هر آنچه باید از هفته چهارم بارداری بدانید

در این هفته جفت و جنین شروع به رشد می کنند. بلاستوسیتی که به بچه شما تبدیل خواهد شد، سفر ۶ روزه اش از لوله ی رحم تا رحم را طی کرده است. به محض اینکه آن توپ کوچک سلولی در رحم شما لانه گزینی کرد، دستخوش تقسیمات بسیاری می شود، ابتدا به دو نیمه تقسیم می شود، نیمی جنین و نیمه دیگر جفت را تشکیل میدهند، به اضافه بند ناف، که تا زمان تولد مواد غذایی را به بچه منتقل می کند و مواد زاید را از او دور می کند. در ادامه در مجله پزشکی ماماچه با هفته چهارم بارداری بیشتر آشنا خواهید شد.

 

رشد رویان، کیسه آمنیوتیک و تشکیل سه لایه جنینی در هفته ۴ بارداری

وقتی کیسه آمنیوتیک (کیسه آب) اطراف جنین تشکیل می شود، کیسه (Yolk) زرده، هم تشکیل میشود که بعدا به مجرای تخصصی گوارشی فرزندتان تبدیل خواهد شد. رویان حالا ۳ لایه مجزا از سلول ها دارد که به بخش های تخصصی بدنش تبدیل خواهند شد:

۱.لایه داخلی، اندودرم، به سیستم گوارشی کبد و ریه ها تبدیل خواهد شد.

۲.لایه میانی، مزودرم، به قلب، اندام های جنسی، استخوانها، کلیه ها و عضلات تبدیل خواهد شد.

۳.لایه بیرونی یا اکتودرم، که سیستم عصبی، موها، پوست و چشم ها را تشکیل میدهد.

 

هفته اول تا هفته ۱۰ دوران رویانی نامیده می شود.

در حقیقت دوران رویانی دورانی است که بیشتر اندام های بدن نوزاد شکل می گیرد و به همین دلیل در این دوران عدم تماس با عوامل خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است. برخورد رویان با هر عامل خارجی که وارد بدن مادر شود او را به سمت ناهنجاری های مادرزادی می کشاند به همین دلیل است که بیشتر ناهنجاری جنین قبل از هفته دهم ایجاد می شود. در حقیقت فرزند شما در هفته های اول تا هفته ۹ (رویان) نامیده میشود و از هفته دهم به بعد که بیشتر اندام ها شبیه به انسان می شود، جنین نامیده میشود.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته سی و چهارم بارداری بدانید

 

وضعیت لانه گزینی تخم در هفته ۴ بارداری

در ۴ هفته بارداری، بدنتان شدیدا در تقلا است، زیگوت و رحم شما در این هفته با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در بعضی از افراد، در اثر لانه گزینی خونریزی رخ می دهد که دلیل آن، جا باز کردن گروه سلولی درون دیواره ی رحم است.
خونریزی لانه گزینی، خیلی اندک است و معمولا به رنگ صورتی روشن، قرمز روشن یا قهوه ای روشن است و معمولا قبل از زمانی که برای پریودتان در نظر داشتید رخ می دهد. فکر نکنید پریود است و نگران آن هم نباشید، نشانه ی نادرست بودن وضعیت نیست. از این هفته به بعد ممکن است کمی فشار در شکم تان حس کنید و سینه های شما ممکن است کمی حساس تر شوند و حتی کمی بزرگ تر شوند. بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از لانه گزینی، این توده شروع به آزادسازی هورمون بارداری می کند که به زودی خط روی تست بارداری تان را صورتی یا آبی می کند. جسم زرد (فولیکولی که تخمک را آزاد کرده برای قوت دادن به بارداری، تا زمانی که جفت تشکیل شود، پروژسترون تولید می کند که زمان آن تقریبا ۶ هفته است.

 

اندازه جنین در ماه اول بارداری

 

نکاتی مفید برای هفته ۴ بارداری

۱.خود را در معرض افرادی که دخانیات استعمال می کنند قرار ندهید. تحقیقات نشان داده است که تحت دود قرار گرفتن، می تواند امکان سقط و بارداری خارج از رحم را افزایش دهد، یعنی اگر در منزل یا اطرافیان کسانی هستند که دخانیات مصرف می کنند، بهتر است از آنها فاصله بگیرید و مواظب خودتان و جنین باشید.

۲.یوگا؟ مدیتیشن؟ مطالعه؟ خواندن قرآن یا هر چیزی که برای آرامش لازم است انجام بدهید. افرادی که استرس زیادی دارند ممکن است حاملگی آن ها به تاخیر بیافتد.

 

تغذیه در هفته چهارم بارداری

 

کاهش مصرف کافئین طی بارداری

اگر عادت دارید همیشه موقع صبح یک فنجان قهوه بنوشید الان که چهار هفته از بارداری شما می گذرد باید فکری به حال این وضعیت بکنید. کافئین، نوشیدنی انرژی زای موثری است اما ادرار آور هم هست و باعث می شود که کلسیم و مواد مغذی دیگر مورد نیاز برای بارداری قبل از اینکه جذب بدن شود، از آن خارج شود. یکی دیگر از اثرات کافئین، تحریک کننده بودن آن است که باعث ایجاد نوسان در خلق و خو می شود.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته 40 بارداری بدانید

آزمایشات اخیر نشان می دهد که دو فنجان قهوه در روز مناسب است اما مصرف بیشتر آن (حدود ۵ تا ۶ فنجان قهوه در روز) خطر سقط جنین را افزایش میدهد.
بهتر است همیشه جانب احتیاط را در نظر بگیرید، زمانی که در انتظار بارداری هستید، کافئین را به یک یا دو فنجان کوچک کاهش دهید و یا آن را کاملا کنار بگذارید.

نگران نباشید در اینجا چند راهکار برای سهولت این کار ارائه شده است. به خاطر داشته باشید که دلیل شما از انجام این کار چیست. البته از قبل این را می دانید که باید در بارداری کافئین را حذف کنید اما ضرر ندارد که به خودتان یادآوری کنید، با این کار هم به خودتان و هم به جنین سود می رسانید. هر چیزی که راجع به محدود کردن کافئین دوست دارید و به شما کمک می کند را پیدا کنید. به جای نوشابه گازدار از دیدن آب یا آبمیوه خوشحال شوید.

نوشیدنی های انرژی زای سالم تری با ترکیب آب گازدار و پروتئین تهیه کنید، حتی یک فنجان چای حاوی ۴۰ میلی گرم کافئین است. کافئین در نوشیدنی های غیر الکلی، شکلات، بستنی با طعم قهوه نیز به طور پنهان وجود دارد.

اگر بخواهید ۶ فنجان قهوه، را یک روزه کنار بگذارید سیستم بدن شما دچار شوک می شود و احساس خستگی و سردرد می کنید، پس به جای آن برنامه سریع الاجرا، روندی کندتر را در پیش بگیرید. با کم کردن یک فنجان در روز شروع کنید تا زمانی که به ۲ فنجان در روز برسید و یا همین روش را ادامه دهید تا زمانی که کاملا حذف شود. اگر به نظر رسید که این برنامه هم سریع است با همان تعداد فنجان ادامه دهید اما به صورت نصف نصف برای هر فنجان از قهوه بدون کافئین استفاده کنید، نصف دیگر را طبق عادت خودتان درست کنید. با این روش فنجان قهوه شما عاری از کافئین می شود.

پیشنهادی  هر آنچه باید از هفته پنجم بارداری بدانید

 

بازیابی انرژی به روش قدیمی در هفته چهارم بارداری

کمتر بخورید اما دفعات وعده غذایی را بیشتر کنید. میان وعده ها، انرژی شما را در حد متعادل نگه می دارند، این روش برای زمان بارداری خوب است.

 

توصیه هایی برای پدران در هفته ۴ بارداری

آماده شدن برای ایفای نقش پدری

هیجان روزشماری برای مثبت شدن آزمایش بارداری همسرتان می تواند بسیار شدید باشد تا جایی که شما درباره ظاهر بچه و یا نحوه ایفای نقش پدری خیال پردازی می کنید.
الان زمانی است که باید ماساژ دادن را یاد بگیرید. تکنیکی که در ماه های آینده از آن استفاده خواهید کرد (مخصوصا زمانی که کمر همسرتان شروع به درد گرفتن می کند). همسرتان را با کمی روغن ماساژ غافلگیر کنید. اما از مدل بی بوی آن استفاده کنید. حس بویایی او الان احتمالا بسیار حساس هست. یک احتمال دیگر هم وجود دارد که باید حواستان به آن باشد، همسرتان در همه حالتها و ساعتها، عمل ماساژ دادن را دوست ندارد. بنابراین همیشه از او بپرسید که آیا می خواهد که شما این کار را انجام دهید یا نه؟ اگر او می گوید نه به یاد داشته باشید که او دست رد به سینه شما نمی زند بلکه دارد به تغییرات ایجاد شده در بدنش واکنش نشان میدهد.

 

سونوگرافی ماه اول بارداری

 

سونوگرافی ماه اول بارداری

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا