هر آنچه باید از هفته بیست و سوم بارداری بدانید

در بیست و سومین هفته بارداری می توانید صدای ضربان قلب بچه را با یک گوشی طبی بشنوید. احتمالا تا به حال بارها صدای ضربان قلب فرزند در حال رشدتان را با یک گوشی پزشکی شنیده اید (گرچه هیچ وقت از شنیدن آن خسته نمی شوید)، ولی از الآن می توانید با یک گوشی طبی استاندارد هم آن را بشنوید. عجب تپش قلبی! در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته بیست و سوم بارداری آشنا خواهید شد.

 

افزایش وزن جنین در بیست و سومین هفته بارداری

عروسک تان الان ۳/ ۲۰ سانتی متر قد داره و بیش از  ۴۵۳/۵ گرم وزن دارد. این هفته به عنوان شروع اساسی افزایش وزن شناخته میشود. فرزندتان باید وزنش را طی چهار هفته ی آینده، دوبرابر کند و احتمالا شما هم، چنین حسی را خواهید داشت.

پوست کوچولوی تان، کمی چروکیده است، چون سرعت رشد پوست بیش از چربی است ولی به زودی، به محض این که تمام بخش ها با ذخیره چربی پر شوند، بدنش شکل می گیرد. به محض تولد فرزندتان، به خوبی چاق و توپر می شود، از گونه های تپل گرفته تا انگشتان گوشتالوا و گرچه در هفته ۲۳ بارداری اندام ها و استخوان های بدن فرزندتان از زیر پوستش (که به خاطر سرخرگها و سیاهرگهایی که زیر آن در حال رشد هستند، ته مایه رنگ قرمز دارد) مشخصاند، ولی وقتی ذخیره های چربی در محل هایشان قرار بگیرند،دیگر مثل الان شفاف نخواهد بود.

 

هفته بیست و سوم بارداری

 

وضعیت بدن مادر در بیست و سومین هفته بارداری

اکنون فرزندی که انتظارش را می کشید به راحتی در شکمتان پناه گرفته و تا به حال حتما متوجه شده اید که بارداری از سر تا انگشت پای تان را تحت تاثیر قرار می دهد (و تقریبا هرجایی در این فاصله را). در هفته ۲۳ بارداری، ذهن تان گیج است (مربوط به مغزتان است که تحت تاثیر پروژسترون قرار دارد و انگشتان پاهایتان دارند رشد می کنند. کف دستها و پاهایتان ممکن است قرمز باشند و ممکن است بیشتر مستعد عرق سوز و جوش های ریز پوستی باشید. ترک های پوستی به صورت رگه های مکرر صورتی و بنفش روی تقریبا هر سطحی از پوست شما ظاهر می شوند.

پیشنهادی  قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری

 

لک شدن پوست در بارداری

آن خط عجیب تیره که از مرکز ناف تان به پایین می رود دیگر چیست؟ خط تیره یا لینه آنیگرا علامتی شایع از بارداری است (بیشتر در زنانی که پوست تیره دارند جلب توجه می کند). لینه آنیگرا که از ناف تا ناحیه لگن رد می شود، توسط همان هورمون های بارداری ایجاد شده که تمام تغییر رنگ های پوستی که می بینید را سبب می شوند. مثل سایه تیره تر دور نوک پستان های تان و کک و مکهای عمقی تر روی بازوها و پاهایتان، بعضی خانم ها (بازهم، بیشتر بین آنهایی که پوست تیره تر دارند شایع است) تغییر رنگ در پوست صورتشان هم دارند، به ویژه در نواحی اطراف بینی، پیشانی، گونه ها و چشمها. این اتفاق ماسک یا پوشش بارداری نام دارد (یا کلوزما)، چون به شکل یک ماسک روی صورت ظاهر می شود. جهت اطمینان، تمام تغییرات رنگ پوست طی چند ماه بعد از زایمان محو می شوند. در این دوران میتوانید، از پوشش دهنده ها استفاده کنید.

 

کارهایی که می توانید برای کمتر شدن لک های پوستی در بارداری انجام دهید.

با پاهای جمع شده بنشینید. پس از تولد نوزاد می بایستی که این خط به تدریج و به خودی خود محو شود اما یک سری توصیه های فوری می تواند کمک کند که در این زمان این خط کمتر مشخص باشد:

 

جهت کمتر شدن لک های بارداری، خوب غذا بخورید.

بر طبق شواهد موجود تغییرات رنگ در پوست به کمبود اسید فولیک ارتباط دارد. اطمینان حاصل کنید که یک رژیم غذایی سالم بارداری را با اسید فولیک فراوان و از سبزیجات برگدار، نان گندم و غلات دریافت می کنید (اما وسواس خیلی زیادی هم روی دقیقا اجرا کردن این رژیم نداشته باشید چون با استفاده از مکمل های دوران بارداری نیز مقدار زیادی از آن را دریافت می کنید). چه این کار لینه آنیگرا (Linea Nigra) را به حداقل برساند و یا نه، در هر صورت انجام آن مطمئنا برای نوزاد خوب است.

 

جهت کمتر شدن لک های بارداری، ریلکس کردن را یاد بگیرید.

این همه خوشی دارد شما را لرزان و دچار استرس می کند؟ نفس بکش عزیزم، نفس بکش! الآن وقت خوبی برای یاد گرفتن چند تکنیک آرامش بخش است. نه فقط چون کمک می کند از پس اضطراب های بارداری بربیایید (و به زودی هم انقباض های زایمان)، بلکه بخاطر اینکه در زندگی جدیدتان به عنوان یک مادر به کار خواهند آمد.

اگر زمان کلاس رفتن را داشته باشید یوگا به طرز فوق العاده ای کاهنده استرس است ولی یک تکنیک آرامبخش (مدیتیشن) بارداری را معرفی می کنیم که می توانید تقریبا هرجایی و هر زمانی برای آرام کردن روح تان استفاده کنید:

۱.بنشینید و چشمانتان را ببندید و یک منظره زیبا و آرام را تصور کنید (مثل غروب در ساحل مورد علاقه تان، موجهایی که به آرامی روی س احل می آیند، منظره یک کوهستان آرام با یک جویبار خروشان،…).

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته بیستم بارداری بدانید

۲.سپس تمرین را از انگشتان پا شروع کنید تا به صورت برسید و روی استراحت دادن هر عضله تمرکز کنید. آهسته و عمیق نفس بکشید، فقط با بینی و یک واژه را (مثلا «آخیش» یا «یک») را انتخاب کنید تا با هر بازدم تکرار کنید.

باید بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه این تمرین را تکرار کنید اما حتی یک یا دو دقیقه انجام دادنش هم بهتر از انجام ندادن است.

 

هفته بیست و سوم بارداری

 

نکات مهم هفته ۲۳ بارداری

  • متاسفانه، خواب راحت تر نمی شود. بی خوابی بارداری تقریبا ۷۸ درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار میدهد. سعی کنید با یک بالشت بین ساق پاها و با زانوهای خم شده استراحت کنید.
  • حالا که هفته ها از باردار شدن تان می گذرد، وقت آن است که به مرخصی بارداری فکر کنید. مرخصی پدرانه را فراموش نکنید. از همسرتان بپرسید که نظر کارفرمایش چیست.
  • همیشه یک بطری آب همراه تان داشته باشید. اینکه بدن تان همیشه آب داشته باشد به نگاه داشتن مقدار خون اضافی کمک می کند، مایع آمنیوتیک را تازه می کند، تولید شیر را تقویت می کند و بسیاری مزایای دیگر دارد.|
  • اگر خسته هستید! روی پهلوی چپ تان چرت بزنید. این کار، رحم در حال رشد شما را، از فشار آوردن بر روده ها و رگهای بزرگ خونی باز می دارد و اجازه میدهد که خون بیشتری به بچه برسد.

 

در دوران حاملگی، طبق بودجه تان غذا بخورید.

حساب و کتاب کردن پول های تان نباید به این معنی باشد که از غذاهای مقوی صرف نظر کنید. شاید نگران این هستید که رژیم غذایی جدید برای بارداری باعث ورشکستگی شما شود، درست در زمانی که به هر تومان آن احتیاج دارید. اما جای نگرانی نیست، می توانید با خیال راحت در هفته ۲۳ بارداری شاهانه غذا بخورید بدون اینکه بخواهید مثل یک ملکه خرج کنید. با کمی دور اندیشی و درایت می توانید غذاهایی ارزان تر بخورید که نسبت به غذاهای پرهزینه، سالم تر هم باشد.

 

در دوران حاملگی، کیف غذا را در نظر داشته باشید.

ناهارتان را با خود به محل کار ببرید. با این کار صرفه جویی هم کرده اید. می توانید خودتان مقایسه کنید: هزینه ای که برای یک ساندویچ آماده می پردازید در ضمن نمیدانید چگونه و با چه کیفیتی درست شده نسبت به ساندویچی که خودتان از مرغ و سبزیجات درست می کنید، خیلی بیشتر است (برای نوشیدنی هم می توانید از آبسرد کن استفاده کنید که رایگان هم هست). به جای معطل شدن در فست فود می توانید لقمه پنیر و میوه درست کنید. با همین کیف غذا تا زمان زایمان می توانید مقدار قابل توجهی پول پس انداز کنید. آب که ارزان ترین نوشیدنی منو است را انتخاب کنید در ضمن بهترین انتخاب برای شما و بچه است. هم پولتان پس انداز میشود و هم اینکه یک نوشیدنی بدون کالری نوشیده اید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هفتم بارداری بدانید

 

در دوران حاملگی، در زمینه غذا خوردن به دنبال راحتی خود نباشید.

همیشه غذاهای سریع و نیمه آماده با تنوع فراوان وجود دارند و قیمت های قابل توجهی هم دارند، نیازی به گفتن نیست که علاوه بر پولی که می پردازید، غذایی ناسالم می خورید که باعث افزایش وزن و افزایش سدیم و شکر میشود. با خرید مواد غذایی خودتان در زمان و پول صرفه جویی کنید و هر وعده غذایی را فریز کنید. در عرض ۵ دقیقه می توانید به راحتی با روغن زیتون و سرکه و خردل و آب لیموترش تازه سس درست کنید و آن را در شیشه خالی نگهداری کنید. به جای اینکه آن بسته یخ زده را در مایکروویو بگذارید، یک غذای واقعی درست کنید و باقی مانده آن را هم برای صبحانه کنار بگذارید.

 

در دوران حاملگی، غذای مقوی و آسان بپزید.

سوپ هویج و اسفناج عدس (حتما از قبل در آب بخیسانید تا نفخ به حداقل برسد) را در آب بریزید در حد نیم پز شدن بپزید. هویج را نگینی خرد و به آن اضافه کنید. وقتی کاملا پخته شدند اسفناج خرد شده را به آن اضافه کنید. حدود ۸ دقیقه درب قابلمه را بردارید. این کار باعث می شود اسفناج رنگ بهتری داشته باشد. شیر را همراه عصاره مرغ، نمک و فلفل اضافه کنید و هر از گاهی سوپ را هم بزنید. در آخر برای لعاب بیشتر، برنج یا رشته سوپی اضافه کنید. در اسفناج می توانید مقادیر زیادی آهن، ید، ویتامین های B، … پیدا کنید که تمام آنها املاح معدنی مفید برای بدن محسوب میشوند.

 

رابطه زناشویی لذت بخش در بارداری

چیزهایی که در این زمینه شنیده اید درست است. در این مرحله از فرآیند بارداری، همسرتان دقیقا ممکن است بیش از هر زمان دیگری در زندگی اش از رابطه زناشویی لذت ببرد. در هفته ۲۳ بارداری، اندامهای تناسلی او به دلیل تاثیر هورمون ها و خون، متورم هستند و عصب های آلت تناسلی او بسیار بسیار حساس اند. از او بپرسید که آیا آماده رابطه عاشقانه هست و اگر جواب مثبت بود از این لحظات لذت ببرید. اما آرام آرام این کار را انجام دهید و با او عشق بازی کرده و قدردان او نیز باشید. بگذارید او بداند که در حال حاضر چقدر برای شما جذاب بوده و بدنش برای شما چقدر عالی است. مانند همیشه بدون این که پیش تر از او بپرسید کار خاصی انجام ندهید و حواستان به چیزهایی که او در این برهه از زمان دوست دارد و یا ندارد باشد.

 

سونوگرافی هفته بیست و سوم بارداری

 

سونوگرافی هفته بیست و سوم بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا