چگونه می توانم بفهمم که کودکم آلرژی غذایی دارد؟

تشخیص آلرژی غذایی در نوزادان دشوار است. تنها راه برای اطمینان از اینکه کودک شما آلرژی غذایی دارد یا خیر، تشخیص توسط پزشک فوق تخصص مربوطه است. برخی از علائم آلرژی یا حساسیت می توانند خفیف و به تنهایی به صورت غیر اختصاصی ظاهر شوند. به عنوان مثال، نوزادان ممکن است گرفتگی بینی، خارش پوست یا سرفه را در نتیجه حساسیت غذایی تجربه کنند. اما علائم دیگر، مانند مشکل در تنفس و احساس خفگی می تواند شدید باشد و نیاز به مراقبت های اورژانسی داشته باشد. در این مقاله، علائمی که باید مراقب آنها باشید. نحوه تشخیص آنها در کودکتان و اینکه چه مواردی خفیف یا شدید در نظر گرفته می شود را خواهید آموخت. همچنین می آموزید که چه مدت طول می کشد تا علائم ظاهر شوند و چگونه از واکنش های آلرژیک در کودک خود جلوگیری کنید؛ پس با مجله پزشکی ماماچه همراه شوید.

 

آیا هر نوزادی می تواند آلرژی غذایی داشته باشد؟

بله. با این حال، نوزادانی که یکی از اعضای نزدیک خانواده خود به آلرژی غذایی مبتلا هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این آلرژی هستند. توجه به علائم در این کودکان بسیار مهم است. حدود ۳ درصد از نوزادان و تقریبا ۹ درصد از کودکان ۱ ساله حداقل به یک غذا حساسیت دارند. کودک ممکن است با خوردن یک غذای مشکل ساز یا مصرف شیر مادر حاوی پروتئین های غذا، که از رژیم غذایی مادر به دست می آید، واکنش نشان دهد.خوشبختانه، بیشتر واکنش های آلرژی غذایی خفیف هستند. با این حال، برخی از آنها می توانند شدید باشند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

 

علائم و نشانه های خفیف آلرژی غذایی

آلرژی غذایی می تواند علائم زیادی ایجاد کند. اگر کودکتان خیلی کوچک است که نمی تواند به شما بگوید چه اتفاقی دارد می افتد، ممکن است اصلاً درباره برخی از آنها ندانید. نکته کلیدی این است که توجه داشته باشید که چه علائمی با هم اتفاق می‌افتند و اینکه آیا بلافاصله پس از خوردن غذا ظاهر می‌شوند یا خیر.

 • کولیک

کولیک یک بیماری خاص نیست. این یک اصطلاح توصیفی است که به این معنی است که کودک شما حداقل به مدت سه ساعت در روز، سه روز در هفته، حداقل به مدت سه هفته به طور غیر قابل تسلی گریه می کند. شما می توانید کولیک را با علائم آن تشخیص دهید:

 • گریه با صدای بلند
 • مشکل در آرام شدن
 • صورت قرمز، احتمالاً با پوست رنگ پریده اطراف دهان
 • پاهای کشیده، بازوهای سفت یا کمر قوس دار
پیشنهادی  3 تا از بیماری های شایع پوستی نوزادان

هیچ راهی برای تشخیص کولیک مربوط به آلرژی از هر نوع کولیک دیگری وجود ندارد. در عوض، به علائم دیگری که ممکن است همراه با آن رخ دهد باید توجه کنید گاهی هم این علایم ممکنه برای ریفلاکس باشد. متخصصین اکنون بر این باورند که برخی از نوزادان مبتلا به کولیک دچار رفلاکس اسیدی می شوند. درصدی از این نوزادان ممکن است آلرژی به شیر گاو داشته باشند که باعث این عارضه شده است. پزشک اطفال شما می‌تواند داروی رفلاکس تجویز کند یا ممکن است شیر خشک جدیدی به شما پیشنهاد دهد.

 • خارش

آلرژی غذایی می تواند باعث خارش در همه جا شود. اما یک نوزاد نمی تواند آن را به روشی که شما نشان می دهید نشان دهد. قبل از اینکه نوزاد به اندازه کافی بزرگ شود که بتواند خارش خود را بخراند، ممکن است نوزاد در تلاش برای خاراندن محل خارش بچرخد و بی قراری کند.

 • اگزما

اگزما یک راش پوسته پوسته و خارش دار است که ممکن است قرمز و ملتهب شود. ممکن است با آلرژی غذایی یا به دلایل دیگر رخ دهد. این وضعیت بسته به سن کودک شما می تواند متفاوت به نظر برسد:

۶-۰ ماهگی: اگزما معمولاً روی گونه ها، چانه، پیشانی و پوست سر دیده می شود. گاهی اوقات به مناطق دیگر نیز سرایت می کند. ممکن است قرمز و گریه کننده به نظر برسد.

۶ تا ۱۲ ماهگی: اگزما اغلب در آرنج و زانو، جایی که پوست در اثر خزیدن مالیده می شود، بروز می کند. یک بثورات عفونی ممکن است یک پوسته زرد ایجاد کند.

۲ تا ۵ سال: اگزما به احتمال زیاد در چین های زانو و آرنج یا مچ دست، دست ها و مچ پا ایجاد می شود. ممکن است خشک، پوسته پوسته و ضخیم به نظر برسد.

اگزما در ناحیه پوشک نادر است زیرا رطوبت اضافی در آنجا وجود دارد. برای نوزادانی که در معرض خطر هستند یا قبلاً اگزما دارند، تحقیقات نشان می‌دهد که دو چیز می‌تواند تعداد و شدت تشدید اگزما را در چهار ماه اول زندگی کاهش دهد:

پیشنهادی  داروهای زود انزالی

۱.تغذیه انحصاری با شیر مادر

۲.مکمل با فرمول هیدرولیز شده هیپوآلرژنیک

برای تسکین پوست کودک، پزشک اطفال ممکن است توصیه کند:

 • حمام بلغور جو دوسر
 • استفاده از محصولات غیر استروئیدی پوست
 • کمپرس سرد
 • بسته بندی های مرطوب
 • برای خارش شدید، ممکن است آنتی هیستامین ها یا کرم های استروئیدی را توصیه کنند.

 

 • کهیر

کهیرها برآمدگی های صورتی یا قرمز با مرکز کم رنگ هستند. آنها می توانند از نیم اینچ تا چندین اینچ اندازه داشته باشند، کاملاً خارش دار باشند و ممکن است شکل نامنظمی داشته باشند. اگر کهیر فقط در یک ناحیه باشد، احتمالاً به دلیل تماس فیزیکی کودک شما با آن ماده آلرژن است، مانند بزاق حیوان خانگی یا گرده. با این حال، اگر آنها در سراسر بدن باشند، می تواند احتمالا به علت یک واکنش آلرژیک یا عفونت باشد. این کهیرها حتی ممکن است از یک منطقه ناپدید شوند و در منطقه دیگر ظاهر شوند. با این حال، تنها حدود ۳ درصد موارد به دلیل آلرژی غذایی است. کهیر خفیف نیازی به درمان ندارد. آنها باید در عرض حدود شش ساعت خود به خود از بین بروند شما می توانید برای کاهش علائم به کودک خود یک داروی آلرژی مناسب با سن او بدهید.

تورم صورت، لب ها و چشم ها

اگر کودک شما به یک غذا واکنش آلرژیک نشان دهد، ممکن است در صورت خود، به خصوص در لب ها و اطراف چشم ها، ظاهری پف کرده پیدا کند. این آنژیوادم گفته می شود. درمان آلرژی با آنتی هیستامین ها باید به رفع آنژیوادم کمک کند. بدون درمان، تورم احتمالا ظرف چند روز از بین می رود. این علامت خفیف است، مگر اینکه کودک شما در زبان و گلو نیز تورم داشته باشد.

سندرم آلرژی دهان

برخی از نوزادان پس از خوردن میوه ها و سبزیجات خام دچار کهیر، خارش یا تورم در اطراف دهان می شوند. این ناشی از سندرم آلرژی دهانی است (که به آن سندرم آلرژی غذایی گرده نیز گفته می شود) که یک واکنش جزئی است. این معمولاً به این دلیل رخ می دهد که فردی نه به خود غذا، بلکه به گرده درختان یا علف ها حساسیت دارد. برخی از غذاها حاوی پروتئین هایی هستند که به اندازه کافی شبیه پروتئین های موجود در گرده هستند تا این علائم را تحریک کنند.

 • مشکلات گوارشی

آلرژی غذایی می تواند منجر به چندین علامت گوارشی شود:

پیشنهادی  آمپول پروژسترون سریعترین روش برای پرید شدن

درد شکم: اندازه گیری این درد در نوزاد دشوار است. برخی از نوزادان این را بصورت گریه های ناآرام نشان دهند و زانوهای خود را به سمت سینه خود بکشند.

استفراغ: اگر نوزادتان استفراغ کرده است، او را زمین و بصورت خوابیده نگذارید زیرا ممکن است استفراغ وارد ریه‌های ایشان شود (آسپیراسیون).

مدفوع شل یا اسهال: که ممکن است حاوی مخاط یا خون باشد.

اگر کودک شما استفراغ مزمن یا خون یا مخاط در پوشک خود دارد، ممکن است متخصص اطفال شما بخواهد آزمایش های تشخیصی را انجام دهد. در صورت استفراغ و یا اسهال، تمام تلاش خود را بکنید تا کودکتان را هیدراته نگه دارید یعنی مایعات به اندازه کافی به ایشان برسانید. اگر نوزاد یا کودک شما علائم ضعف، بیحالی، بی رمقی و خواب آلودگی و رنگ پریدگی و خشکی لب ها داشت، فوراً از پزشک متخصص کمک بگیرید.

 

علائم کم آبی در نوزادان

 • وقتی گریه می کنند اشک نمی ریزد.
 • خشکی لب و زبان
 • تعداد کم پوشک خیس (۶ عدد در روز برای نوزادان طبیعی است)
 • چشمهای گود رفته
 • نقطه نرم فرورفته در پوست پس از فشار دادن
 • پوست خشک و چروکیده
 • تنفس عمیق و سریع
 • دست ها و پاهای سرد و لکه دار

 

علائم کلاسیک آلرژی

آلرژی غذایی می تواند علائم آلرژی کلاسیک را به کودک شما بدهد:

 • گرفتگی و آبریزش بینی که می تواند مزمن شود (رینیت آلرژیک)
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • چشم های خارش دار و آبریزش
 • این علائم به طور کلی با داروهای آلرژی درمان می شوند.

 

خلاصه مطلب

آلرژی غذایی می تواند طیف وسیعی از علائم آلرژی احتمالی مانند کولیک، خارش و کهیر را به کودک شما بدهد. تنها یک علامت برای نشان دادن حساسیت غذایی کافی نیست. بیش از یک مورد با هم اتفاق می افتد و بلافاصله پس از خوردن غذای مشکل ساز، نشانه بارزتری است که کودکتان مبتلا به آلرژی غذایی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا