای DHA مغز نوزاد در سه ماهه اول زندگی اش سه برابر می شود.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیست و هشتم بارداری بدانید

 

زایمان

 

توصیه هایی برای پدران در هفته چهل و یکم

چند توصیه برای اینکه در هنگام تولد نوزاد یک همسر خوب و عالی باشید.

گرچه تماشای درد کشیدن کسی که عاشقش هستید، سخت است اما اکثر پدران تولد نوزادشان را یکی از بزرگترین لحظه های زندگی شان می دانند. بهترین راههای حمایت از همسرتان در خلال این تجربه چیست؟ در ادامه ۱۰ توصیه افرادی که قبلا پدر شده اند، برای شما ارائه می شود تا همسری خوب و عالی در زمان تولد نوزادتان باشید.

 

منعطف باشید.

راهکارهای وضع حملی که در بعضی خانم ها کارآمد است، ممکن است در مورد همسر شما نباشد. کار یک شوهر در زمان تولد نوزاد این است که تشخیص دهد چه کاری به درد همسرش می خورد و بقیه موارد را کنار بگذارد. درست پیش از زمان تخمینی تولد نوزاد، شما و همسرتان باید وقتی را به گفتگو درباره انتظارات او و همچنین نظراتش اختصاص دهید. سپس شما قادر خواهید بود در حالی که خواسته های او را در ذهن دارید، با ابتکار عمل اوضاع را نیز بدست بگیرید.

 

پس از زایمان، آقایان آماده باشید که بعضی کارهای سخت را خودتان انجام دهید.

متولد شدن نوزاد اغلب یک فرآیند طولانی و سخت برای مادر است. در بعضی اوقات در حین فرآیند وضع حمل، شما و همسرتان می فهمید که او می تواند در حین انقباض های رحمی روی چیز خاصی تمرکز کند. این می تواند یک الگوی نفس کشیدن ، یک نقطه روی سقف و یا حتی یک نوزاد عروسکی نرم باشد که با خودتان آورده اید. وظیفه شما این است که به او کمک کنید تا این عامل منحرف کننده ذهنش را بیابد و هر وقت فکر کرد که نمی خواهد آن کار را انجام دهد، شما انجام دادنش را به او یادآوری کنید. در حالی که شما سطح بالایی از تمرکز دارید، همسرتان به شما تکیه خواهد کرد.

 

پس از زایمان، آقایان از چیزهایی که همسرتان می خواهد آگاه باشید.

پیش تر و قبل از رسیدن به زمان تولد، با همسرتان درباره چیزهایی که در حین وضع حمل می خواهد و یا نمی خواهد صحبت کنید. شما کسی هستید که باید مسئولیت زایمان همسرتان را بر عهده بگیرید و با ماما نیز در ارتباط باشید. اگر همسرتان نظر خاصی برای نحوه زایمان و تولد نوزاد دارد، شما باید آن را به خاطر سپرده و در بیمارستان به ماما انتقال دهید.

 

ختم بارداری

 

پدران محترم مراقب خودتان نیز باشید.

هم اکنون مادر آینده مرکز همه توجه ها است. اما شما احتمالا شب را در بیمارستان سپری خواهید کرد. بنابراین فراموش نکنید که چیزهایی برای خودتان هم به بیمارستان ببرید. کفشهای راحت یکی از موارد ضروری است.

 

آقایان باید بدانید که زمان انتظار در بیمارستان، را چگونه باید بگذرانید.

وضع حمل، وقت مناسبی برای ورق زدن و مطالعه مطالب مجلات بارداری و تولد نیست. پس بهتر است قبل از این زمان به طور کامل مطالعه کنید. با ذهنی باز به کلاس های آمادگی برای زایمان بروید. در آنجا اطلاعاتی پایه و ضروری درباره وضع حمل و تولد کسب خواهید کرد. همچنین حس می کنید که همکلاسیهایتان (پدرهای آینده) چطور این رویداد را برنامه ریزی خواهند کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا