ناباروری چیست؟

ناباروری چیست؟

ناباروری به این معنی است که فرد پس از یک سال تلاش قادر نباشد باردار شود. در افراد ۳۵ سال یا بیشتر، بعد از ۶ ماه تلاش در صورت باردار نشدن، ارزیابی زوجین آغاز می گردد.

بارداری نتیجه فرآیندی است که مراحل زیر را دارد:
• بدن زن باید یک تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد کند (تخمک گذاری).
• تخمک باید درون لوله فالوپ به سمت رحم حرکت کند. اسپرم مرد باید در این مسیر به تخمک ملحق شود (لقاح).
• تخمک بارور شده باید به درون رحم بچسبد (لانه گزینی).
• اگر در هر یک از این مراحل مشکلی وجود داشته باشد، باعث ناباروری میشود.

 

آیا ناباروری مسئله ای رایج و متداول است؟

طبق گزارشات، بیشتر انواع ناباروری ها در ایران قابل درمان است، اکثر زوج ها جهت درمان مراجعه می کنند، ولی تعداد کمتری که اقدام به درمان نمی کنند، دسترسی به درمان های ناباروری ندارند و متاسفانه مورد بررسی و درمان قرار نمی گیرند. (در حقیقت اکثر زوج هایی که مراجعه می کنند، درمان می شوند.)

 

چه مدت زمان یک زن، پیش از مراجعه به پزشک، باید برای بارداری تلاش کند؟

متخصصان پیشنهاد می کنند برای بارداری حداقل یک سال تلاش لازم است. زنان ۳۵ ساله و یا با سن بالاتر، پس از ۶ ماه تلاش برای بارداری، در صورت موفق نشدن باید به پزشک مراجعه کنند. پس از ۳۰ سالگی، فرصت های زن برای بارداری هر سال کاهش می یابد. بنابراین توصیه می شود زوجین در صورتی که مشکل خاصی ندارند پس از ازدواج فاصله بین اولین فرزند و دومی را طولانی نکنند.

 

عوامل افزایش دهنده ی خطر ناباروری

۱.پریودهای نامنظم و یا عدم پریود شدن پریودهای بسیار دردناک
۲.اندومتریوز
۳.بیماری التهاب لگنی
بهتر است هر زن پیش از باردار شدن به پزشک مراجعه کند. پزشک به شما کمک می کند بدنتان را برای یک بارداری سالم آماده کنید، همچنین به سوالات شما پاسخ میدهد و نکاتی را راجع به بارداری به شما ارایه میدهد.

 

پزشکان چگونه متوجه می شوند که زوجین مشکل ناباروری دارند؟

پزشک یک ارزیابی سلامت برای زوجین انجام میدهد، همچنین از هر دو زوج درباره پیشینه سلامتی و وضعیت جنسیشان سوالاتی می پرسد. گاهی اوقات درهمین مرحله پزشک به وجود مشکل پی می برد. گرچه در اغلب اوقات نیاز به بررسی های بیشتری هست. پزشکان معمولا برای مردان مایع منی را تست می کنند. تعداد، شکل و حرکت اسپرمها را بررسی می کنند، در بعضی موارد سطح هورمون مرد را نیز بررسی می کنند.

در رابطه با زنان، اولین مرحله فهمیدن این موضوع است که آیا هر ماه تخمک گذاری انجام میشود یا خیر. یکی از علایم تخمک گذاری می تواند سیکل های منظم ۲۸ تا ۳۰ روزه باشد. پزشک همچنین می تواند از طریق آزمایش خون، وضعیت تخمک گذاری را بررسی کند و یا می تواند سونوگرافی از تخمدان ها را انجام دهد. اگر تخمک گذاری به طور طبیعی انجام شود، آزمایش های دیگری برای بررسی باروری سالم وجود دارد.

 

پزشکان چگونه ناباروری را درمان می کنند؟

ناباروری از طریق دارو، جراحی، لقاح مصنوعی یا فن آوری کمک به باروری قابل درمان است. بیشتر اوقات ترکیبی از این درمان ها استفاده می شود و در بیشتر موارد ناباروری با دارو یا جراحی برطرف می شود. پزشک درمان هایی خاص برای ناباروری را بر اساس این موارد توصیه می کند:

  • نتایج آزمایشها
  • مدت زمانی که زوج برای بارداری تلاش کرده اند
  • سن هردو نفر، هم زن هم مرد
  • وضعیت سلامت کلی هر دو نفر
  • اولویت زوج ها

در زنان نیز برخی مشکلات جسمی با جراحی قابل درمان است. برای درمان مشکلات تخمک گذاری زنان از داروهای باروری استفاده میشود. خیلی مهم است که درباره مزایا و معایب این داروها با پزشک تان صحبت کنید، چون این حق شماست که از عوارض جانبی و خطرات احتمالی داروها اطاع داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا