یوگای داغ چیست؟

یوگا داغ، نوعی یوگای شدید است که در فضای ورزشی با دمای ۴۰ درجه سانتیگراد و رطوبت ۴۰ درصد انجام می شود. نام رسمی یوگای داغ، بیکرم یوگا (Bikram yoga) است. Bikram Yoga یک برنامه ۹۰ دقیقه ای است که از ۲۶ پوزیشن مختلف تشکیل شده است. این پوزیشن ها به انقباضات پایدار، قدرتمند و کنترل شده تمام عضلات اصلی نیاز دارند. علت ضروری بودن این شرایط و گرما در فضای ورزشی، افزایش ضربان قلب و خستگی عضلات است. با توجه به شدت این نوع یوگا و خطر بالقوه بیماری های مربوط به گرما، یوگای داغ برای همه مناسب نیست. اگر هر گونه نگرانی جسمانی دارید، حتما قبل از شروع یوگای داغ با یک پزشک مشورت کنید.

اگر مبتلا به بیماری قلبی- عروقی هستید یا اگر مشکلات کم آبی بدن یا عدم تحمل گرما دارید یا سابقه بیماری های مرتبط با گرما (مانند گرمازدگی) دارید، بهتر است یوگای داغ انجام ندهید. یوگای داغ همچنین اصلا برای زنان باردار توصیه نمی شود. اگر مشکل جسمانی ندارید و می خواهید در کلاس یوگای داغ شرکت کنید، حتماً آب فراوان بنوشید و در صورت احساس سرگیجه یا هر نوع حالت تهوع، باید آن را متوقف کنید.

 

فواید یوگای داغ چیست؟

بهبود انعطاف پذیری بدن

پس از ۸ هفته، شرکت کنندگان در یوگای داغ انعطاف پذیری بیشتری در ناحیه کمر، شانه ها و همسترینگ خود پیدا می کنند.

کالری سوزی بیشتر

میزان کالری سوزی برای مردان در طول یک جلسه ۹۰ دقیقه‌ای یوگای بیکرام می‌تواند به ۴۶۰ برای مردان و ۳۳۰ برای زنان برسد. یوگای داغ نسبت به تمرینات یوگای سنتی کالری بیشتری می‌سوزاند.

تراکم استخوان

یوگای داغ به ساخت تراکم استخوان کمک کند. این امر به ویژه برای افراد مسن و زنان یائسه مهم است.

پیشنهادی  خواص فولات و اسید فولیک در بارداری

کاهش استرس و رفع افسردگی

یوگای داغ کیفیت زندگی و همچنین اعتماد به نفس و افسردگی افراد را تا حد بسیار زیادی بهبود می بخشد.

بهبود سیستم قلبی عروقی

انجام حرکات مختلف یوگا در گرمای زیاد می‌تواند تمرینات چالش برانگیزتری را به قلب، ریه‌ها و ماهیچه‌های شما نسبت به انجام همان حرکات در دمای پایین‌تر بدهد. یوگای داغ همچنین تنفس و متابولیسم شما را نیز افزایش می‌دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا