هر آنچه باید از هفته هجدهم بارداری بدانید

در بارداری، طرز ایستادن تان تغییر می کند. رحم تان در هفته ۱۸ بارداری تقریبا به ابعاد یک طالبی رسیده است و تقریبا ۳/۸ سانتی متر پایین تر از ناف تان قابل لمس است. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه، بیشتر با هفته هجدهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

کمردرد در بارداری

چیز دیگری که احتمالا حس می کنید، درد کمر است. رحم در حال رشد، نقطه ی ثقل بدن تان را تغییر می دهد. این باعث فشار آوردن به قسمت پایینی کمرتان می شود و احساس درد را همراه دارد. با بلند کردن پاهایتان به آرامی، هنگامی که نشسته اید، این درد را کاهش دهید. در حالت ایستاده، یک پا را روی یک چهارپایه کوتاه بگذارید (در صورت امکان تا کمی از فشار بخش پایینی کمرتان برداشته شود. یک حمام گرم و مفصل هم تاثیرات خیلی خوبی دارد. اگر درد کمرتان همچنان تسکین نیافت، حتما با پزشک تان صحبت کنید.

 

سوزش معده در باداری

سوزش معده را کاهش دهید. این روزها، گاهی، فقط یک گاز از نان برشته هم می تواند دل و روده شما را به هم بریزد. برای شروع، آهسته بخورید و کاملا بجوید، وعده های کوچک تر و سبک بخورید، نه اینکه ۵ بار در حد انفجار غذا بخورید. بعد از خوردن، چند ساعتی عمودی بنشینید. موقع خواب سرتان باید کمی بالاتر از بدن باشد.

 

در هفته هجدهم بارداری، بچه خمیازه می کشد.

۱۴ سانتی متر قد دارد و ۱۴۱/۷ گرم وزنش است. احتمالا فرزندتان برای چرخش، غلتیدن، لگد زدن و مشت زدنش، به قدر کافی بزرگ شده!

 

اندازه جنین هفته 18 بارداری

 

مهارت هفته هجدهم جنین

فرزندتان مهارت خمیازه کشیدن را بدست آورده است. در حقیقت، احتمالا در سونوگرافی این ماه بتوانید به این خمیازه ستایش برانگیز و سایر حرکات جنین، نگاهی بیاندازید.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته نهم بارداری بدانید

سیستم عصبی بچه به سرعت تکمیل می شود، چیزی که در سونوگرافی دیده نمی شود. عصبها الآن با ماده ای به نام میلین پوشیده شده اند و ارتباطات پیچیده تری را شکل می دهند. میلین سرعت انتقال پیام بین سلول های عصبی را افزایش می دهد.

عصبهای درون مغز هم برای کاربردهای المس، مزه، بویایی، بینایی و شنوایی اختصاصی می شوند. صحبت از شنوایی شد! گوش فرزند شما دارد در حین بزرگ شدن، حساس تر می شود که یعنی نسبت به صداهای درون بدن شما هوشیارتر میشود.

 

نکات مهم هفته ۱۸ بارداری

  • گاهی در دوران بارداری، فشار خون کاهش می یابد. همیشه برای کمک به دفع سرگیجه، به آهستگی از حالت خوابیده یا نشسته به ایستادن، تغییر حالت بدهید. از ایستادن برای مدت طولانی خوددرای کنید. اگر مجبور هستید بایستید برای کمک به برقراری جریان خون هر از چند گاهی پاهای تان را تکان دهید. بدن تان را خنک نگاه دارید و از حمام های گرم بپرهیزید. سعی کنید مدت طولانی گرسنه نمانید.لباس های آزاد و راحت بپوشید و از پوشیدن لباس های تنگ که جریان خون را کاهش می دهند، خوددرای کنید.
  • در طول سه ماهه دوم، بدن شما ریلکسین آزاد می کند، هورمونی که لیگامنت هایی که استخوان ها را کنار هم نگه می دارند، شل می کند و در نتیجه لگن و ران ها دچار درد می شوند و شاید قدم های بزرگ تری بردارید؟

 

اندازه رحم و جنین هفته هجدهم بارداری

 

راهکارهایی برای افراد گیاهخوار در بارداری

یک خانم باردار فقط با خوردن سبزیجات نمی تواند زندگی کند، مگر این که در ترکیبات آن از پروتئین استفاده شود.
در این بخش به شما خواهیم گفت چگونه پروتئین دریافت کنید بدون اینکه به رژیم گیاهخواری تان لطمه وارد شود. مادران گیاهخوار هم می توانند بچه هایی سالم پرورش دهند، چون می توانند بسیاری از مواد مغذی را از میوه ها و سبزیجات و غلات کامل دریافت کنند.

 

پروتئین و فواید آن در بارداری

پروتئین یکی از مغذی ترین مواد غذایی است که برای افراد گوشت خوار به راحتی تامین می شود. افراد گیاه خوار هم اگر انتخاب های صحیح داشته باشند، می توانند این ماده غذایی را دریافت کنند. مصرف سه مرتبه پروتئین در روز (حدود ۲۵ گرم) به این معنی است که یک وعده غذای کامل خورده اید.

 

پروتئین های مناسب برای خانم های باردار و گیاهخوارن

۱.حبوبات و فواید آن ها در بارداری

 

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته هفتم بارداری بدانید

این گیاهان قدرتمند سرشار از پروتئین هستند و احتمالا قبلا هم از این مواد غذایی مصرف کرده اید، مثل: نخود سبز، دانه سویا، نخود، ماش، عدس، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، بادام زمینی و کره بادام زمینی

 

۲.غلات سبوس دار و فواید آن ها در بارداری

میزان پروتئین در غلات سبوس دار به اندازه ایست که نیاز پروتئینی شما را برطرف می کند. علاوه بر دارا بودن مقدار زیادی از مجموعه ویتامین های B، آهن هم دارند. نمونه هایی از غلات سبوس دار شامل: برنج قهوه ای، کورن فلکس سبوس دار، جو، بلغور، ارزن، نان سبوس دار و ذرت سبوس دار است. هر غذایی که می پزید را با پودر گندم یا جو و پودر جوانه گندم، غنی از پروتئین کنید.

 

۳.دانه ها و مغزها و فواید آن ها در بارداری

علاوه بر تولید پروتئین، سرشار از چربیهای مفید مثل امگا ۳ هستند. می توانید به عنوان تنقلات سالم یا تزیین روی سالاد و ساندویچ آنها را مصرف کنید. اگر به کره بادام زمینی حساسیت دارید، کره بادام، کره پسته، ارده کنجد را امتحان کنید. نمونه هایی از مغزها: گردو، بادام هندی، پسته، بادام، فندق، تخمه آفتابگردان و تخمه کدو است.

 

۴.فواید سویا در بارداری

تمام محصولات سویا غنی از پروتئین و بسیار لذیذ و مقوی هستند. می توانید سویا را به صورت چیپس سویا و دانه های سویا استفاده کنید. همچنین از سویا مثل گوشت چرخ کرده می توان در غذاهای مختلف استفاده کرد، غذا هایی مثل: ماکارونی، پاستا، بیج بیج (غذای شمالی) یا لازانیا. از سویا برای تولید لبنیات، پنیر و شیر هم استفاده میشود.

 

کلسیم و فواید آن در بارداری

اگر برای خوردن شیر یا دیگر لبنیات مشکل دارید، باید کلسیم را به روش هایی دیگر دریافت کنید. خوشبختانه فقط لبنیات، منبع کلسیم نیستند. منابع غیر لبنیاتی دیگر حاوی کلسیم، شامل: سبزیجات برگ سبز، کنجد، بادام، محصولات سویا… اما احتمالا پزشکتان برای اطمینان بیشتر مکمل کلسیم را برای شما تجویز خواهد کرد.

 

آهن و فواید آن در بارداری

حتی افرادی که گوشت قرمز مصرف می کنند به سختی آهن کافی دریافت می کنند، پس فردی که فقط غذاهای گیاهی می خورد باید برای جذب آهن تلاش بیشتری کند. غذاهایی مثل: لوبیا، سویا، سبوس جو، دانه کدو، میوه خشک، اسفناج، همگی دارای آهن هستند اما در کنار همه اینها باید مکمل آهن نیز مصرف کنید تا مطمئن شوید که روزانه آهن کافی جذب می کنید. به همه زنان باردار توصیه میشود از هفته ۲۰ بارداری مکمل آهن مصرف کنند و یا اگر ذخیره آهن بدن شان پایین است یا ویار حاملگی ندارند مصرف آن را با نظر پزشک، زودتر شروع کنند.

پیشنهادی  بستن لوله های رحمی (توبکتومی)

 

ویتامین B۱۲ و فواید آن در بارداری

وظیفه شما به عنوان یک گیاهخوار باردار این است که اطمینان پیدا کنید که به اندازه کافی در رژیم تان B۱۲ وجود دارد، ویتامینی که فقط از طریق غذاهای گوشتی بدست می آید. B۱۲ که مکمل اسید فولیک است علاوه بر کمک به رشد جنین، برای تشکیل سلولهای قرمز خون و مواد ژنتیکی اهمیت زیادی دارد و نباید رژیم تان بدون آن باشد. احتمالا باید B۱۲ را از طریق مکمل دریافت کنید (با پزشک خود مشورت کنید، شاید به جز ویتامین های بارداری به مقدار بیشتری از آن احتیاج داشته باشید).

 

ویتامین D و فواید آن در بارداری

از آنجایی که بهترین منبع ویتامین D، شیر است، اگر از علاقه مندان به مصرف شیر نیستید، هر روز باید چند دقیقه ای در معرض نور خورشید باشید. نور خورشید به تولید ویتامین D در بدن کمک می کند. این ویتامین برای حفظ سلامت دندان ها و ساختار استخوانها بسیار ضروری است.

 

کمک به آشپزی کردن در حین بارداری همسر

شما می توانید بهترین همسر باشید. میدانید چطور؟ یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا به مقام بهترین نزد همسرتان برسید این است که در تهیه غذا کمک کنید. شما مجبور نیستید که حتما هم آشپزی کنید. از آن جایی که غذای بیرون چیزی است که همسرتان برخی اوقات ویار می کند، گرفتن غذا از بیرون هم می تواند به شما کمک کند. در ۱۸ هفتگی بارداری ممکن است او آن قدر ویار کند که انگار همواره چیزهای خارج از منوی غذایی برای او مهم تر است. در این زمان غذاهایی مانند برگرها، سالاد سزار، سوشی و… را فراموش کنید. اینها مواردی هستند که برای جنین مناسب نیستند. همچنین از هر چیزی که خیلی تند باشد اجتناب کنید (مگر اینکه در موارد خاصی مادر آن را درخواست کرده باشد). از غذاهای چرب نیز پرهیز کنید. از آن جایی که به همسرتان توصیه شده که ۵ وعده در روز غذا بخورد، برنامه ریزی کنید سعی کنید و حداقل مسئولیت یکی از این ۵ وعده را به عهده بگیرید.

 

عکس سونوگرافی هفته هجدهم بارداری

 

سونوگرافی هفته هجدهم بارداری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا