هر آنچه باید از هفته سی و نهم بارداری بدانید

در هفته سی و نهم بارداری بچه کامل است. تبریک! در هفته ۳۹ بارداری، شما یک بچه ی کامل دارید. او بین ۳/۱ تا ۳/۶ کیلوگرم وزن و بین ۴۸/۲ تا۵۳/۳ سانتی متر طول دارد. از الآن به بعد این اندازه ها چندان تغییر نمی کنند، ولی مغز بچه هنوز با سرعتی باور نکردنی رشد می کند و این روند تا سه سال اول زندگی اش طی میشود و شما مستقیما تشخیص می دهید، چرا که توانایی های او تقریبا روزانه رشد می کنند. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته سی و نهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

هنوز اشکی در کار نیست.

شنیده اید که بچه ها زیاد گریه می کنند؟ حقیقتی قاطع راجع به این حرف وجود دارد که به زودی میفهمید. ولی چیزی که احتمالا نشنیده اید این است که بچه های کوچک هنگام گریه اشک ندارند، چرا که هنوز غدد اشکی او برای این کار باز نشده است. گرچه تقریبا از همان ابتدا باید فرزندتان را آرام کنید اما چیز زیادی از ماه اول نمی گذرد که روی گونه های تپل او ریزش قطرات اشک را ببینید.

 

پوست بچه در هفته سی و نهم بارداری سفید است.

پوست فرزندتان سرانجام از صورتی به سفید تغییر کرده است، اینکه عاقبت پوستش چقدر تیره خواهد بود الآن مشخص اما پیگمنت یا رنگیزهها به زودی در پی تولد فعال می شوند. به این خاطر که لایه نازک تری از چربی روی رگهای خونی انباشته شده است، گونه های فرزندتان بی نهایت برای فشردن و بوسیدن، گرد می شوند!

 

هفته سی و نهم بارداری

 

وضعیت بدن مادر در هفته سی و نهم بارداری

یک شروع جدید! در هفته ۳۹ بارداری، زایمان نزدیک است. این روزهای باقیمانده آخر، ممکن است به سرعت طی شوند، یا به کندی بگذرند. از الآن احتمالا به میزان پیش روندهای احساس ناخوشی دارید، چرا که رحم سنگین تر از همیشه تان و محتویات اش را همه جا حمل می کنید به علاوه این که لگن تان با فشارهای ماهیچه ای رو به پایین بچه، دردناک و دردناک تر میشود. برکستون هیکس ها با قدرت بیشتری افزایش می یابند و این نشانه خوبی است و که یعنی فرزندتان برای اتفاقی بزرگ آماده می شود.

پیشنهادی  9 علامت خطرناک در بارداری

 

نشانه های زایمان

بدانید که هر روزی ممکن است اتفاق بیافتد و شما باید با دقت منتظر وقوع نشانه ها باشید؛ شامل: پارگی غشا (کیسه آب) که شامل مایع آمنیوتیک شما است، اسهال یا تهوع که بسیاری زنان این اختلالات گوارشی را درست قبل از وقوع زایمان حس می کنند؛ افزایش ناگهانی انرژی، از دست دادن پلاگ موکوسی (بافتی موکوسی که ورودی رحم را مسدود می کند و دیدن خون (مویرگهای تان بر اثر باز شدن و نازک شدن گردن رحم تخریب می شوند که باعث ترشحات صورتی یا دارای رگه های قرمز میشود).

هروقت رد خون دیدید، احتمالا تا زایمان فقط یک یا دو روز فاصله دارید، البته لازم نیست ساعت تان را برای آن تنظیم کنید، چون چیز قاطع و قابل زمان سنجی ای نیست. بیشتر بیمارستانها و مراکز زایمان روی خواسته مادر برای هوشیار بودن حساس اند، تا چه در طول و چه بعد از زایمان، راحت و همراه با کسانی که می خواهد، باشد. حتی اگر زایمان سزارین باشد. این روزها، اکثرا سعی می کنند در مواقع غیر اورژانسی، با خواسته های شما همراهی کنند، پس خواسته تان را مطرح کنید. اینها خواسته هایی هستند که می توانید  در نظر بگیرید: گوش دادن به هر نوایی در طول زایمان؛ این که دست های تان آزاد باشند که بعد از تولد سریعا او را لمس کنند و این که در اتاق ریکاوری به فرزندتان با پستان، شیر دهید.

 

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر، محافظ چشمگیری بر علیه بیماریهای عفونی است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر دچار بیماریهای شدید باکتریایی و ویروسی از جمله مننژیت، گاستروآنتریت، اوتیت میانی، پنومونی، بوتولیسم، عفونت دستگاه ادراری و آنتروکولیت نکروزان میشوند. بر اساس مطالعات، شیر مادر از بعضی بیماری های مزمن از جمله دیابت ملیتوس، بیماری کرون، کولیت اولسروز، لنقوم، اسم و سایر بیماری های آلرژیک پیش گیری می کند. به علاوه الگوهای رشد مشاهده شده در سال اول زندگی بیانگر آن است که تغذیه با شیر مادر از چاقی پیشگیری می کند. مطالعات متعدد، ارتباط میان تغذیه  با شیر مادر و بهبود رفتار شناختی از جمله  IQ بالاتر و بهبود عملکرد تحصیلی تا نوجوانی را نشان می دهد. در روزهای پس از زایمان و شیردهی مادر، خونریزی پس از زایمان  و اندازه رحم را تحت تاثیر اکسی توسین کم کند.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و سوم بارداری بدانید

 

سونوگرافی هفته سی و نهم بارداری

 

فواید شیر مادر برای نوزاد

 • کاهش ریسک ابتلا به بیماریهای عفونی در شیرخوار مثل اسهال، عفونت گوارشی، عفونت ادراری، عفونتهای تنفسی و …
 • کاهش ریسک ابتلا به بیماری سلیاک
 • کاهش ریسک ابتلا به دیابت وابسته به انسولین
 • کاهش ریسک بیماری کرون
 • کاهش ریسک آلرژی
 • کاهش ریسک ابتلا به چاقی
 • کاهش دفعات بستری شدن در بیمارستان
 • کاهش ریسک ابتلاء به سرطان هایی مثل لنفوم و لوکمی
 • رابطه عاطفی بهتر بین شیر خوار و مادر

 

نکات مهم در هفته سی و نهم بارداری

 • مطمئن شوید که خودروی تان برای رفتن به بیمارستان یا مرکز زایمان آماده است.
 • مسیرهای بدون ترافیک احتمالی به بیمارستان را از قبل بررسی کنید.
 • راحت باشید، بدن تان زمان های اضافه هم کار می کند تا از انسان کامل درون شکم تان حمایت کند. هر کجا که می توانید چرت بزنید و از بقیه
 • بخواهید که در این امر به شما کمک کنند.
 • دردهایی که از واژن تا پاهایتان امتداد دارند حس می کنید؟ نگران نباشید، این فقط دردهای زایمان است که بخاطر فشار بچه به عصب های لگن
 • ایجاد میشود.
 • همچنان به پیاده روی ادامه دهید. زنان روستایی زایمان های راحت تری دارند و این تنها به دلیل فعالیت بدنی و تحرک است.

 

اندازه رحم و جنین هفته سی و نهم بارداری

 

تغذیه در سی و نهمین هفته بارداری

مواد غذایی که موجب تحریک و القای زایمان می شوند در هفته ۳۹ بارداری و نزدیک به زایمان هستید، احتمالا دوست دارید هرکاری بکنید یا هر چیزی بخورید که زودتر این اتفاق رخ دهد اما تا جایی که علم پزشکی می داند هیچ غذای جادویی برای زایمان زودتر وجود ندارد. برخی زنان معتقدند روغن کرچک موثر است اما به طور قطعی نمی توان آن را تایید کرد. پس به طور کلی این مواد غذایی نمی توانند برای سریع تر شدن زایمان موثر باشند مگر این که زمان زایمان و باز شدن رحم شروع شده باشد که باید به بهترین شکل منتظر آن باشید. هرچه به زایمان نزدیک تر می شوید میان وعده هایی سبکتر بخورید مثل نان، پنیر و سبزی که هضم شان راحت است. چربی نخورید چون هضم آن طول می کشد و شما به انرژی خود برای زایمان نیاز دارید. همچنین ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشید که آن وقت با مشکل مواجه میشوید.

پیشنهادی  بستن لوله های اسپرم بر (وازکتومی بدون تیغ جراحی )

 

توصیه هایی برای پدران در هفته سی و نهم بارداری

شیر خوردن نوزاد

تغذیه شیرخواران در سال اول زندگی بسیار مهم و با اهمیت است به دلیل اینکه قسمت عمده رشد جسمی و مغزی کودکان در سال اول زندگی صورت می گیرد. در ۶ ماه اول زندگی بهترین و کامل ترین تغذیه شیر مادر است.

 

فواید شیردهی برای مادر

 • کاهش میزان خونریزی بعد از زایمان
 • کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان و تخمدان
 • برگشت سریع تر وزن مادر به وزن قبل از بارداری
 • کاهش احتمال باردای مجدد در فاصله ی کمتر از دوسال
 • مادری که به کودک خود شیر میدهد کمتر احساس خستگی و اضطراب می کند.

 

شما می توانید در موار زیر به همسرتان کمک کنید.

 • به همسرتان کمک کنید که نوزاد را در بهترین وضعیت ممکن برای مکیدن قرار دهد.
 • در حین شیردهی برای همسرتان یک لیوان آب یا چیزهایی مانند یک جعبه دستمال کاغذی، کمپرس سرد، پد شیردهی تمیز، کرم لانولین و یا هر چیز دیگری بیاورید.
 • کهنه بچه را عوض کنید.
 • پس از شیر خوردن نوزاد را در جایش بخوابانید.
 • برای همسرتان غذا و میان وعده درست کنید، همسر شما نیاز دارد که خوب غذا بخورد تا برای نوزادتان شیر بسازد.
 • به همسرتان در حمام کردن نوزاد کمک کنید.
 • گهگاه برای کمک به همسرتان به نوزاد با بطری شیر (شیر مادر) بدهید.

همه این موارد به مادر کمک کرده و از او حمایت می کند اما به پدر نیز کمک می کند که کمتر احساس دوری و طردشدگی را داشته باشد. بنابراین پدر هم می تواند یک پیوند قوی با نوزاد برقرار کند. این یک پیروزی برای خانواده شما است.

 

سونوگرافی هفته سی و نهم بارداری

 

سونوگرافی هفته سی و نهم بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا